Multicooker – szybkie i zdrowe gotowanie dla całej rodziny
Dylematy pań oraz panów domu, którzy nie mają zbyt wiele czasu na gotowanie, ale preferują domową kuchnię, rozwiązać może jedno wielofunkcyjne urządzanie, a mianowicie multicooker. Co to jest? Na co zwrócić uwagę, wybierając wielofunkcyjne urządzenie do gotowania? Podpowiadamy.
1. Multicooker – na czym polega fenomen urządzenia?
Multicooker jest urządzeniem elektrycznym, które może zastąpić jednocześnie kilka niezbędnych sprzętów kuchennych, takich jak kuchenka gazowa, kuchenka mikrofalowa, parowar, piekarnik czy frytownica, a nawet maszyna do pieczenia chleba. W zamian otrzymujemy wielofunkcyjny sprzęt o niewielkich rozmiarach, który jest idealny dla dużej rodziny, ale nie tylko. Ze względu na zogniskowanie w jednym urządzeniu różnych funkcji, kombiwar idealnie sprawdzi się na stancji, w kawalerce lub w akademiku.
Nie musisz wydawać fortuny. Wystarczy, że wejdziesz na WP radarOkazji, gdzie znajdziesz multicookery na każdą kieszeń.
W multicookerze przygotujemy smaczny posiłek dla 6-8 osób. Możemy w nim upiec ciasto, zrobić frytki, ugotować zupę, a także przyrządzić mięso. Wiele osób zastanawia się, jak działa multicooker. Odpowiedź jest prosta – należy włożyć do urządzenia wszystkie potrzebne produkty, nastawić odpowiedni tryb (np. stew - duszenie) oraz poczekać. Po kilkunastu minutach możemy się cieszyć zdrowym posiłkiem.
Niektóre modele posiadają wbudowaną funkcję gotowania na parze – to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, schudnąć lub utrzymać linię. Multicooker może pełnić jednak nie tylko funkcję parowaru, ale również kombiwaru. W ten sposób przygotujemy wymarzoną potrawę bez dużego wysiłku, a co za tym idzie – zdecydowanie skrócimy czas, który musimy spędzić w kuchni, przyrządzając posiłek dla całej rodziny.
2. Multicooker – parametry
Parametrem, na który zwracamy uwagę w przypadku większości urządzeń wyposażonych w elementy grzejne, jest moc. W przypadku multicookera powinna wynosić co najmniej 800 W. Sprzęty o mniejszej mocy lepiej sprawdzą się w mieszkaniu singla niż rodziny.
Kolejną kwestią jest wielkość misy, do której wkładane są produkty. Na rynku zazwyczaj występują modele wyposażone w garnek o pojemności 4-5 litrów, który umożliwia przygotowanie posiłku dla 6-8 osób. Ta liczba jest również uzależniona od wielkości dań.
Przed zakupem warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego została wykonana wewnętrzna powłoka. Najlepiej sprawdzi się wnętrze multicookera z powłoką antyadhezyjno-ceramiczną, jednak na rynku są dostępne także tańsze modele z powłoką teflonową. Do multicookera są dołączane także dodatkowe elementy takie jak miarka z podziałką, chochla, silikonowe rękawice czy wkładka do przygotowywania posiłków na parze (jeśli urządzenie pełni również funkcję parowaru).
3. Multicooker – programy i dodatkowe funkcje
W multicookerach znajdziemy co najmniej 20 (liczba funkcji dochodzi nawet do 40) automatycznych programów do przygotowywania różnych posiłków, a także dodatkowe funkcje usprawniające działanie sprzętu. Do podstawowych trybów zaliczymy program umożliwiający szybkie gotowanie, duszenie, pieczenie czy smażenie.
Ponadto w multicookerze możemy wyrobić ciasto na chleb, które następnie upieczemy, przygotować founde lub jogurt, wysterylizować naczynia bądź zrobić posiłek dla dzieci. Jedną z najważniejszych funkcji dodatkowych jest opóźniony start, który umożliwia ustawienie urządzenia nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Dzięki temu po powrocie do domu będzie na nas czekał ciepły posiłek.
Ważna jest także funkcja podtrzymywania temperatury dania bez utraty cennych składników odżywczych. A może wybierzemy multicooker z możliwością ogrzewania 3D? W ten sposób dobierzemy idealną temperaturę, a zarazem zmniejszymy ryzyko przypalenia produktów.
4. Dania z multicookera dla całej rodziny
Do zakupu większości modeli są dodawane książeczki z przepisami na pyszne dania z multicookera, które przyrządzimy nie tylko w domu, ale również wyjeżdżając na kilkudniową wycieczkę.
W wielofunkcyjnym urządzeniu zrobimy podstawowe posiłki takie jak pierś z kurczaka podana z ziemniakami oraz warzywami oraz żeberka w sosie, leczo, risotto czy gulasz z fasolką szparagową. Masz ochotę na ciasto marchewkowe? Wykorzystując manualne tryby, przygotujesz deser lub dżem.