Solarium po cesarskim cięciu
Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu dolnych powłok brzucha oraz macicy. Cięcie ma z reguły szerokość około 6 cm. Po jego wykonaniu zakłada się specjalne szwy. Proces gojenia się skóry w okolicy cesarskiego cięcia jest dosyć długi. Trwa to około 6-12 miesięcy. Czy po cesarskim cięciu można bezpiecznie korzystać z solarium?
1. Proces gojenia blizny po cesarskim cięciu
Bezpośrednio po cesarskim cięciu kobieta jest zazwyczaj przenoszona do sali pooperacyjnej, gdzie jej stan zdrowia jest monitorowany przez kilka godzin. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych komplikacji po operacji.
Po zabiegu kobieta otrzymuje leki przeciwbólowe, aby złagodzić bolesność odczuwalną w podbrzuszu. W ciągu 24 godzin od zabiegu, lekarz bądź pielęgniarka zachęcają kobietę do chodzenia, gdyż zmniejsza to ryzyko tworzenia się zakrzepów. Dla kobiety jest to bardzo niewygodne, gdyż może odczuwać silny ból w podbrzuszu, ale w przypadku większości kobiet ból ten dosyć szybko ustępuje. Po cesarskim cięciu pobyt w szpitalu wynosi około 3-5 dni.
Gojenie rany po cesarskim cięciu trwa około jednego miesiąca. Następnie dochodzi do procesu bliznowacenia, który jest długotrwały i przebiega w ciągu około jednego roku.
2. Opalanie po cesarskim cięciu
Należy zachować ogromną ostrożność w trakcie gojenia się rany po cesarskim cięciu. Absolutnie nie należy korzystać z opalania w solarium, podczas gdy na twoim brzuchu znajdują się szwy czy specjalny klej spajający ranę.
Jeżeli zauważysz, że z jej okolic odpadły już strupki i widoczne są świeżo zagojone rany, nie oznacza to, że możesz bezpiecznie korzystać z solarium. Proces gojenia tej partii skóry cały czas trwa i ekspozycja na działanie promieniowania UV mogłaby go zakłócić.
Gojenie się głębokich blizn chirurgicznych trwa nawet do jednego roku. Do tego czasu absolutnie nie powinnaś wystawiać tej partii ciała na słońce czy na działanie lamp w solariach. Przed wizytą w solarium koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który doradzi ci, czy możesz się już opalać bez konsekwencji w wyglądzie blizny.
Przedwczesne wystawienie gojącej się skóry na działanie promieniowania UV może spowodować wystąpienie na jej powierzchni nieestetycznych przebarwień, które będą się bardzo odznaczać od innych partii skóry. Ich likwidacja jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa.
Ekspozycja na działanie promieniowania UV gojącej się blizny może spowodować wystąpienie na jej powierzchni zmian takich jak nieestetyczne przebarwienia. Ponadto blizna może się nie obkurczyć prawidłowo i będzie znacznie bardziej widoczna niż w przypadku osób, które po cesarskim cięciu nie opalały się. Blizna to zmiana, która pozostanie na powierzchni twojej skóry na zawsze. Dlatego staraj się zrobić wszystko, aby wspomóc jej regenerację i żeby nic tego nie zakłócało.