Pielęgnacja pupy niemowlaka

Pielęgnacja pupy niemowlaka to rutynowa czynność, którą rodzic wykonuje codziennie. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji pupy niemowlaka jest zmiana pieluchy. Częste przewijanie noworodka i wietrzenie pupy dziecka jest profilaktyką odparzenia pupy dziecka i pieluszkowego zapalenia skóry.

Przewijanie dziecka należy zawsze wykonać po zrobieniu kupki, nie rzadziej niż co 3 godziny, a także najlepiej przed każdym karmieniem dziecka, by maluszek był spokojny i mokra pieluszka nie przeszkadzała mu w jedzeniu. Ponadto noworodek bardzo często wypróżnia się w czasie karmienia.

Przewijanie niemowlaka

Przewijanie noworodka w pierwszym miesiącu jego życia jest częstym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym przez rodzica, średnio od 8 do 12 razy na dobę. Niemowlę - dziecko po 28. dobie życia, rzadziej brudzi pieluchę, około 6-8 na dobę. Przewijając dziecko, należy pamiętać o pewnych zasadach przewijania niemowlaka:

  • Zmiana pieluszki powinna być dostosowana do rytmu snu i czuwania niemowlaka.
  • Do mycia pupy dziecka należy używać ciepłej wody i wacika bądź ogrzanych w ręku hipoalergicznych chusteczek nawilżonych.
  • Pupę niemowlaka należy myć od przodu do tyłu, by bakterie z kału nie przedostały się do cewki moczowej lub pochwy u dziewczynek.
  • Przed założeniem pieluszki niemowlakowi i posmarowaniu kremem pupy, należy dokładnie osuszyć pośladki dziecka.
  • Nie można ciągnąć za stopy czy nóżki niemowlaka - należy delikatnie unieść miednicę maluszka, podkładając dłoń pod pośladki bądź przekładając swoją rękę między nóżkami dziecka, chwycić udo przy samych pośladkach.
  • Miejsce do przewijania niemowlęcia powinno być urządzone ergonomicznie, tak by mama nie musiała się nadmiernie schylać, a wszystkie akcesoria do przewijania były w zasięgu ręki.

Kosmetyki do pupy niemowlaka

Do przewijania niemowlaka można używać pieluch wielorazowych(są to pieluchy tetrowe i pieluchy flanelowe) lub pieluszek jednorazowych. Wszystko zależy od wygody i zasobności portfela rodzica. Warto nadmienić, iż nowoczesne pieluchy jednorazowe posiadają już niezbędne atesty, są wysoce chłonne, a zarazem przewiewne. Jednak potrafią niekiedy doprowadzić do uczulenia pupy niemowlaka.

Oprócz pieluch dla dziecka, do pielęgnacji pupy niemowlaka potrzebne są:

  • chusteczki nawilżone - ważne, by były one hipoalergiczne; zamiast nich wystarczy woda w miseczce i waciki,
  • krem do pupy lub maść do pupy dziecka - najlepiej z alantoiną i pantenolem; zamiast nich można używać zasypki dla niemowląt,
  • krem przeciw odparzeniom z tlenkiem cynku.

Kosmetyki dla dzieci muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka. Ważne informacje dla rodzica, które również powinny znaleźć się na opakowaniu kosmetyku dla dziecka, to jego skład, przeznaczenie i termin ważności.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, iż niewłaściwa pielęgnacja pupy niemowlaka może przyczynić się do odparzenia pupy lub pieluszkowego zapalenia skóry dziecka. Dlatego też niezmiernie istotne są zasady higieny pupy malucha oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków do pupy niemowlaka. Należy pamiętać, że czasem zwykła woda z mydłem dla niemowląt i wietrzenie pupy zapobiegają odparzeniom.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emulsja do kąpieli Oilatum Baby Łagodna emulsja do kąpieli to najlepszy sposób na bezstresowe mycie niemowlęcia. Krem Oilatum Baby Delikatny dla skóry dziecka krem to podstawa codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

, który rodzaj pieluszek lepiej sprawdzi się u jego maluszka. Każde dziecko jest inne, więc również jego skóra może różnie reagować na dany produkt (...) - szczególnie dla delikatnej skóry mojego maluszka... Tak szukałam...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

, z tego też względu jest on bezpieczny dla skóry niemowlęcia i spełnia swoje funkcje ochronne i nawilżające. Szukając kosmetyków do pielęgnacji dziecka (...) . Dojrzałość, a więc rolę skóry...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

w dowodach. Warto wiedzieć, że rodzaj włosów u dzieckakształtuje się nawet do 6 roku życia. Pielęgnacja włosów niemowlęcia Rodzic nie ma wpływu (...) były zdrowe, nie wypadały, nie łamały się. Dlatego też warto przestrzegać...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bolesne odparzenia u niemowląt

. Jak uniknąć odparzeń u niemowlęcia? Zbyt rzadkie zmiany pieluch to tylko jedna z przyczyn odparzeń. Bolesne zaczerwienienie skóry to również wynik (...) skórnymi. Zachowaj umiar w aplikacji zasypek i pudrów - nadmiar...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do mycia dzieci,...