Trwa ładowanie...

Witamina D - rola w organizmie, źródła, objawy niedoboru

Avatar placeholder
21.11.2022 11:54
Witamina D
Witamina D

Witamina D odgrywa ważną rolę w mineralizacji kości i odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforowej. Co wpływa na jej niedobór i jakie są jego objawy?

spis treści

1. Jaką rolę odgrywa witamina D w organizmie?

Witamina D zwiększa ilość wchłanianego wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Odpowiada także za prawidłowy stosunek jednego pierwiastka do drugiego. Ponadto wpływa na proces mineralizacji kości. Dzięki niej powstają związki niezbędne do ich budowania.

Witamina D jest bardzo ważna w diecie dorosłych i dzieci
Witamina D jest bardzo ważna w diecie dorosłych i dzieci (123RF)

2. Co jest źródłem witaminy D?

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Witaminę D dostarczają nam promienie ultrafioletowe, czyli słońce. Witaminę tę, niezbędną do prawidłowego wzrostu mocnych kości, znajdziemy także w niektórych produktach spożywczych, takich jak:

3. Co wpływa na niedobór witaminy D?

Niedobór witaminy D nie zawsze jest spowodowany nieodpowiednią dietą. Niekiedy problem leży zupełnie gdzie indziej. Może się bowiem okazać, że cierpimy na marskość wątroby lub niewydolność nerek, które ograniczają syntezę metabolitów, przez co witamina D nie jest wchłaniana.

Innym problemem może być zażywanie leków, które mają podobne działanie, na przykład leki przeciwpadaczkowe. Kolejnym powodem może być bardzo rzadkie wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych. Ostatni czynnik uniemożliwia wchłanianie witaminy D przez skórę.

Musisz to wiedzieć

4. Jak objawia się niedobór witaminy D?

Objawami niedoboru są:

• zaburzenia mineralizacji kości; • osteoporoza; • krzywica.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze