Trwa ładowanie...

Przygotowania do ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:22
Przygotowania do ciąży
Przygotowania do ciąży

Jak podają statystyki, ponad połowa kobiet zachodzących w ciążę nie planowała jej wcześniej. Kiedy jednak świadomie zdecydujecie z partnerem, że chcecie mieć dziecko, wraz z decyzją powinnaś zacząć przygotowania. Najlepiej rozpocząć je już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem, aczkolwiek w dzisiejszych czasach trudno planować ciążę z takim wyprzedzeniem. Powinniście jednak wiedzieć, że postępując w określony sposób możecie zawczasu zatroszczyć się o dobry start waszego dziecka, a Ty, jako przyszła mama, będziesz spokojniejsza, jeśli przynajmniej trzy miesiące przed poczęciem odpowiednio się do tego przygotujesz. Trzy miesiące to minimalny okres, w jakim organizm przyszłej mamy może zgromadzić rezerwy witaminowe i oczyścić się z niekorzystnych substancji.

1. Zanim zajdziesz w ciążę poznaj plan działania na najbliższy czas

Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, to pora by osiągnąć właściwy ciężar swojego ciała. Gdy masz niedowagę zadbaj o

właściwą dietę, by nadrobić brak witamin i minerałów. Gdy w Tobie zacznie się rozwijać młody człowiek musisz mieć odpowiednie zapasy, by móc się z nim dzielić tymi dobrodziejstwami. W przypadku nadwagi szybciej się męczysz, a kości i stawy są nadmierne obciążone. Wyobraź sobie, że do tego całego ciężaru dokładasz kolejne 10 kg! Zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, choroby zatorowo-zakrzepowej, grozi Ci słaba czynność skurczowa macicy, przedwczesny poród i urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Walkę z kilogramami i niedowagą najlepiej rozpocząć już rok przed planowym zajściem w ciążę. 2. Zadbaj o kondycję. Zacznij uprawiać sporty, najlepiej już 8-10 miesięcy przed ciążą. Dobra kondycja to dobre samopoczucie, tak ważne w czasie całej ciąży. Nadchodzące 9 miesięcy to duży wysiłek dla organizmu, warto mu pomóc pływając czy chodząc na specjalne zajęcia z fitness. 3. Rzuć palenie. Organizm musi mieć czas, aby oczyścić się z toksyn. Nałóg zwiększa ryzyko poronienia, oddzielenia się łożyska, urodzenia dziecka z niską wagą, kłopoty emocjonalne i problemy z koncentracją dzidziusia. Nikotyna i chemiczne substancje zawarte w dymie papierosowym wpływają niekorzystnie na jakość Twoich komórek jajowych, a także na wartość plemników Twojego Partnera. 4. Zaszczep się. Ogólna zasada – im mniej szczepień w ciąży, tym lepiej. Jeśli więc planujesz się zaszczepić – zrób to właśnie teraz. Warto pamiętać o szczepieniu przeciwko różyczce (jeśli nie byłaś szczepiona). Jeśli nie byłaś szczepiona na żółtaczkę typu B, również warto się zaszczepić. 5. Znajdź zaufanego lekarza. Wybierz ginekologa, do którego będziesz mieć zaufanie i takiego, który poprowadzi ciążę do samego końca. Poczucie bezpieczeństwa da Ci specjalista, z którym będziesz mogła konsultować się telefonicznie. 6. Co najmniej na miesiąc przed zajściem w ciążę zacznij przyjmować kwas foliowy. Kontynuuj przyjmowanie tego preparatu co najmniej przez trzy miesiące po zajściu w ciążę. Dzięki temu możesz uniknąć rozszczepu kręgosłupa u płodu i innych wad cewy nerwowej, czyli wad mózgu i rdzenia kręgowego. 7. Odstaw pigułki hormonalne. Na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną. To ważne, aby Twój organizm wrócił do normy. 8. Co najmniej na miesiąc przed planowaną ciążą unikaj środków chemicznych w jakiejkolwiek postaci – czy są to środki czystości, czy chemia ogrodnicza, czy lakiery do podłóg i farby. 9. Doprowadź swój organizm i zdrowie do optymalnego stanu. Zacznij chodzić do lekarza najpóźniej 4-5 miesięcy przed zajściem w ciążę. Wykonaj badania:

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"
  • zbadaj krew, by wykluczyć anemię,
  • sprawdź poziom glukozy,
  • zrób badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie,
  • rób cytologię,
  • zrób posiew z szyjki macicy i pochwy,
  • zrób badanie na określenie grupy krwi swojej i partnera,
  • zrób hormonalne badania tarczycy – jeśli wykażą nieprawidłowości, oznacza to, że Twoja płodność może być obniżona,
  • zrób badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii. Wyniki dadzą odpowiedź, czy przebyłaś chorobę, czy nie. Cytomegalia bywa niebezpieczna wtedy, gdy do zarażenia dojdzie już w czasie ciąży, zwłaszcza w jej wczesnym okresie.

Za najwłaściwszą postawę uznaje się zapobieganie potencjalnym zagrożeniom wszędzie, gdzie jest to możliwe. Dbaj zatem o siebie już na długo przed tym, jak zapragniesz mieć dziecko, a wszystko będzie z korzyścią dla Was obojga.

Aneta Stawiszyńska - Marciniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze