Trwa ładowanie...

Jak witamina E wpływa na rozwój płodu?

Lek. Mateusz Nawrocki
09.07.2019 10:41
Jak witamina E wpływa na rozwój płodu?
Jak witamina E wpływa na rozwój płodu? (123rf)

Witamina E jest znanym antyoksydantem – jest tak zwanym wymiataczem wolnych rodników. Ma bardzo dobre działanie na nasz organizm, a według naukowców jej zbyt mała ilość może wiązać się z uszkodzeniami na tle neurologicznym rozwijającego się w łonie matki płodu. Tego typu zaburzenia mogą być nawet powodem poronienia.

Warto jednak zauważyć, że doniesienia opierają się na badaniach na zwierzętach (dokładniej na rybach) i konieczne jest przeprowadzenie jeszcze szeregu analiz z udziałem ludzi, aby mówić, że przedstawione tezy są prawdziwe.

Doniesienia zostały opublikowane w magazynie „Free Radical Biology and Medicine” i starają się znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące biologicznej roli witaminy E, które pojawiają się już prawie od 100 lat, a dokładniej od 1922 roku, czyli momentu, kiedy witamina E została odkryta.

To także przydatne badania, które określają ważność witaminy E u kobiet które planują zajść w ciążę. Według badań przeprowadzonych na zwierzętach, zbyt mała ilość tej witaminy może wiązać się z niedoborem kwasów tłuszczowych, a w szczególność kwasu dokozaheksaenowego, który należy do grupy kwasów omega-3, którego to rola jest podkreślana na przestrzeni ostatnich lat. W chwili kiedy występuje jego niedobór, komórki preferencyjnie korzystają z zapasów glukozy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Jaką rolę w okresie ciąży spełnia witamina E?
Jaką rolę w okresie ciąży spełnia witamina E? (123RF)

Glukoza jest jednak swoistego rodzaju „paliwem”, a jej niedobór może powodować szereg uszkodzeń, szczególnie mózgu, co może mieć krytyczne znaczenie w rozwoju płodu. Według naukowców niedobory witaminy E u ryb powodują ich śmiertelność na poziomie embrionalnym nawet w 70-80 procentach. Jak zaznaczają badacze niedobór witaminy może także mieć związek z niedoborem innych witamin, takich jak na przykład witamina C.

Zbyt mała ilość witaminy E może powodować, że dostępność niezbędnych związków do prawidłowego rozwoju na przykład układu nerwowego może nie być wystarczająca. Jedno z badań, które zostało przeprowadzone w Bangladeszu sugeruje, że kobiety, które mają niedobory witaminy E w okresie ciąży są nawet dwa razy bardziej narażone na utratę ciąży. Według Amerykańskich naukowców ponad 90% kobiet ma niewystarczające pokrycie na witaminę E w diecie.

Oczywiście przedtawione badania są ważne, jednak konieczne jest przeprowadzenie kolejnych z udziałem ludzi. Dokonanie analiz dotyczących stężenia witaminy E u kobiet ciężarnych wydaje się dobrym kierunkiem postępowania. Na tej podstawie (oraz analizy zdrowia noworodków), możliwie będzie przygotowanie dokładnych wniosków w odniesieniu do ludzi.

Oczywiście właściwie zbilansowana dieta jest bardzo ważna do rozwoju dziecka, jednak korzystanie z suplementów diety, a także preparatów witaminowych powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejne badania w tej kwestii, oceniające jak dokładnie witamina E wpływa na rozwój i ryzyko związane z jej niedoborem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze