Nowa dieta dla dzieci chorujących na nieswoiste zapalenia jelit
Do nieswoistych zapaleń jelit możemy zaliczyć chorobę Leśniowskiego Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Od dawna zadawane pytanie - czy możliwe jest leczenie tych chorób za pomocą diety znalazło odpowiedź.
Według naukowców istnieje taka możliwość. Jak zaznacza jeden z autorów badania, David Suskind, odkrycia mogą zmienić możliwości terapeutyczne u chorych dzieci. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, postanowiono sprawdzić jaki wpływ na leczenie choroby Crohn’a i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ma dieta, która eliminuje zboża, nabiał, przetworzone pokarmy oraz cukier, za wyjątkiem miodu.
Jadłospis zawierał tylko naturalne, bogate w substancje odżywcze pokarmy, które zawierały warzywa, owoce, mięso i orzechy. U dzieci które ukończyły eksperyment zauważono znaczną poprawę i uzyskano jakiś stopień remisji.
Jak zaznacza Suskind, od lat mówiono, że dieta nie ma znaczenia w leczeniu. Prowadzone badanie pokazało, że zaproponowana dieta jest skuteczna i bezpieczna. Naukowcy zaznaczają, że każdy rodzaj choroby należy rozpatrywać indywidualnie, ale ten sposób leczenia wydaje się być dobry w przypadku sytuacji, kiedy pacjent chce spróbować leczyć się za pomocą diety.
Odpowiednia diagnoza choroby Leśniowskiego Crohna nie jest łatwa, często objawy są niespecyficzne i obejmują kurczowe bóle brzucha, biegunki, a w kilku przypadkach również odwodnienie, anemię czy też utratę wagi ciała. Jak zaznacza naukowiec, nie dla każdego dieta jest dobrym rozwiązaniem.
Medycyna aktualnie nie dysponuje lekami, które są w stanie całkowicie wyleczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna czy tez wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obecnie stosuje się leki biologiczne, modulujące układ immunologiczny lub leki sterydowe.
Każda z tych grup leków ma swoje charakterystyczne efekty uboczne, które sprawiają, że ich stosowanie może być kłopotliwe. Terapia potrafi trwać bardzo długo, a choroba również postępuje co sprawia, że leki należy zacząć stosować od nowa.
Czy dieta okaże się skutecznym rozwiązaniem? To wymaga szerszych badań, na większej ilości pacjentów. Co ciekawe badania zostały przeprowadzone z udziałem dzieci i u nich akurat terapia dietą przyniosła oczekiwany efekt. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się również u dorosłych?
Tego na razie nie wiadomo, jednak z uwagi na wiek, jest większe prawdopodobieństwo, że procesy zapalne i degeneracyjne są bardziej zaawansowane i samo wprowadzenie diety może być rozwiązaniem, które nie zapewni remisji objawów.
Warto również zauważyć, że zdrowa dieta nie szkodzi, a może również działać korzystnie na inne stany chorobowe, nie tylko chorobę Leśniowskiego-Crohna, czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Miejmy nadzieję, że uda się opracować takie składniki diet, które będą miały zastosowanie w wielu innych chorobach zapalnych jelit.