Opalanie w ciąży

Spędzanie wolnego czasu na spacerze czy na plaży w czasie cieplejszych dni może zdziałać cuda. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne może przyczynić się do poprawy nastroju i pomóc się zrelaksować. Ponadto promieniowanie słoneczne powoduje syntezę witaminy D w organizmie, co wspomaga zdrowie kości. Jednak obecnie społeczeństwo jest bardzo świadome negatywnych skutków ekspozycji na słońce, których jest zdecydowanie więcej aniżeli korzyści i są one niezwykle groźne dla zdrowia. W szczególności wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Czy opalanie w trakcie ciąży może zaszkodzić dziecku i ciężarnej?

1. Co powinnaś wiedzieć o odpowiedniej ochronie skóry w trakcie upalnych dni?

Niezależnie od tego, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie, spędzanie dużej ilości czasu na słońcu bez stosowania odpowiednich kosmetyków ochronnych jest główną przyczyną uszkodzeń skóry, przedwczesnego starzenia się czy zwiększenia ryzyka wystąpienia raka skóry.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Powinnaś wiedzieć, że w trakcie ciąży skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV i w tym czasie powinnaś stosować filtry o współczynniku ochronnym SPF 50. Ponadto burza hormonów w organizmie kobiety zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień skóry, a w szczególności ostudy. Z reguły przebarwienia te ustępują kilka miesięcy po porodzie, jednak wyglądają one bardzo nieestetycznie. Poza ochroną przeciwsłoneczną staraj się w miarę możliwości przebywać w cieniu, a skórę chroń również pod okryciem przewiewnej odzieży i za pomocą kapelusza z szerokim rondem oraz okularów.

2. Negatywny wpływ promieniowania UV na kobietę ciężarną

Zdecydowanie unikaj spędzania czasu na słońcu w godzinach od 11-16. Jest to okres najsilniejszego nasłonecznienia i wtedy promieniowanie może ci wyrządzić najwięcej szkód. Nawet jeżeli przebywasz w cieniu, dołóż wszelkich starań, aby organizm był odpowiednio nawodniony.

W tym czasie słońce może również spowodować przegrzanie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży. W okresie ciąży temperatura ciała i tak jest podwyższona. Jeżeli ulegnie ona kolejnemu podwyższeniu, może to stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju twojego dziecka, a w najgorszym przypadku poronienie.

Warto wiedzieć także o tym, że badania naukowe sugerują, iż promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego we krwi. Wprawdzie niezbędne są dodatkowe badania, ale lepiej zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć się przed tym. Kwas foliowy jest szczególnie ważny w zapobieganiu nieprawidłowemu rozwojowi rdzenia kręgowego i mózgu dziecka we wczesnych miesiącach ciąży. Dlatego lepiej unikaj wychodzenia w trakcie silnego nasłonecznienia, a ponadto dodatkowo stosuj kwas foliowy w formie suplementu diety.

Ogólnie nie zaleca się opalania w ciąży przez cały okres jej trwania, gdyż wskutek tego w obrębie skóry mogą powstać rozmaite uszkodzenia, a organizm może się odwodnić. Oczywiście bardzo ważne jest to, abyś w tym czasie spacerowała i często przebywała na świeżym powietrzu. Jednak pamiętaj, aby unikać godzin, w których nasłonecznienie jest bardzo silne i staraj się przebywać w cieniu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.