Trwa ładowanie...

9-miesięczne dziecko trafiło na SOR. Pod koniec badania lekarze nie mogli powstrzymać śmiechu

Avatar placeholder
25.09.2022 20:43
9-miesięczne dziecko trafiło na SOR. Pod koniec badania lekarze nie mogli powstrzymać śmiechu
9-miesięczne dziecko trafiło na SOR. Pod koniec badania lekarze nie mogli powstrzymać śmiechu (Facebook)

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia matka z małą dziewczynką, która połknęła naklejkę. Choć sytuacja jest bardzo poważna, to pod koniec badania lekarze ledwo powstrzymują się od śmiechu. Zobacz, jaki był finał tej historii.

Badanie RTG. nieczeo nie wykazało
Badanie RTG. nieczeo nie wykazało (Facebook)

1. Połknięcie ciała obcego

Regency Specialist Hospital w Masai mieszczący się w malezyjskim stanie Johor. To właśnie tam przyjeżdża przestraszona matka wraz ze swoją dziewięciomiesięczną córeczką. Sytuacja jest śmiertelnie poważna, ponieważ dziecko połknęło naklejkę, a ciało obce znajdujące się w górnych drogach oddechowych może doprowadzić nawet do zgonu.

Niemowlę jest pobudzone, wymiotuje, ma ślinotok i nie chce przyjmować płynów. Badanie RTG., które wykonują lekarze, niczego nie wykazuje. Personel szpitala podejmuje więc decyzję o wykonaniu badania endoskopowego. To właśnie wtedy lekarzom ukazuje się niecodzienny widok.

2. Uśmiech podczas badania

Podczas gastroskopii lekarze zauważają uśmiech - i to nie byle jaki, ale szeroki, ukazujący śnieżnobiałe zęby. Na początku przecierają oczy ze zdumienia. Jednak po chwili dociera do nich to, co się stało. Dziecko połknęło naklejkę, która jest w kształcie uśmiechniętej gwiazdki i to ona zostaje uwidoczniona na ekranie podczas badania.

Choć ta sytuacja z perspektywy czasu może wydawać się zabawna, to na profilu "Ratownictwo Medyczne – łączy nas wspólna pasja" można przeczytać, że co roku aspiracja ciała obcego doprowadza do ok. 3000 zgonów, przy czym zdecydowana większość (bo aż 90% z nich) to dzieci poniżej czwartego roku życia.

Zadławienie objawia się m.in. kaszlem, dusznością wydechową oraz charakterystycznym świstem krtaniowym przy wydechu. W takich sytuacjach liczy się czas i szybka interwencja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze