Trwa ładowanie...

Położna rodzinna

Avatar placeholder
Anna Szozda 15.01.2016 14:48
Położna rodzinna
Położna rodzinna (Zdjęcie pielęgniarki autorstwa DIBP images / CC BY 2.0)

Położna rodzinna może okazać się niezbędną pomocą nie tylko w okresie okołoporodowym i w połogu, ale także w czasie ciąży. Jej wykształcenie i wiedza to dobre źródło informacji dla każdego przyszłego rodzica. Według obowiązującego prawa, nie tylko ginekolog ma uprawnienia do prowadzenia ciąży, ale także położna. Kobiety cenią sobie kontakt z przedstawicielkami tego zawodu ze względu na bliższe relacje niż te z lekarzem. Doświadczona położna rodzinna potrafi nawiązać wyjątkowo zażyły kontakt z pacjentką.

1. Pierwsza pomoc

Nie każda z młodych mam może zasięgnąć porady bardziej doświadczonych koleżanek, co jest szczególnie uciążliwe w pierwszych tygodniach życia malucha. Młode mamy nie wiedzą, które objawy powinny je niepokoić, a które uznać za typowe – dodatkowo mają wiele wątpliwości dotyczących prawidłowego żywienia, higieny i innych kluczowych kwestii. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje co najmniej 6 wizyt wybranej położnej w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od narodzin dziecka. Warto wykorzystać ten fakt, wizyty te nic nas nie kosztują, a wiedza przekazana przez doświadczoną specjalistkę jest bezcenna. Wystarczy złożyć deklarację o wyborze położnejw naszym rejonowym ośrodku zdrowia, przy czym należy wiedzieć, że położną możemy wybrać z innego rejonu.

2. Pierwsza wizyta położnej

Po raz pierwszy najlepiej spotkać się z położną w czasie, w którym dziecko nie śpi. Najczęściej na życzenie mam pokazuje ona, w jaki sposób prawidłowo kąpać niemowlaka, przewijać, pielęgnować pępek, nosić i podnosić dziecko. Pokaże, jak prawidłowo trzymać główkę noworodka. Dodatkowo konsultuje ewentualne dokuczliwe kolki, odparzenia oraz wszelkie inne dolegliwości, jak ulewanie się, czkawki i pieluszkowy rumień.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

Pamiętajmy, że położna bywa także pomocna przy dolegliwościach mam – doradzi, w jaki sposób rozwiązać problem bolesnej rany w kroczu lub rany po cesarskim cięciu, bolących sutków i obolałych piersi. Położna ma także uprawnienia, by ściągnąć szwy po cesarskim cięciu – o czym warto wiedzieć.

3. Zdrowy rozsądek najważniejszy

Położna, jak każdy inny specjalista, ma prawo się pomylić, a także być w błędzie. Jeśli tylko nie jesteśmy pewne co do słuszności udzielonych nam przez nią rad, zweryfikujmy je z zaufanym specjalistą – ginekologiem, lekarzem prowadzącym, inną położną. To samo dotyczy poradników w formie książkowej, których obecnie jest bardzo dużo na rynku. Oczywiście nie chodzi o to, by kwestionować każde zdanie, ale o to, by rozwiać powstałe wątpliwości. Jeśli jednak nasze zdanie zbyt często rozmija się z poradami położnej, najlepiej zmienić ją na innego specjalistę, do którego będziemy mieć pełne zaufanie.

4. Czy opieka położnej jest bezpłatna?

Większość położnych ma podpisany kontrakt z NFZ i część ich wizyt jest refundowana z ubezpieczenia zdrowotnego. Przy wyborze położnej warto jednak dopytać o szczegóły, by uniknąć późniejszych rozczarowań. Wybierając, możemy kierować się wskazówkami naszego lekarza prowadzącego, znajomych lub poradami w Internecie – pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja należy do nas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze