Obumarcie płodu - przyczyny, objawy, postępowanie

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka. Obumarcie płodu to zgon dziecka w macicy matki, który nastąpił przed jego urodzeniem, wydobyciem bądź wydaleniem.

Często w ciągu dwóch tygodni od obumarcia płodu dochodzi do jego poronienia. O poronieniu mówimy wtedy, gdy ciąża kończy się urodzeniem płodu przed 22. tygodniem ciąży. Kobieta w ciąży, która dowiaduje się o tym, że jej dziecko nie żyje, przeżywając rozpacz, zadaje sobie pytanie - dlaczego tak się stało?

Polecane wideo:

Obumarcie płodu - przyczyny

Przyczyn wewnątrzmacicznego obumarcia płodujest wiele. Między innymi są to:

 • ciężkie wady wrodzone płodu, defekty genetyczne (są to najczęściej występujące przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia płodu),
 • infekcje wirusowe i bakteryjne matki,
 • nierozpoznana lub niewyrównana cukrzyca u matki,
 • nadciśnienie tętnicze kobiety w ciąży,
 • choroba hemolityczna spowodowana konfliktem serologicznym,
 • używki przyjmowane przez ciężarną,
 • nieprawidłowa budowa, lokalizacja bądź działanie łożyska,
 • niedotlenienie płodu, przez okręcenie szyi dziecka pępowiną,
 • przyczyny nieznane

Często jest tak, że kobieta po stracie swego dziecka obwinia się o tę sytuację. Powoduje to jeszcze większą gorycz i rozpacz. Jednak przyczyna może być zdiagnozowana tylko po sekcji zwłok i badaniu histopatologicznymlub genetycznym płodu.

Obumarcie płodu - objawy

Obumarcie płodu pewnie i jednoznacznie stwierdza się podczas badania ultrasonograficznego. Lekarz stwierdza wówczas brak czynności serca płodu, czyli FHR (-), brak ruchów płodu, zahamowanie wzrostu płodu. Objawy, które mogą być dla kobiety w ciąży niepokojące, to:

 • we wczesnej ciąży ustanie dolegliwości, takich jak bolesność sutków, nudności i in.,
 • brak ruchów płodu po 21. tygodniu ciąży lub nagła zmiana charakteru ruchów i ich ustanie,
 • brak przyrostu masy ciała i obwodu brzucha.

Objawem sugerującym wewnątrzmaciczny zgon płodujest również spadek βHCG w pierwszym trymestrze ciąży, niewysłuchanie tętna płodu za pomocą detektora lub kardiotokografu po 20. tygodniu ciąży.

Obumarcie płodu - postępowanie

Wydalenie martwego płodu bardzo często następuje samoistnie w ciągu dwóch tygodniu od obumarcia płodu. Do 22. tygodnia ciąży nazywa się to poronieniem, między 22. a 37. tygodniem ciąży - porodem przedwczesnym. W przypadku poronienia zatrzymanego w pierwszym trymestrze ciąży często podaje się prostaglandyny w formie tabletek dopochwowych.

Nierzadko postępowaniem z wyboru jest wyłyżeczkowanie jamy macicy. W przypadku większej ciąży stosuje się oksytocynę w kroplówce w celu wywołania porodu. Poród siłami natury jest często traumatyczną sytuacją dla kobiety, gdyż oprócz bólu i skurczów musi urodzić swoje martwe dziecko.

Emocje po obumarciu płodu

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka.

Obumarcie płodu jest niezwykle dramatycznym przeżyciem dla rodziców oczekujących swojego dziecka. Niezwykle ważne staje się wsparcie rodziny i empatia okazana kobiecie. Istotnym czynnikiem jest również poznanie przyczyn śmierci dziecka, gdyż kobiety bardzo często obwiniają siebie za zaistniałą sytuację.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Objawy poronienia
Objawy poronienia

Krwawienie i ból w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży Odtwórz wideo

Jeśli w czasie ciąży pojawia się uporczywy ból a do tego krwawienie, nie należy zwlekać i trzeba udać się do lekarza. Jeśli specjalista stwierdzi krwotok jest to wskazaniem do szybkiej hospitalizacji oraz przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Taki...

Objawy poronienia

Emocje po obumarciu płodu

Emocje po obumarciu płodu

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka.

Objawy poronienia

Objawy świadczące o ciąży pozamacicznej

Objawy świadczące o ciąży pozamacicznej

Na początku kobieta doświadczy objawów charakterystycznych dla prawidłowej ciąży - nie pojawi się krwawienie miesiączkowe, odczuje natomiast ból piersi, nudności i zmęczenie.

Objawy poronienia

Prawa rodziców po poronieniu

Prawa rodziców po poronieniu

, nawet jeśli państwo, w którym doszło do poronienia/porodu, prawo to ogranicza np. ze względu na długość trwania ciąży. Rodzice mają prawo

Objawy poronienia

Nietrafione pocieszenia po poronieniu

Nietrafione pocieszenia po poronieniu

bezpośrednio tragedia poronienia ciąży i straty dziecka, nie wiedzą po prostu, co mogą czuć i przeżywać osieroceni rodzice. Bardzo często wysuwają argumenty

Badania w ciąży

Tętno płodu

Badanie tętna u płodu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w trakcie ciąży. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ utrzymywanie (...) i właściwego postępowania. Poza tym, wysłuchanie czynności...

Indukcja porodu

Wskazania do indukcji porodu

w ciąży donoszonej, obumarcie płodu w okresie przedporodowym, objawy zagrożenia płodu: zmniejszenie ruchliwości dziecka, zaburzenia tętna, zbyt mała ilość (...) , gdy kobieta rodząca...

Kordocenteza

Kordocenteza płodu

Kordocenteza płodu

Obrzęk płodu to z łaciny hydrops fetalis (HF), stan oznaczający gromadzenie się płynu przesiękowego w jamach ciała płodu.