Trwa ładowanie...

Jak chronić dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Avatar placeholder
31.12.2018 11:10
Jak chronić dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UV?
Jak chronić dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UV? (Ilustracja / Shutterstock)

Wszyscy potrzebujemy ekspozycji na słońce – to najlepsze źródło cennej witaminy D, która pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Dla dzieci jest ona ważna w szczególności, gdyż pomagając we wchłanianiu wapnia, przyczynia się do wzrostu i wzmocnienia kości. Zbyt długie przebywanie na słońcu może jednak poważnie szkodzić wrażliwej jeszcze skórze malucha. Co zrobić, aby nasze dziecko było bezpieczne podczas letnich zabaw na dworze?

spis treści

Przy wyborze kremu do opalania należy zwrócić uwagę aby preparat zawierał SPF 50 (wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej) oraz filtry UVA i UVB. Proszę również pamiętać, iż preparat w 100% nie zatrzyma promieni słonecznych. Skórę należy chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim lub podczas wyjazdu na urlop.

1. Niebezpieczne promieniowanie

Na światło słoneczne składają się trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB oraz UVC. W jaki sposób oddziałują one na nasze ciało? Pierwsze z nich odpowiada przede wszystkim za proces starzenia się skóry, gdyż wnikając w jej głębsze warstwy, doprowadza do uszkodzenia zawartych w niej włókien kolagenowych. Może ono także wywoływać reakcję alergiczną objawiającą się zaczerwieniem i swędzeniem. Za wytwarzanie pigmentu dającego efekt opalenizny jest odpowiedzialne natomiast promieniowanie UVB. To właśnie ono stymuluje produkcję witaminy D, która zapobiega powstawaniu krzywicy. Należy jednak pamiętać, że aby proces ten mógł mieć miejsce, wystarczy niewielka dawka promieniowania słonecznego. Promieniowanie UVB stanowi jednocześnie główną przyczynę oparzeń słonecznych, na które dzieci są podatne w o wiele większym stopniu niż dorośli. Ostatni rodzaj promieniowania nie wykazuje negatywnego wpływu na skórę.

2. Melanina – pierwsza linia obrony

Melanina jest znajdującym się w naszej skórze pigmentem, który warunkuje jej odcień. Jej głównym zadaniem jest ochrona komórek skóry przed działaniem szkodliwego promieniowania. Ilość melaniny zwiększa się podczas opalania – zmieniający się pod wpływem ekspozycji na słońce kolor skóry jest zatem cieszącym oko mechanizmem obronnym. Im skóra dziecka jest bledsza, tym tego typu płaszcz ochronny słabszy, dlatego tym bardziej powinniśmy skupić się na zapewnieniu mu odpowiedniej osłony. Osoby z niskim poziomem melaniny są w o wiele większym stopniu narażone na oparzenia słoneczne, które stają się jeszcze bardziej niebezpieczne, kiedy na ich ciele występuje duża ilość pieprzyków lub innego typu znamion.

3. Jak chronić dziecko przed słońcem?

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"
Podstawą profilaktyki oparzeń słonecznych jest stosowanie odpowiedniego dla dziecka kremu z filtrem
Podstawą profilaktyki oparzeń słonecznych jest stosowanie odpowiedniego dla dziecka kremu z filtrem

Aby nie narazić malucha na przykre konsekwencje nadmiernych kąpieli słonecznych, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, pamiętajmy, by unikać długotrwałego przebywania z dzieckiem w pełnym słońcu w tych porach dnia, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze, tj. między godziną 10.00 a 16.00. Większość uszkodzeń skóry następuje właśnie na skutek nierozważnych zabaw w niezacienionych miejscach, a nie, jak wierzą niektórzy, w czasie zabaw na plaży. Niezmiernie istotne jest stosowanie odpowiednich kremów ochronnych. Najczęściej pamiętamy o nich, co prawda, kiedy wychodzimy z maluchem w słoneczne dni, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedy niebo jest zachmurzone, promieniowanie UV w dalszym ciągu stanowi dla nas i dla naszej pociechy zagrożenie. Złudne poczucie bezpieczeństwa daje także wiatr, który chłodzi skórę, ale nie zapewnia jej osłony.

Jak wybrać najlepszy kosmetyk ochronny dla dziecka? Opcji jest wiele. Możemy sięgnąć po preparaty organiczne albo mineralne, w balsamie lub sprayu, odporne na pot i działanie wody. Najbardziej istotny jest jednak stopień ochrony przed UV. Zanim wybierzemy krem z filtrem dla dziecka, spójrzmy na wysokość faktora. SPF nie powinien być niższy niż 30, w przypadku młodszych dzieci warto sięgnąć po kosmetyk ochronny o najsilniejszym działaniu. Należy aplikować go na buzię dziecka, a także ramiona, szyję, plecy i nogi.

Warto zadbać także o odpowiedni ubiór. Najlepiej zakładać dziecku jasne, zwiewne stroje wykonane z nieprzezroczystych materiałów. Nie zapominajmy także o nakryciu głowy, najlepiej z zasłaniającym twarz, szerokim rondem. Jeżeli natomiast wybieramy się z dzieckiem do piaskownicy czy na piknik, to zabierzmy ze sobą ochronny parasol.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze