Trwa ładowanie...

11 naturalnych sposobów na złagodzenie oparzeń słonecznych u dzieci

11 naturalnych sposobów na złagodzenie oparzeń słonecznych u dzieci
11 naturalnych sposobów na złagodzenie oparzeń słonecznych u dzieci (https://stock.adobe.com/)

Oparzenia słoneczne u dzieci są bardzo bolesne, ale i groźne. Najlepiej nie dopuścić do ich powstania. Co jednak w sytuacji, gdy się pojawią? I jakie kroki należy podjąć, aby zapobiegać oparzeniom słonecznym u dzieci?

spis treści

1. Jakie są objawy i pierwsze oznaki oparzenia słonecznego u dzieci?

Oparzenia słoneczne u dzieci obejmują uszkodzenie skóry i położonych pod nią naczyń krwionośnych w wyniku nadmiernego wystawienia na działanie promieni słonecznych (promieniowanie UVB). U dzieci, których skóra jest ciensza i bardziej wrażliwa, proces ten zachodzi dużo szybciej niż u dorosłych.

Objawy oparzeń słonecznych u dzieci to czerwona, wrażliwa i pokryta pęcherzami skóra. W ciężkich przypadkach mogą tworzyć się pęcherze. Skóra boli, piecze i swędzi jednocześnie. Pojawieniu się rumienia może towarzyszyć złe samopoczucie ogólne (gorączka, nudności, ból głowy) i uczucie gorąca. Kiedy poparzenie zniknie (najczęściej po 2-3 dniach), zaczyna schodzić naskórek.

2. Jak zabezpieczyć dziecko przed oparzeniami słonecznymi?

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Podstawą jest stosowanie odpowiedniego preparatu ochronnego (SPF 50). Należy go używać nie tylko latem, ale też w słoneczną aurę zimą (do oparzeń słonecznych często dochodzi, gdy promieniowanie słoneczne jest odbijane od piasku, wody lub śniegu). Pamiętajmy, by kremem zabezpieczyć wszystkie odkryte partie ciała, również uszy, o których nierzadko zapominamy. Jeśli dziecko bawi się nad wodą lub pływa w basenie, krem należy nałożyć każdorazowo po wyjściu z wody (w przypadku kremów wodoodpornych, według zaleceń producenta).

  • Dzieci starsze powinny przebywać na słońcu odpowiednio ubrane i zawsze w nakryciu głowy chroniącym uszy oraz kark.
  • Nigdy nie należy narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Wózek należy zabezpieczyć parasolką przeciwsłoneczną (nie pieluszką!).
  • Dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
  • Na plaży przyda się parasol lub plażowy namiot, który pozwoli bawić się dzieciom w cieniu.
  • Warto też kupić strój kąpielowy z filtrem UV.
  • Najbardziej szkodliwe jest promieniowanie między godziną 11.00 a 15.00, należy wiec w tych godzinach unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.

3. Jakie są długoterminowe skutki oparzeń słonecznych u dzieci i jak ich unikać?

Nawet lekkie oparzenia są bolesne i nieprzyjemne. Mają jednak również inne, o wiele powazniejsze skutki. Oparzenia słoneczne z dzieciństwa zwiększają ryzyko rozwoju czerniaka w przyszłości. Jest to bardzo niebezpieczny nowotwór, który może dawać przerzuty do wszystkich narządów.

Nie bez znaczenia jest też problem wczesnego starzenia się skóry.

– O ile bardzo istotnym czynnikiem ryzyka czerniaka jest oparzenie, to rak kolczystokomórkowy czy rak podstawnokomórkowy, podobnie jak stany przedrakowe skóry, powstają na bazie skóry starzejącej się pod wpływem długotrwałego działania słońca, skumulowanych dawek promieniowania, nie zaś pod wpływem wcześniejszych oparzeń – mówi prof. Andrzej Kaszuba z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

4. Jakie są najlepsze metody leczenia oparzeń słonecznych u dzieci?

Najważniejsze to, by do nich nie dopuścić. Jeśli jednak się pojawią, należy spróbować złagodzić ból i zaczerwienienie skóry. Niekiedy jednak to za mało i leczenie oparzeń słonecznych u dzieci będzie wymagać wizyty u lekarza.

