Coraz więcej dzieci ma czerniaka – to przez solarium
W Polsce z solarium korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Statystyki z kolei pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na nowotwory skóry związane z nadmiernym korzystaniem ze sztucznego promieniowania UV. O wprowadzenie w kraju odpowiednich rozwiązań prawnych ponownie apeluje Rzecznik Praw Dziecka.
1. Wzorem innych państw
Nie jest tajemnicą, że do solarium nie chodzą wyłącznie dorośli. W Polsce nie istnieje zakaz korzystania z opalających łóżek dla osób niepełnoletnich, a nastolatki często odwiedzają takie miejsca. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, po raz kolejny apeluje do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawnych mających na celu ochronę zdrowia dzieci i młodzieży korzystających z solarium.
Zakaz korzystania z solarium dla niepełnoletnich wprowadziły już m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Zdaniem rzecznika zmiana przepisów jest również niezbędna w Polsce. – Takie promieniowanie UV jest szczególnie groźne dla osób najmłodszych – pisze w liście do Ministerstwa Zdrowia Marek Michalak.
2. Dane nie pozostawiają złudzeń
Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia również wynika, że co roku odnotowuje się wzrost zachorowań na nowotwory skóry, których przyczyną jest ekspozycja ciała na sztuczne promieniowanie UV – czyli korzystanie z solariów – bo to właśnie łóżka i kabiny opalające wytwarzają to promieniowanie.
Jak wynika z innych badań opublikowanych w "British Medical Journal", w 18 krajach Unii Europejskiej co roku odnotowuje się 3 438 przypadków czerniaka oraz 794 przypadków zgonów spowodowanych korzystaniem z łóżek opalających. Według danych pediatrycznych Skin Cancer Foundation 90 proc. przypadków raka skóry występuje u dzieci i młodzieży między 10 a 19 rokiem życia.
Rzecznik Praw Dziecka o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań na terenie Polski apelował już w latach ubiegłych. W dokumencie „Strategia Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015–2024” powstałym z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wpisano ograniczenie dostępu do solariów przez osoby małoletnie, ale odpowiednie regulacje do dnia dzisiejszego nie zostały wprowadzone w życie.