Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Pielęgnacja pupy niemowlaka

Avatar placeholder
27.10.2017 13:18
Pielęgnacja pupy niemowlaka
Pielęgnacja pupy niemowlaka

Pielęgnacja pupy niemowlaka to rutynowa czynność, którą rodzic wykonuje codziennie. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji pupy niemowlaka jest zmiana pieluchy. Częste przewijanie noworodka i wietrzenie pupy dziecka jest profilaktyką odparzenia pupy dziecka i pieluszkowego zapalenia skóry.

Przewijanie dziecka należy zawsze wykonać po zrobieniu kupki, nie rzadziej niż co 3 godziny, a także najlepiej przed każdym karmieniem dziecka, by maluszek był spokojny i mokra pieluszka nie przeszkadzała mu w jedzeniu. Ponadto noworodek bardzo często wypróżnia się w czasie karmienia.

1. Przewijanie niemowlaka

Przewijanie noworodka w pierwszym miesiącu jego życia jest częstym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym przez rodzica, średnio od 8 do 12 razy na dobę. Niemowlę - dziecko po 28. dobie życia, rzadziej brudzi pieluchę, około 6-8 na dobę. Przewijając dziecko, należy pamiętać o pewnych zasadach przewijania niemowlaka:

  • Zmiana pieluszki powinna być dostosowana do rytmu snu i czuwania niemowlaka.
  • Do mycia pupy dziecka należy używać ciepłej wody i wacika bądź ogrzanych w ręku hipoalergicznych chusteczek nawilżonych.
  • Pupę niemowlaka należy myć od przodu do tyłu, by bakterie z kału nie przedostały się do cewki moczowej lub pochwy u dziewczynek.
  • Przed założeniem pieluszki niemowlakowi i posmarowaniu kremem pupy, należy dokładnie osuszyć pośladki dziecka.
  • Nie można ciągnąć za stopy czy nóżki niemowlaka - należy delikatnie unieść miednicę maluszka, podkładając dłoń pod pośladki bądź przekładając swoją rękę między nóżkami dziecka, chwycić udo przy samych pośladkach.
  • Miejsce do przewijania niemowlęcia powinno być urządzone ergonomicznie, tak by mama nie musiała się nadmiernie schylać, a wszystkie akcesoria do przewijania były w zasięgu ręki.

2. Kosmetyki do pupy niemowlaka

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Do przewijania niemowlaka można używać pieluch wielorazowych(są to pieluchy tetrowe i pieluchy flanelowe) lub pieluszek jednorazowych. Wszystko zależy od wygody i zasobności portfela rodzica. Warto nadmienić, iż nowoczesne pieluchy jednorazowe posiadają już niezbędne atesty, są wysoce chłonne, a zarazem przewiewne. Jednak potrafią niekiedy doprowadzić do uczulenia pupy niemowlaka.

Oprócz pieluch dla dziecka, do pielęgnacji pupy niemowlaka potrzebne są:

  • chusteczki nawilżone - ważne, by były one hipoalergiczne; zamiast nich wystarczy woda w miseczce i waciki,
  • krem do pupy lub maść do pupy dziecka - najlepiej z alantoiną i pantenolem; zamiast nich można używać zasypki dla niemowląt,
  • krem przeciw odparzeniom z tlenkiem cynku.

Kosmetyki dla dzieci muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka. Ważne informacje dla rodzica, które również powinny znaleźć się na opakowaniu kosmetyku dla dziecka, to jego skład, przeznaczenie i termin ważności.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, iż niewłaściwa pielęgnacja pupy niemowlaka może przyczynić się do odparzenia pupy lub pieluszkowego zapalenia skóry dziecka. Dlatego też niezmiernie istotne są zasady higieny pupy malucha oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków do pupy niemowlaka. Należy pamiętać, że czasem zwykła woda z mydłem dla niemowląt i wietrzenie pupy zapobiegają odparzeniom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze