Trwa ładowanie...

Coraz więcej dzieci ma czerniaka – to przez solarium

W Polsce z solarium korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Statystyki z kolei pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na nowotwory skóry związane z nadmiernym korzystaniem ze sztucznego promieniowania UV. O wprowadzenie w kraju odpowiednich rozwiązań prawnych ponownie apeluje Rzecznik Praw Dziecka.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

1. Wzorem innych państw

Nie jest tajemnicą, że do solarium nie chodzą wyłącznie dorośli. W Polsce nie istnieje zakaz korzystania z opalających łóżek dla osób niepełnoletnich, a nastolatki często odwiedzają takie miejsca. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, po raz kolejny apeluje do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawnych mających na celu ochronę zdrowia dzieci i młodzieży korzystających z solarium.

Zakaz korzystania z solarium dla niepełnoletnich wprowadziły już m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Zdaniem rzecznika zmiana przepisów jest również niezbędna w Polsce. – Takie promieniowanie UV jest szczególnie groźne dla osób najmłodszych – pisze w liście do Ministerstwa Zdrowia Marek Michalak.

2. Dane nie pozostawiają złudzeń

Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia również wynika, że co roku odnotowuje się wzrost zachorowań na nowotwory skóry, których przyczyną jest ekspozycja ciała na sztuczne promieniowanie UV – czyli korzystanie z solariów – bo to właśnie łóżka i kabiny opalające wytwarzają to promieniowanie.

Jak wynika z innych badań opublikowanych w "British Medical Journal", w 18 krajach Unii Europejskiej co roku odnotowuje się 3 438 przypadków czerniaka oraz 794 przypadków zgonów spowodowanych korzystaniem z łóżek opalających. Według danych pediatrycznych Skin Cancer Foundation 90 proc. przypadków raka skóry występuje u dzieci i młodzieży między 10 a 19 rokiem życia.

Rzecznik Praw Dziecka o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań na terenie Polski apelował już w latach ubiegłych. W dokumencie „Strategia Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015–2024” powstałym z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wpisano ograniczenie dostępu do solariów przez osoby małoletnie, ale odpowiednie regulacje do dnia dzisiejszego nie zostały wprowadzone w życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.