Trwa ładowanie...

Przygotowanie do ciąży (psychiczne). O czym warto pamiętać?

 Agnieszka Gotówka
27.06.2023 21:06
Przygotowanie do ciąży (psychiczne). O czym warto pamiętać?
Przygotowanie do ciąży (psychiczne). O czym warto pamiętać? (https://stock.adobe.com/)

Przygotowanie do ciąży (psychiczne) jest szalenie ważne, choć najczęściej pomijane. Dbamy o zdrową dietę, przyjmujemy kwas foliowy, ale zapominamy, że nasze samopoczucie również ma znaczenie. Sprawdzamy, jak przygotować się do narodzin dziecka i czy jest to w ogóle możliwe.

spis treści

1. Przygotowanie do ciąży (psychiczne). Dlaczego jest ważne?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Stanowi źródło radości, ale i niepokoju. W ciele i psychice zachodzi wiele dynamicznych zmian. Pojawiają się pytania: jak sobie poradzę? czy będę dobrą matką? jak pogodzę macierzyństwo z pracą? Są one normalne i świadczą o tym, że podchodzimy do tematu rodzicielstwa niezwykle dojrzale.

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto więc zadbać o swoje samopoczucie. Starajmy się znaleźć w życiu równowagę między pracą a czasem wolny. Spędzajmy go tak, jak lubimy i w otoczeniu osób, które patrzą na świat podobnie jak my.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Unikajmy myśli typu: "jak urodzi się dziecko, będziemy mogli zapomnieć o wieczorach we dwoje" albo "po ciąży już nie zmieszczę się w ulubione sukienki".

Jak dobrze przygotować się do ciąży?
Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Niesie ze sobą wiele zmian – fizycznych, emocjonalnych i życiowych.

przeczytaj artykuł

2. Jak przygotować się do ciąży?

Nie ma co się oszukiwać: życie po narodzinach dziecka diametralnie się zmienia. Trzeba ułożyć wiele spraw na nowo. To też sprawdzian dla naszych relacji, np. z parterem. Kiedy jednak pojawia się myśl, jak przygotować się do ciąży, często o tym zapominamy. Nic w tym dziwnego, żyjemy bowiem w czasach, w których bombardowani jesteśmy reklamami z uśmiechniętymi i wypoczętymi mamami, wiecznie obecnymi ojcami i nieustannie śpiącymi niemowlętami.

Ta złudna wizja rodziecielstwa sprawia, że kobiety czują się rozczarowane, niekiedy wręcz oszukane. Nierzadko kiełkuje w nich żal, niemoc i złość. By sprostać wymaganiom, tłumią emocje w sobie. I bardzo często pozostawione same sobie. To szalenie niebezpieczne zjawisko, które z czasem może doprowadzić do rozwoju depresji poporodowej.

Stąd też starajmy się patrzeć na rzeczywistość realnie. Na nic się nie nastawiajmy. Mówmy też o swoich obawach i wątpliwościach. Rozmawiajmy z parterem, mamą lub psychologiem, a kiedy zajdziemy w ciążę – również z położną lub doulą.

Doula - jaką pełni rolę podczas porodu?
Doula - jaką pełni rolę podczas porodu?

Doula to po grecku „kobieta, która służy”. W dzisiejszych czasach tym mianem nazywa się osobę, która

przeczytaj artykuł

3. Przygotowania do narodzin dziecka czas start!

O tym, jak przygotować się do ciąży w kontekście zdrowia przeczytamy w wielu poradnikach. W wielu z nich jednak brakuje informacji, jak nastawić się psychicznie do powiększenia rodziny. A szkoda, bo warto zacząć działać w tym zakresie odpowiednio wcześnie.

Wdrażajmy więc w życie rozwiązania, ktore przydadzą się też później. Może to dobry moment na nauczenie się technik relaksacji albo uprawianie jogi? Starajmy się też codziennie być aktywnym fizycznie. Nasz umysł uwielbia ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Dbajmy o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Uwzględnijmy w jadłospisie produkty z wysoką zawartością kwasu foliowego i witaminy D. Jedzmy nasiona roślin strączkowych, tłuste ryby morskie, świeże warzywa i owoce, orzechy, pestki dyni.

Jakie witaminy są ważne w ciąży?
Jakie witaminy są ważne w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, przyjmując zalecane ilości

zobacz galerię

Umacniajmy swoją pewność siebie. Uwierzmy w siłę swojej kobiecości!

Unikajmy też osób, po rozmowie z którymi nie czujemy się najlepiej. Jeśli koleżanka mówi nam, jak bardzo żałuje macierzyństwa albo jak fatalnie czuła się w ciąży, ograniczmy z nią kontakt. I pamiętajmy, że to cudze doświadczenia, nie nasze.

A kiedy zacząć przygotowania do narodzin dziecka? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wydaje się, że każda z nas wie, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Czasem wystarczy wsłuchać się w siebie...

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze