Trwa ładowanie...

Czopki glicerynowe. Jak je stosować?

Avatar placeholder
18.02.2021 16:29
Czopki glicerynowe. Jak je stosować?
Czopki glicerynowe. Jak je stosować? (123rf)

Czopki glicerynowe pomagają w problemach z wypróżnianiem się. Kobiety w okresie połoguczęsto mają kłopoty z oddawaniem stolca. Przy zaparciach pojawiają się silne bóle brzucha, wzdęcia, gazy oraz kolki jelitowe. Jeśli po porodzie cierpisz z powodu bolesnych zaparć, możesz sięgnąć po czopek glicerynowy, którego stosowanie jest bezpieczne i skuteczne. Załatwienie potrzeby fizjologicznej nie musi oznaczać długotrwałego posiedzenia w toalecie. Wystarczy, że po niego sięgniesz. Warto jednak pamiętać, by nie stosować go zbyt często. Jak długo rozpuszcza się czopek? Po jakim czasie działa czopek glicerynowy?

spis treści

1. Czopki glicerynowe: jak szybko działają?

Czopki glicerynowe są dostępne bez recepty. Należy je przechowywać w chłodzie, najlepiej w lodówce. Czopki glicerynowe aplikuje się doodbytniczo. Jak działają czopki gliceronowe? Pod wpływem ciepła czopki rozpuszczają się w odbycie i drażnią dolny odcinek jelita grubego, przyspieszając jego ruchy robaczkowe.

Gliceryna ma właściwości natłuszczające i nawilżające. Rozpuszczając się w odbycie, ułatwia poślizg i pasaż treści kałowej w jelitach. W ten sposób czopki glicerynowe wspomagają wypróżnianie się. Stosowane są przy problemach z zaparciami, często jako alternatywa dla lewatywy. W opinii części osób czopki glicerynowe nie czyszczą jednak jelit tak skutecznie, jak wlewy doodbytnicze.

Zobacz film: "Odżywianie w ciąży - lepszy start w przyszłość dla dziecka"

Czopki glicerynowe są bezpieczne w stosowaniu. Można po nie sięgać do likwidowania zaparć u małych dzieci, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku czy osób skazanych z powodu inwalidztwa na bezruch.

Czopki glicerynowe są całkowicie bezpieczne w ciąży. W badaniach nie stwierdzono jakiegokolwiek ujemnego wpływu preparatu na płód. Substancje czynne leku nie przenikają do mleka matki. Czopki glicerynowe wykorzystywane są często przed wykonaniem badań diagnostycznych albo zabiegów, w celu oczyszczenia jelit.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Kiedy nie można stosować czopków glicerynowych?

Czopków glicerynowych nie wolno używać w:

3. Jak włożyć czopek?

Przed zastosowaniem czopków glicerynowych należy zasięgnąć opinii lekarza albo farmaceuty. Czopki na zaparcia mogą bowiem wpływać na wchłanianie innych leków aplikowanych przez odbyt. Czopki glicerynowe powinny być stosowane doraźnie, w dawce: jeden czopek. Zbyt częste ich używanie może skutkować podrażnieniem śluzówki jelita. Ból i dyskomfort w okolicy odbytnicy mogą wywoływać odwrotny skutek, tzn. odruchowe zaciskanie zwieracza odbytu i zatrzymywanie wydalania kału.

Zobacz także

Czopki glicerynowe umieszcza się w odbycie. Okolice ujścia odbytu należy delikatnie rozchylić palcami i powoli wsunąć czopka do jelita. Osoba, której aplikuje się lek, powinna się rozluźnić, nie napinać mięśni podczas wkładania leku ani nie zaciskać zwieracza odbytu. Przed aplikacją czopka należy dokładnie umyć ręce.

Następnie należy wyjąć lek z opakowania i umieścić go w odbycie. Po zabiegu również nie wolno zapomnieć o umyciu rąk. Czopek glicerynowy powinien cały znaleźć się w odbycie, w przeciwnym razie może się wysunąć. Najwygodniejszymi pozycjami do wkładania czopków są:

  • leżenie na boku z nogami lekko podciągniętymi pod klatkę piersiową,
  • leżenie na plecach z nogami uniesionymi w górę,
  • przysiad.

Należy zaczekać, by czopek rozpuścił się cały w odbycie. Trwa to kilka minut. W tym czasie należy wstrzymywać parcie. Dopiero po całkowitym rozpuszczeniu się środka można się wypróżnić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.