Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Obumarcie płodu - przyczyny, objawy, postępowanie

Avatar placeholder
14.10.2022 10:28
Obumarcie płodu - przyczyny, objawy, postępowanie
Obumarcie płodu - przyczyny, objawy, postępowanie

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka. Obumarcie płodu to zgon dziecka w macicy matki, który nastąpił przed jego urodzeniem, wydobyciem bądź wydaleniem. Często w ciągu dwóch tygodni od obumarcia płodu dochodzi do jego poronienia. O poronieniu mówimy wtedy, gdy ciąża kończy się urodzeniem płodu przed 22. tygodniem ciąży. Kobieta w ciąży, która dowiaduje się o tym, że jej dziecko nie żyje, przeżywając rozpacz, zadaje sobie pytanie - dlaczego tak się stało?

spis treści

1. Obumarcie płodu - przyczyny

Przyczyn wewnątrzmacicznego obumarcia płodu jest wiele. Między innymi są to:

 • ciężkie wady wrodzone płodu, defekty genetyczne (są to najczęściej występujące przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia płodu);
 • infekcje wirusowe i bakteryjne matki;
 • nierozpoznana lub niewyrównana cukrzyca u matki;
 • nadciśnienie tętnicze kobiety w ciąży;
 • choroba hemolityczna spowodowana konfliktem serologicznym;
 • używki przyjmowane przez ciężarną;
 • nieprawidłowa budowa, lokalizacja bądź działanie łożyska;
 • niedotlenienie płodu, przez okręcenie szyi dziecka pępowiną;
 • przyczyny nieznane.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Personel medyczny szpitala, a zgon płodu"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Często jest tak, że kobieta po stracie swego dziecka obwinia się o tę sytuację. Powoduje to jeszcze większą gorycz i rozpacz. Jednak przyczyna może być zdiagnozowana tylko po sekcji zwłok i badaniu histopatologicznym lub genetycznym płodu.

2. Obumarcie płodu - objawy

Obumarcie płodu pewnie i jednoznacznie stwierdza się podczas badania ultrasonograficznego. Lekarz stwierdza wówczas brak czynności serca płodu, czyli FHR (-), brak ruchów płodu, zahamowanie wzrostu płodu. Objawy, które mogą być dla kobiety w ciąży niepokojące, to:

 • we wczesnej ciąży ustanie dolegliwości, takich jak bolesność sutków, nudności i in.,
 • brak ruchów płodu po 21. tygodniu ciąży lub nagła zmiana charakteru ruchów i ich ustanie,
 • brak przyrostu masy ciała i obwodu brzucha.

Objawem sugerującym wewnątrzmaciczny zgon płodu jest również spadek βHCG w pierwszym trymestrze ciąży, niewysłuchanie tętna płodu za pomocą detektora lub kardiotokografu po 20. tygodniu ciąży.

Obumarcie płodu to bardzo traumatyczne doświadczenie dla matki
Obumarcie płodu to bardzo traumatyczne doświadczenie dla matki (123RF)

3. Obumarcie płodu - postępowanie

Wydalenie martwego płodu bardzo często następuje samoistnie w ciągu dwóch tygodniu od obumarcia płodu. Do 22. tygodnia ciąży nazywa się to poronieniem, między 22. a 37. tygodniem ciąży - porodem przedwczesnym. W przypadku poronienia zatrzymanego w pierwszym trymestrze ciąży często podaje się prostaglandyny w formie tabletek dopochwowych.

Nierzadko postępowaniem z wyboru jest wyłyżeczkowanie jamy macicy. W przypadku większej ciąży stosuje się oksytocynę w kroplówce w celu wywołania porodu. Poród siłami natury jest często traumatyczną sytuacją dla kobiety, gdyż oprócz bólu i skurczów musi urodzić swoje martwe dziecko.

Obumarcie płodu jest niezwykle dramatycznym przeżyciem dla rodziców oczekujących swojego dziecka. Bardzo ważne staje się wsparcie rodziny i empatia okazana kobiecie. Istotnym czynnikiem jest również poznanie przyczyn śmierci dziecka, gdyż kobiety bardzo często obwiniają siebie za zaistniałą sytuację.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Martwa ciąża? Na poród można poczekać!

Następny artykuł: Prawa rodziców po poronieniu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.