Ustalanie ojcostwa - potwierdzenie macierzyństwa, testy DNA, jak uzyskać pomoc
Istnieją różne sytuacje partnerskie, w których pojawienie się wątpliwości co do ojcostwa dziecka stanowić może poważny problem i jest źródłem wielu prywatnych tragedii rodzinnych. Dlatego świadome swoich praw kobiety oraz mężczyźni mogą starać się dochodzić prawdy – ustalanie ojcostwa lub jego zaprzeczanie to jednak skomplikowana procedura prawna, która wymaga kilku kroków. Jakie są sposoby ustalania ojcostwa? Jak długo trwa ten proces i jakie działania trzeba podjąć? Gdzie uzyskać pomoc prawną w tej delikatnej kwestii?
1. Ustalanie ojcostwa - potwierdzenie macierzyństwa
Podstawą postępowania jest potwierdzenie lub unieważnienie macierzyństwa matki – unieważnienie statusu kobiety jako matki jest równoznaczne z unieważnieniem ojcostwa danego mężczyzny. Jeśli macierzyństwo zostaje potwierdzone, wtedy pojawia się szereg innych kwestii.
Przede wszystkim, ważne jest, czy dwoje ludzi żyje ze sobą w związku małżeńskim, jeśli tak – jak prędko od daty ślubu nastąpił poród i czy zdarzyło się to w tzw. okresie koncepcyjnym, który trwa 300 dni. Istotnym terminem prawnym jest pojęcie niepodobieństwa, czyli wszelkie okoliczności wskazujące na to, że niemożliwym jest, by mężczyzna był ojcem dziecka. Np. jego nieobecność fizyczna z powodu wyjazdu w czasie określonym medycznie jako moment poczęcia, niemożność ze względów zdrowotnych do zapłodnienia, niepłodność itp.
W wypadku decyzji wstąpienia na ścieżkę prawną zaleca się skontaktowanie z adwokatem, który po zapoznaniu się z indywidualną specyfiką sprawy wyjaśni wszelkie niejasności i nakreśli kolejne działania prawne.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy możliwe jest ojcostwo? - odpowiada dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Jaki test na ojcostwo? - odpowiada dr n. med. Agnieszka Tomczewska-Sobaczyńska
- Jak ustalić ojcostwo w 1 trymestrze ciąży? - odpowiada lek. Anna Syrkiewicz
2. Ustalanie ojcostwa - testy DNA
Dla osób indywidualnie pragnących rozstrzygnąć kwestię ojcostwa stworzono testy medyczne. Aby je wykonać, nie trzeba spełniać żadnych procedur, poza dysponowaniem odpowiednimi próbkami genetycznymi – dziecka i ojca lub dziecka i matki.
Obecnie wynik testów DNA jest uznawany za najbardziej wiarygodny dowód w sprawach ustalania ojcostwa w sądzie, warto jednak wiedzieć, że w dalszym ciągu jest to dowód pomocniczy, a wiodącą rolę odgrywają okoliczności i niepodobieństwo. Ponadto, by wyniki testu na ojcostwo uznane były prawnie, badanie musi być zlecone przez sąd w ramach postępowania, wszystkie strony sporu muszą zostać przebadane, a samo badanie musi być protokołowane na bieżąco.
Jest jednak faktem, że to stosunkowo najszybszy i obecnie najpewniejszy sposób na poznanie prawdy z niemal stuprocentową skutecznością.
Testy można obecnie zamówić online lub osobiście w wybranych klinikach. Wykonywane są na podstawie dostarczonych próbek w laboratoriach, a wyniki otrzymuje się już do 3 dni. Próbką może być albo wymaz ze środkowej strony policzka dokonany na specjalnym waciku, albo próbka krwi. Badanie można przeprowadzić już w 1 dniu życia dziecka i jest kompletnie bezbolesne.
3. Ustalanie ojcostwa - jak uzyskać pomoc?
W przypadku wszelkich poważnych wątpliwości związanych z ojcostwem, należy zwracać się bezpośrednio do zaufanego adwokata, który pomoże wybrać strategię postępowania prowadzącego do ustalenia ojcostwa. Istnieją także strony internetowe i telefony zaufania, gdzie osoby z podobnymi problemami dzielą się swoimi historiami i wspierają się w trudnych chwilach. Tego typu porady jednak należy traktować jako wskazówki i w razie decyzji o radykalnym działaniu korzystać z wykwalifikowanej pomocy prawnej.