Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Przebarwienia po ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:40
Przebarwienia po ciąży
Przebarwienia po ciąży

Szacuje się, że blisko 70% kobiet po porodzie ma problemy skórne takie jak przebarwienia. Ciąża to okres, w którym dochodzi do znacznego wzrostu poziomu hormonów we krwi. Z tego względu nasza skóra może reagować na czynniki zewnętrzne w inny sposób niż do tej pory. Skóra kobiety w ciąży jest zdecydowanie bardziej podatna na niekorzystne działanie promieniowania słonecznego i ryzyko powstania przebarwień w tym czasie jest bardzo duże. Co powinnaś wiedzieć?

1. Dlaczego w trakcie ciąży ryzyko powstawania przebarwień skóry wzrasta?

W okresie ciąży dochodzi do zaburzeń w obrębie procesów produkcji melaniny. Melanina to barwnik syntetyzowany przez melanocyty, tj. komórki naskórka. Barwnik ten jest najintensywniej produkowany w momencie ekspozycji na słońce. Szczególnie wtedy, gdy skóra nie jest chroniona odpowiednim kosmetykiem z filtrami. U kobiet w ciąży bardzo często barwnik ten jest nierównomiernie rozkładany i w efekcie na powierzchni skóry tworzą się nieestetyczne przebarwienia. Z reguły są one jeszcze widoczne przez jakiś czas po porodzie. Po porodzie naturalne cechy oraz funkcje organizmu i skóry powracają do normy. Dzięki temu przebarwienia znikają z powierzchni cery.

Przebarwienia skórne poza tym, że nie wyglądają estetycznie, nie powodują żadnych dolegliwości. Jednak wiele kobiet jest zaniepokojonych wówczas, gdy pojawią się one na powierzchni skóry. Co możesz zrobić?

2. Jak zapobiec przebarwieniom w ciąży?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Absolutnie nie popadaj w panikę, gdyż jest to częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Podczas gdy poziom hormonów po ciąży wyrówna się, wygląd twojej skóry powróci do normy. Istnieją metody, które znacznie ograniczą pojawianie się przebarwień. Przede wszystkim ogranicz ekspozycję na słońce. To właśnie promieniowanie UV stymuluje komórki skóry do produkcji barwnika. Każdego dnia smaruj skórę kremem ochronnym i staraj się unikać przebywania na słońcu w okresie silnego nasłonecznienia.

W trakcie spaceru z dzieckiem koniecznie chroń skórę pod okryciem przewiewnej odzieży. Nie zapominaj o tym, aby chronić także skórę twarzy. W tym celu noś na głowie kapelusz z dużym, szerokim rondem.

Jeżeli chcesz, możesz się zaopatrzyć w silniej kryjące kosmetyki, takie jak trwały podkład i pudry mineralne. Dzięki temu będziesz mogła optycznie ukryć nieestetyczne przebarwienia. Jeżeli jednak po porodzie przebarwienia utrzymują się na powierzchni twojej skóry przez długi czas, skonsultuj się z dermatologiem bądź kosmetologiem.

W okresie ciąży, podatność skóry na przebarwienia znacznie wzrasta. Z tego względu poświęć więcej czasu na to, aby zapewnić jej odpowiednią ochronę. Powstawanie przebarwień na skórze w trakcie ciąży nie jest regułą. Możesz się przed tym uchronić.

Polecane dla Ciebie