Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Podkłady poporodowe

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 02.10.2020 10:58
Podkłady poporodowe
Podkłady poporodowe

Podkłady poporodowe to nic innego jak większe podpaski przeznaczone dla kobiet w połogu. Są one wykonane z bawełny, nie posiadają kleju ani foliowej warstwy ochronnej jak normalne podpaski. Dzięki temu są przewiewne, chłonne, idealne na pierwsze dni po urodzeniu maluszka. Stosowanie podkładów poporodowych związane jest z wydzielaniem się tzw. odchodów połogowych. W pierwszych tygodniach po porodzie należy zachować szczególną higienę.

spis treści

1. Odchody połogowe

Odchody połogowe to krwawienie z dróg rodnych kobiety mające charakter zanikowy. Zaraz po porodzie, a także po cięciu cesarskim, przez ok. 3 do 7 dni odchody połogowe są krwiste i obfite, mogą się też pojawić skrzepy krwi. W tych dniach najbardziej istotne są środki higieniczne - najlepiej używać dużych, przewiewnych podkładów poporodowych. W następnych dniach wydzielina z dróg rodnych staje się różowa, później brązowa, brunatna, a na końcu przybiera postać żółtego lub białego śluzu. Wtedy można już zastąpić podkład poporodowy bawełnianą, naturalną podpaską.

Odchody połogowe ustają około 5-6 tygodnia po porodzie. Oczyszczanie się macicy, czyli krwawienie z dróg rodnychzwane odchodami połogowymi jest zjawiskiem naturalnym. Istotne jest zachowanie czystości i higieny oraz częsta zmiana podkładów poporodowych lub podpasek bawełnianych, by nie dopuścić do infekcji w połogu.

2. Zasady i środki higieniczne w połogu

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Zarówno po porodzie, jak też po cięciu cesarskim należy przestrzegać pewnych zasad higieny:

  • Po każdej wizycie w toalecie podmywać okolice intymne oraz często zmieniać podkłady poporodowe.
  • Używać szarego mydła lub dotychczasowego płynu do higieny intymnej.
  • Używać ręcznika papierowego do osuszania okolic intymnych, ewentualnie strumienia powietrza z suszarki.
  • Wietrzyć krocze - jeśli to możliwe, leżeć ze zgiętymi nogami bez bielizny, jedynie z podkładem poporodowym.
  • Zastąpić kąpiele w wannie prysznicem.
  • Nie używać gąbek ani myjek do okolic intymnych, gdyż są one siedliskiem bakterii.
  • Przez pierwsze doby połogu używać bawełnianych podkładów poporodowych zamiast podpasek. Nie stosować tamponów przez cały okres połogu.

Niezwykle ważnym elementem higienicznym są podkłady poporodowe. Ze względu na duże krwawienie w pierwszych dniach po porodzie oraz potrzebę wietrzenia krocza nie zaleca się stosowania zwykłych podpasek. Podkład poporodowy jest duży, bawełniany, idealny na okres wczesnego połogu. Podkłady poporodowe można zakupić w aptekach lub w sklepiku szpitala położniczego. Leżenie z podkładem poporodowym położonym pod pośladkami bez bielizny umożliwia wietrzenie krocza i zapobiega infekcjom połogowym.

Podkłady poporodowe to istotny element kobiecej wyprawki do porodu. Zapewniają one optymalny dostęp powietrza, a jednocześnie są wyjątkowo chłonne. Pozwalają na zachowanie higieny w okresie połogu, a tym samym stanowią element profilaktyki połogowych stanów zapalnych. Ze względu na wielkość, podkłady higieniczne być może nie są zbyt komfortowe dla wymagających kobiet, jednak stanowią niezbędny środek higieniczny we wczesnym połogu.

Monika Łapczyńska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze