Trwa ładowanie...

Dzieci zamienione w szpitalu nie wrócą do biologicznych rodziców

 Sylwia Stachura
30.06.2016 09:39
Dzieci zamienione w szpitalu nie wrócą do biologicznych rodziców
Dzieci zamienione w szpitalu nie wrócą do biologicznych rodziców (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Rodzice po trzech latach odkryli, że wychowują nie swoje dzieci. Chłopiec i dziewczynka zostali zamienieni zaraz po urodzeniu w szpitalu w Johannesburgu. Sąd orzekł, że dzieci mają pozostać z rodzicami, którzy je wychowywali, a nie z biologicznymi.

1. Fatalna pomyłka

Do szokującego wydarzenia doszło w sierpniu 2010 roku. Chłopiec „Z” i dziewczynka „M” urodzili się tego samego dnia. Przez pomyłkę dzieci zostały zamienione i trafiły w objęcia nie swoich matek. Wciąż nie wiadomo, jak doszło do feralnego błędu. Sprawa budzi wielkie kontrowersje, ponieważ chodzi o chłopca i dziewczynkę. Według informacji medialnych, jedna z matek zgłaszała, że urodziła dziecko innej płci niż przewidywano przez większość ciąży, jednak została zignorowana.

Sprawa wyszła na jaw  18 miesięcy temu, gdy maluchy miały ponad trzy lata. Jedna z matek rozstała się ze swoim partnerem i zażądała alimentów. Mężczyzna odmawiał płacenia, twierdząc, że nie jest ojcem. Sąd wydał nakaz przeprowadzenia testów genetycznych. Okazało się, że ani mężczyzna, ani kobieta, nie są biologicznymi rodzicami dziecka.

Zobacz film: "Wyznaczanie daty porodu"

Matka natychmiast poinformowała o tym szpital oraz władze. Szybko udało się odnaleźć drugą rodzinę. Na początku jedna z kobiet chciała odzyskać swoją córkę, jednak zgodziła się z opinią ekspertów, że dzieci powinny pozostać w rodzinach, w których wychowywały się do czasu sądowego wyroku.

Kobiety spotkały się rok temu i wspólnie uczestniczyły w sesjach terapeutycznych. Poznały biologiczne dzieci. Dla obu rodzin informacja o zamianie w szpitalu była ogromnym szokiem.

2. Co postanowił sąd?

W tym tygodniu sąd w Pretorii wydał orzeczenie. Werdykt jest jednoznaczny – dzieci, które teraz mają już pięć lat, nie wrócą do biologicznych rodziców. Sąd uznał, że obecni opiekunowie są ich „psychologicznymi rodzicami” i kierując się dobrem maluchów, zarządził, że pozostaną z nimi. Z prawnego punktu widzenia dzieci będą uznane za adoptowane.

Jak decyzję sądu przyjęli rodzice? Brytyjski dziennik „The Independent” podaje, że nikt nie podważa werdyktu. Troje rodziców całkowicie zgadza się z orzeczeniem. Jeden ojciec wciąż nie jest pewny, co sądzić o niecodziennej sytuacji. Skąd obawy? Mężczyzna boi się problemów obyczajowych, ponieważ będzie wychowywał dziecko z innego klanu – on należy do Zulusów, a druga rodzina do Pedi.

Wciąż nie wiadomo, jak doszło do fatalnej w skutkach pomyłki. Lokalne media sugerują, że zawiniła pielęgniarka, która zamieniła opaski z danymi noworodków. Największe kontrowersje budzi jednak fakt, że sprawa dotyczy chłopca i dziewczynki, a nie dzieci tej samej płci.

To nie pierwszy przypadek zamiany w szpitalu w RPA. W 1995 roku dwie kobiety otrzymały zadośćuczynienie po tym, jak ich synowie zostali podmienieni po urodzeniu w 1989 roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.