Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Odparzenia u noworodka

Avatar placeholder
19.12.2013 14:38
Odparzenia u noworodka
Odparzenia u noworodka

Odparzenia pupy u noworodka to powszechny problem. Jeśli u twojego dziecka pojawiła się wysypka na skórze, w żadnym wypadku nie stosuj maści lub kremów ze steroidami. Leki te wchłaniają się szybciej, gdy znajdują się pod przykryciem pieluszki, co może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Steroidy są zwykle przepisywane w leczeniu egzemy, czyli powierzchniowego stanu zapalnego skóry, ale ta dolegliwość rzadko pojawia się w sąsiedztwie okolic intymnych dziecka. Jakie są przyczyny odparzeń u noworodka? Jak im zapobiegać?

1. Skąd biorą się odparzenia u noworodka?

Najczęstszą przyczyną odparzeń u noworodka są zaniedbania w pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Jeśli rodzice nie zmieniają odpowiednio często pieluszek, nie stosują kosmetyków ochronnych, a na tetrowe pieluchy nakładają dziecku ceratowe majtki, pojawienie się odparzeń to tylko kwestia czasu. Błędem jest także niedopuszczanie powietrza do okolic intymnych noworodka. Jeśli pupa dziecka jest stale szczelnie zakryta, skóra szybko staje się zaczerwieniona, gorąca i podrażniona. Z czasem skóra zaczyna się łuszczyć i pojawiają się bolesne nadżerki.

Niekiedy jednak mimo troskliwej pielęgnacji noworodkarodzice zauważają na jego skórze wysypkę i zaczerwienienie. Za zmiany na skórze odpowiedzialna może być infekcja grzybicza. Jeśli na pupie dziecka widoczna jest jaskrawoczerwona wysypka z małymi czerwonymi guzkami dookoła, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci miejscowe leczenie kremem o działaniu przeciwgrzybiczym.

2. Jak zapobiegać odparzeniom u noworodka?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Najważniejsza w profilaktyce odparzeń u noworodków jest właściwa pielęgnacja. Rodzice powinni często zmieniać pieluchy dziecku i możliwie często pozwalać mu na leżenie bez pieluchy. Podczas przewijania należy przemyć okolice intymne dziecka niezapachowymi chusteczkami lub ciepłą wodą i delikatnym mydłem. Na koniec należy zaaplikować na skórę dziecka maść lub krem na odparzenia. Najlepsze są produkty zawierające lanolinę, cynk, D-panthenol oraz alantolinę. Substancje te mają różne działanie. Lanolina chroni delikatną skórę dziecka przed substancjami drażniącymi i wilgocią. Cynk ma działanie wysuszające, a D-panthenol i alantolina pomagają w regeneracji naskórka. Pamiętaj, by po posmarowaniu pupy dziecka poczekać z założeniem pieluchy, aż całkowicie wyschnie. Tak samo postępuj, gdy pojawi się odparzenie pupy noworodka. Uważaj, by nie pocierać mocno skóry dziecka. Wskazane jest delikatne osuszanie skóry. Gdy skóra będzie zupełnie sucha, należy zaaplikować hojną ilość maści lub kremu na odparzenia na odparzone miejsca. Czynności te należy powtarzać przy każdej zmianie pieluchy. W ciągu kilku dni odparzenia powinny ustąpić. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u pediatry.

Odparzenia pupy noworodka są zwykle związane z niedostateczną higieną i pielęgnacją skóry dziecka. Rodzice powinni uświadomić sobie, że ich ewentualne zaniedbania mogą spowodować dyskomfort i ból dziecka. Na szczęście istnieją proste sposoby na zapobieganie i leczenie odparzeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze