Trwa ładowanie...

Jak dobrze przygotować się do ciąży?

 Agnieszka Gotówka
15.09.2021 15:52
(Pexels)

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Niesie ze sobą wiele zmian – fizycznych, emocjonalnych i życiowych. Jest też początkiem nowej drogi, do której jednak należy się przygotować.

Każda z nas jest inna. O ciąży dowiadujemy się na różnych etapach życia. Jedne z nas będą zaskoczone dwoma kreskami na teście ciążowym, inne bardzo szczęśliwe, a jeszcze inne – pełne obaw. To zupełnie normalne, że pojawiają się różne emocje. Oczekiwanie na dziecko to przełomowy moment w naszym życiu. Jest też szczególny dla naszego ciała, które przez 9. miesięcy stanie się domem dla dziecka. I tak jak przygotowujemy się na przyjęcie gości, tak warto zadbać o swój organizm nieco wcześniej.

Planujesz ciążę? Przebadaj się!

Bardzo ważne jest też skontrolowanie swojego stanu zdrowia. Wizyty u specjalistów warto rozpocząć od stomatologa.

Dobrze jest też zrobić badania krwi z uwzględnieniem poziomu hormonów tarczycy oraz poziomu witaminy D. Jeśli w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywaliśmy USG narządów rodnych i cytologii, te badania również warto wykonać przed poczęciem.

Nie zapominajmy też o aktywności fizycznej. Ruch nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie, ale też znacząco poprawia nasze samopoczucie.

Zadbaj o dietę!

Pamiętajmy też o dobrze zbilansowanej diecie. Powinna obfitować w warzywa i owoce (najlepiej sezonowe), nasiona roślin strączkowych, dobrej jakości ryby i drób oraz jajka. Warto też włączyć do jadłospisu orzechy. Unikajmy przetworzonej żywności oraz produktów słabej jakości. Kluczowa jest różnorodność. Im bogatsze menu, tym lepiej. Wbrew powszechnej opinii w ciąży nie jemy za dwoje, tylko dla dwojga. Co to oznacza? Kobieta w ciąży faktycznie potrzebuje nieco więcej kalorii, ale nie na tyle, by móc usprawiedliwić zjedzenie dwudaniowego obiadu z dokładką i obfitym deserem.

Do picia najlepiej jest wybierać wodę mineralną (niegazowaną). Świetnie gasi pragnienie i jest zdecydowanie lepszym wyborem niż sok czy słodki napój. Jeśli nie odpowiada nam jej smak, można go wzbogacić owocami (np. plastrem cytryny) lub ziołami (idealnie sprawdzi się tu mięta).

Ciąża to doskonały moment na zmianę nawyków żywieniowych. Skorzystajmy z tego!

Witaminy i składniki odżywcze ważne w ciąży

Witaminy z grupy B

Jeśli planujemy ciążę, musimy pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego. Tę jedną z witamin z grupy B specjaliści rekomendują suplementować ok. trzy miesiące przed poczęciem. Dlaczego? Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Bierze udział w procesie podziału komórek, przyczynia się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży oraz pomaga w prawidłowej produkcji krwi.

Elementem prawidłowej opieki prenatalnej jest również suplementacja choliną, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów oraz homocysteiny. Wraz z kwasem foliowym w syntezie DNA i jego metyzacji podczas rozwoju płodu uczestniczą też witamina B6 i witamina B12, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

DHA

Bardzo ważnym składnikiem diety w czasie ciąży i laktacji jest DHA (kwas dokozaheksaenowy) z grupy kwasów Omega-3. Niegdyś niewielu o nim słyszało, dziś to podstawa suplementacji, zwłaszcza że jego głównym źródłem w diecie są tłuste ryby morskie i owoce morza, których w Polsce spożywa się bardzo mało. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomenduje spożywanie DHA od pierwszych tygodni ciąży, gdyż wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią.

Witamina D

Kobiety w wieku rozrodczym powinny też przyjmować witaminę D w odpowiedniej dawce (ta uzależniona jest m.in. od poziomu tego składnika w surowicy krwi). Badania populacyjne dla Europy Środkowej i Północnej wykazały, że u 92 proc. zdrowych młodych kobiet stężenie witaminy D jest za niskie.

Jod

W czasie planowania ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca też suplementację jodem. Zapotrzebowanie na ten składnik rośnie w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz tarczycy, przyczynia się też do utrzymania odpowiedniego metabolizmu energetycznego.

Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed poczęciem sięgnąć po odpowiednie suplementy dla młodych mam. Znajdziemy w nich wszystko, czego potrzebuje ciężarna. Ale uwaga: zanim kupimy odpowiedni preparat, sprawdźmy jego skład. Warto wybierać produkty bez substancji wypełniających, przeciwzbrylających, zagęszczających, glazurujących, barwników i konserwantów. Takim produktem jest Pueria Uno i Pueria Duo – fazowe witaminy i minerały dopasowane do kolejnych etapów macierzyństwa. Produkty Pueria posiadają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, zawierają składniki, takie jak: kwas foliowy (w tym aktywną postać), witaminę D, jod, DHA w połączeniu z choliną. Produkty Pueria wyróżnia czysty skład – bez substancji wypełniających, barwników oraz konserwantów. Produkty te nie zawierają żelaza, które zalecane jest u kobiet w ciąży tylko w konkretnych przypadkach, po konsultacji z lekarzem.

Przygotowania do ciąży są niezwykle ważne. Dla swojego dziecka chcemy bowiem jak najlepiej. Pamiętajmy jednak, że niczego szczególnego nie trzeba robić. Wystarczy o siebie dbać. Niech wejdzie nam to w nawyk, nie tylko na czas ciąży.

Literatura:

Drews K., Aktywne wspomaganie szlaku folianów – epigenetyczny wpływ choliny i witaminy B12 na rozwój ciąży, Ginekologia Polska, 2015, 86: 940-946.

Milman N., Paszkowski T., Cetin I., et al. Suplementacja podczas ciąży: fakty i mity. Gynecological Endocrinology, 2016; 9: 1-8.

Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, 2, nr 5: 210-214.

Wendołowicz A., Stefańska E., Ostrowska L. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu. 2014; 20 (3): 341-345.

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementów diety: PUERIA UNO, PUERIA DUO. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021, 6, 2, 1–4.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze