Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Rana po cesarskim cięciu

Avatar placeholder
02.10.2020 10:38
Rana po cesarskim cięciu
Rana po cesarskim cięciu

Urodzenie dziecka jest nie tylko ogromnym, emocjonalnym przeżyciem dla kobiety, ale także sporym wysiłkiem fizycznym. Zależnie od tego, jak długi czy skomplikowany był poród, kobieta może odczuwać jego skutki jeszcze jakiś czas. Zwłaszcza jeśli poród zakończył się cesarskim cięciem.

spis treści

1. Cięcie cesarskie to nie przywilej tylko konieczność

Poród to zawsze nie lada wysiłek. Bez względu na to, jak bardzo kobieta nastawia się na poród fizjologiczny, siłami natury, niektóre problemy zdrowotne w tygodniach poprzedzających poród lub komplikacje w czasie porodu mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Najczęstsze przyczyny cesarskiego cięcia:

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Jeśli tak się stanie, że twoje dziecko przyjdzie na świat przez zastosowanie cesarskiego cięcia, pamiętaj, że choć to dość powszechna i szybka operacja, jest to zawsze ingerencja chirurgiczna w twój organizm. W związku z tym zastosowane zostanie znieczulenie, a po operacji pozostanie rana, o którą powinnaś odpowiednio dbać i pielęgnować, aby szybciej się zagoiła.

2. Pielęgnowanie rany po cesarskim cięciu

Chociaż współcześnie rana po cesarskim cięciu jest stosunkowo niewielka, na początku może dotkliwie boleć. To normalne, podobnie jak nieprzyjemne mrowienie lub mijający brak czucia w miejscu zszycia rany. Szwy na skórze są nierozpuszczalne, więc przez tydzień po porodzie powinnaś dbać wyjątkowo troskliwie, aby pomogły zasklepić się ranie. W tym celu przez pierwsze dni staraj się, podczas korzystania z prysznica, omijać okolice blizny po cesarskim cięciu. Ważne jest bowiem, aby tej rany nie moczyć zbyt intensywnie. Do codziennego przemywania rany stosuj hipoalergiczne mydła, może też być szare mydło lub żel do higieny intymnej, który zazwyczaj stosujesz. Osuszaj ranę szczególnie delikatnie papierowym, jednorazowym ręcznikiem oraz staraj się jak najczęściej wietrzyć okolice nacięcia. Warto też dezynfekować ranę jałowym gazikiem nasączonym w 70% roztworze spirytusu.

Pamiętaj także, że w trakcie połogu będziesz krwawić z dróg rodnych. Zadbanie w tym okresie o każdorazową, po skorzystaniu z toalety, higienę miejsc intymnych oraz przemywanie i staranne osuszanie ran, pozwoli ci uniknąć niebezpiecznego w skutkach namnażania się bakterii. Niezależnie od twojej dbałości o czystość rany po cesarskim cięciu, może zdarzyć się tak, że w miejscu nacięcia dojdzie do stanu zapalnego. Zwykle objawia się to miejscowym występowaniem ropnych zmian, które pod postacią sączących się pęcherzyków staną się dla ciebie powodem do niepokoju. Jeżeli dodatkowo poczujesz osłabienie, będziesz miała gorączkę oraz wyciek z rany, który wydziela nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie doszło do zakażenia rany. Takie zmiany powinny skłonić cię do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który oceni szkodliwość tych zmian oraz zaordynuje stosowne postępowanie. Zwykle stosuje się w takich przypadkach kurację antybiotykową oraz oczyszczanie rany ze zmian ropnych.

Cesarskie cięcie to operacja położnicza, której podstawowym celem jest finalne zakończenie z sukcesem zbyt długiego i skomplikowanego porodu. Jak każda operacja chirurgiczna, pozostawia po sobie ranę, która wymaga czasu i odpowiedniej dbałości o to, aby zabliźniła się bez dodatkowych powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze