Trwa ładowanie...

Przygotowania do ciąży

Jak podają statystyki, ponad połowa kobiet zachodzących w ciążę nie planowała jej wcześniej. Kiedy jednak świadomie zdecydujecie z partnerem, że chcecie mieć dziecko, wraz z decyzją powinnaś zacząć przygotowania. Najlepiej rozpocząć je już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem, aczkolwiek w dzisiejszych czasach trudno planować ciążę z takim wyprzedzeniem. Powinniście jednak wiedzieć, że postępując w określony sposób możecie zawczasu zatroszczyć się o dobry start waszego dziecka, a Ty, jako przyszła mama, będziesz spokojniejsza, jeśli przynajmniej trzy miesiące przed poczęciem odpowiednio się do tego przygotujesz. Trzy miesiące to minimalny okres, w jakim organizm przyszłej mamy może zgromadzić rezerwy witaminowe i oczyścić się z niekorzystnych substancji.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

1. Zanim zajdziesz w ciążę poznaj plan działania na najbliższy czas

Dobry wiek na ciążę
Dobry wiek na ciążę

Ponoć nigdy nie ma dobrego czasu na dziecko, nie odkładajcie zatem tej decyzji na później.

zobacz galerię

Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, to pora by osiągnąć właściwy ciężar swojego ciała. Gdy masz niedowagę zadbaj o

właściwą dietę, by nadrobić brak witamin i minerałów. Gdy w Tobie zacznie się rozwijać młody człowiek musisz mieć odpowiednie zapasy, by móc się z nim dzielić tymi dobrodziejstwami. W przypadku nadwagi szybciej się męczysz, a kości i stawy są nadmierne obciążone. Wyobraź sobie, że do tego całego ciężaru dokładasz kolejne 10 kg! Zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, choroby zatorowo-zakrzepowej, grozi Ci słaba czynność skurczowa macicy, przedwczesny poród i urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Walkę z kilogramami i niedowagą najlepiej rozpocząć już rok przed planowym zajściem w ciążę. 2. Zadbaj o kondycję. Zacznij uprawiać sporty, najlepiej już 8-10 miesięcy przed ciążą. Dobra kondycja to dobre samopoczucie, tak ważne w czasie całej ciąży. Nadchodzące 9 miesięcy to duży wysiłek dla organizmu, warto mu pomóc pływając czy chodząc na specjalne zajęcia z fitness. 3. Rzuć palenie. Organizm musi mieć czas, aby oczyścić się z toksyn. Nałóg zwiększa ryzyko poronienia, oddzielenia się łożyska, urodzenia dziecka z niską wagą, kłopoty emocjonalne i problemy z koncentracją dzidziusia. Nikotyna i chemiczne substancje zawarte w dymie papierosowym wpływają niekorzystnie na jakość Twoich komórek jajowych, a także na wartość plemników Twojego Partnera. 4. Zaszczep się. Ogólna zasada – im mniej szczepień w ciąży, tym lepiej. Jeśli więc planujesz się zaszczepić – zrób to właśnie teraz. Warto pamiętać o szczepieniu przeciwko różyczce (jeśli nie byłaś szczepiona). Jeśli nie byłaś szczepiona na żółtaczkę typu B, również warto się zaszczepić. 5. Znajdź zaufanego lekarza. Wybierz ginekologa, do którego będziesz mieć zaufanie i takiego, który poprowadzi ciążę do samego końca. Poczucie bezpieczeństwa da Ci specjalista, z którym będziesz mogła konsultować się telefonicznie. 6. Co najmniej na miesiąc przed zajściem w ciążę zacznij przyjmować kwas foliowy. Kontynuuj przyjmowanie tego preparatu co najmniej przez trzy miesiące po zajściu w ciążę. Dzięki temu możesz uniknąć rozszczepu kręgosłupa u płodu i innych wad cewy nerwowej, czyli wad mózgu i rdzenia kręgowego. 7. Odstaw pigułki hormonalne. Na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną. To ważne, aby Twój organizm wrócił do normy. 8. Co najmniej na miesiąc przed planowaną ciążą unikaj środków chemicznych w jakiejkolwiek postaci – czy są to środki czystości, czy chemia ogrodnicza, czy lakiery do podłóg i farby. 9. Doprowadź swój organizm i zdrowie do optymalnego stanu. Zacznij chodzić do lekarza najpóźniej 4-5 miesięcy przed zajściem w ciążę. Wykonaj badania:

  • zbadaj krew, by wykluczyć anemię,
  • sprawdź poziom glukozy,
  • zrób badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie,
  • rób cytologię,
  • zrób posiew z szyjki macicy i pochwy,
  • zrób badanie na określenie grupy krwi swojej i partnera,
  • zrób hormonalne badania tarczycy – jeśli wykażą nieprawidłowości, oznacza to, że Twoja płodność może być obniżona,
  • zrób badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii. Wyniki dadzą odpowiedź, czy przebyłaś chorobę, czy nie. Cytomegalia bywa niebezpieczna wtedy, gdy do zarażenia dojdzie już w czasie ciąży, zwłaszcza w jej wczesnym okresie.

Za najwłaściwszą postawę uznaje się zapobieganie potencjalnym zagrożeniom wszędzie, gdzie jest to możliwe. Dbaj zatem o siebie już na długo przed tym, jak zapragniesz mieć dziecko, a wszystko będzie z korzyścią dla Was obojga.

Aneta Stawiszyńska - Marciniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.