Krwawienie po porodzie. Co powinno nas zaniepokoić?
Po porodzie każda kobieta może zaobserwować u siebie krwistą wydzielinę z pochwy. Jest to naturalny fizjologiczny stan obkurczania się macicy i wydalania tzw. odchodów połogowych. Macica w ten sposób oczyszcza się. Jednak warto wiedzieć, że niekiedy krwawienie, zwłaszcza obfite, bolesne i o nieprzyjemnym zapachu, może świadczyć też o poważnych poporodowych nieprawidłowościach. Ile trwa krwawienie po porodzie? Jakie są przyczyny nawrotu krwawienia w połogu?
1. Krwawienie po porodzie
Macica przez ostatnie 9 miesięcy ciąży była bezpiecznym „domem” dla twojego dziecka. Powiększyła się przy tym, przybierając niemal dwudziestokrotnie większe gabaryty. Podczas porodu, w wyniku oddzielenia się łożyska oraz błon płodowych, powstaje rana jamy macicy o dość dużej powierzchni.
Zaraz po porodzie możemy zaobserwować oczyszczanie się jamy macicy, następnie dopiero jej gojenie. Występuje kilka mechanizmów obronnych chroniących ranę przed zakażeniem. Dwa główne mechanizmy to:
- bariera ochronna (złożona z komórkowych elementów krwi, które łącznie z masami fibryny sięgają aż do łącznotkankowych przegród mięśnia macicznego, co chroni przed wtargnięciem patogenów),
- stały skurcz macicy (skurcze te prowadzą to zmniejszenia powierzchni rany, a zaciśnięcie naczyń zamyka wrota zakażenia).
Podczas skurczów kobiety skarżą się na silny ból i napięcie w podbrzuszu. Stan powrotu macicy do formy sprzed ciąży wiąże się w wydalaniem odchodów połogowych z organizmu. Odchody połogowe to wydzielina z rany macicy zawierająca resztki tkankowe, upłynniane poprzez enzymatyczne rozkładanie.
Podczas połogu łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy. By ustrzec się zakażenia, rygorystycznie przestrzegaj zasad higieny i nie stosuj tamponów.
Krwawienie połogowe bywa obfitsze niż podczas miesiączki, dlatego jeszcze przed porodem kobieta powinna zaopatrzyć się w specjalne podpaski dla kobiet w połogu.
Po kilku dniach obfite krwawienie zmienia się w nieco mniej uciążliwe, skąpe plamienie. Zmieni się też barwa: z czerwonej w żółtawobrązową, biało-żółtą, a po kilku tygodniach w przezroczystą. Występują jednak liczne odchylenia i nawet po 10 dniach u zdrowych położnic odchody mogą być mniej lub bardziej krwiste.
Prawidłowo, odchody powinny mieć mdły zapach. Po 4-6 tygodniach, gojenie rany zostaje zakończone i powinno się obserwować stopniowe zanikanie odchodów. Jeśli nie towarzyszą mu ból lub niemiły zapach, nie ma powodów do obaw.
2. Krwawienie w połogu
Krew połogowa powinna mieć mdły zapach lub/i przypominać zapach krwi menstruacyjnej. Przyczyną niewłaściwego wydalania się odchodów połogowych może być zbyt słabe obkurczanie macicy po porodzie. W tej sytuacji mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty, co niestety może doprowadzić do infekcji lub/i niebezpiecznego krwotoku.
Na większe dolegliwości bólowe podczas połogu skarżą się kobiety po cięciach cesarskich. Dodatkowo dosyć często odczuwają one swędzenie i pieczenie w okolicach gojącej się rany. Czas gojenia jest dłuższy niż po porodzie siłami natury. Dolegliwości bólowe nasilają się szczególnie podczas siadania u kobiet rodzących naturalnie, natomiast przy pochylaniu u kobiet po cięciu cesarskim.
Pamiętaj: Jeżeli wystąpi u Ciebie bardzo silny ból brzucha, któremu towarzyszą dreszcze lub/i gorączka, nie lekceważ tego, tylko zgłoś się do swojego lekarza.
Konsultacji lekarskiej wymagają również obfite krwawienia, kiedy zachodzi konieczność zmiany więcej niż jednej podpaski w ciągu godziny!!! Nie lekceważ tego typu niepokojących sygnałów, ponieważ mogą być objawem rozwijającego się poważnego zakażenia, spowodowanego niewłaściwą higieną lub nie dość dokładnie oczyszczoną macicą. Odchody połogowe powinny pojawić się do dwóch pierwszych tygodni połogu. Jeśli ich nie zaobserwujesz, to także powiadom o tym lekarza.
Podczas karmienia piersią, krwawienie oraz bolesne skurcze macicy mogą się nasilać. Powyższe objawy związane są z wydzielaniem oksytocyny w wyniku stymulacji brodawek sutkowych podczas karmienia, która pobudza skurcze mięśni macicy.
Jeśli zamierzasz wrócić do pełni sił i zdrowia po porodzie, szczególnie zadbaj o to, aby wszystko przebiegało w zgodzie z naturą. W sytuacji, kiedy masz wątpliwości lub coś wyjątkowo cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem, by zasięgnąć jego opinii lub podjąć właściwe leczenie.