Doraźnie można zastosować okłady, do ich przygotowania wykorzystując:

4.1. Lód

Tak jak w przypadku innych urazów, najprostszym rozwiązaniem jest chłodny okład. Wykorzystajmy w tym celu worek z lodem lub opakowanie mrożonki. Pamiętajmy jednak, że zanim przyłożymy je do rozpalonej skóry, należy zawinąć je w ręcznik lub w gazę. Bezpośredni kontakt tak zimnej powierzchni ze skórą może znacznie pogorszyć jej stan, prowadząc nawet do odmrożenia.

4.2. Chłodna woda

W sytuacji, kiedy poparzeniu słonecznemu uległa bardziej rozległa część ciała, dobrym pomysłem jest przygotowanie chłodnej kąpieli. Szybko obniżymy temperaturę rozgrzanej skóry i zmniejszymy dolegliwości bólowe.

Można też polewać poparzone miejsce wodą ze słuchawki od prysznica, najpierw letnią, a następnie coraz chłodniejszą. Ale uwaga: róbmy to z głową, bo zbyt zimna woda może wywołać szok termiczny.

4.3. Aloes

Miąższ kryjący się pod soczyście zieloną skórką liści aloesu znalazł już dziesiątki zastosowań. Ta lecznicza roślina najbardziej znana jest właśnie z pozytywnego wpływu na kondycję naszej skóry. Nic dziwnego, że jej silne właściwości nawilżające i przyspieszające gojenie ran zostały docenione przez przemysł farmaceutyczny. Aby przynieść poparzonej skórze ulgę, wystarczy posmarować newralgiczne miejsce sokiem z liści aloesu.

4.4. Miód

Lecznicze działanie miodu docenili już nasi przodkowie, upatrując w tym słodkim efekcie pracy pszczół nie tylko lekarstwo na szereg najróżniejszych dolegliwości, ale i naturalny kosmetyk upiększający. Jego walory potwierdzone zostały badaniami, z których wynika, że miód może działać lepiej niż niektóre przyspieszające regenerację skóry kremy z antybiotykiem czy preparaty bakteriobójcze. Łagodzi też lekkie oparzenia skóry.

4.5. Owsianka

Owies działa przeciwzapalnie, dlatego idealnie sprawdza się jako remedium na poparzoną słońcem skórę. Po dokładnym rozdrobnieniu i ugotowaniu płatków, wlejmy idealnie gładką masę do kąpieli. Powinna pomóc zlikwidowac dolegliwości bólowe.

4.6. Oczar wirginijski

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których oczar wirginijski powinien na stałe zagościć w naszej domowej apteczce. Roślina stosowana w postaci okładu z naparu pomoże uporać się z nieestetycznym trądzikiem i wypryskami, zredukuje opuchliznę pod oczami, przyspieszy gojenie się siniaków, złagodzi podrażnienia po goleniu, a co najważniejsze – ukoi poparzoną skórę. To bezpieczny sposób, by pozbyć się zaczerwienienia i uciążliwego swędzenia.

4.7. Mleko

Okład z mleka, ale także naturalnego jogurtu czy kefiru, pomoże uporać się z pooparzeniowym dyskomfortem. Zawarte w mleku i jego przetworach białko w połączeniu z witaminą A, D i E stworzy na skórze delikatny film, który złagodzi ból i przyniesie przyjemne ochłodzenie. Przy okazji łagodnie nawilży przesuszony naskórek, co pomoże zapobiec jego pękaniu. Pamiętajmy, by nie stosować słodkiego jogurtu, ponieważ zawarty w jego składzie cukier jedynie pogorszy stan skóry.

4.8. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma wiele zastosować, m.in. łagodzi ból i świąd wywołany poparzeniem słonecznym. Podobnie jak w przypadku owsianki, należy niewielką jego ilość dodać do kąpieli lub przygotować okład, nasączając gazę 2-3 łyżkami octu.

4.9. Soda oczyszczona

Działa podobnie jak skrobia kukurydziana, przynosząc ukojenie po zbyt intensywnych kąpielach słonecznych. Wykorzystana podczas mycia nie tylko złagodzi podrażnienia, ale przy okazji pomoże delikatnie złuszczyć martwy naskórek, sprawiając, że skóra malucha stanie się jeszcze gładsza. Wystarczy wsypać do wanny pół szklanki proszku, pamiętając, by po kąpieli dokładnie spłukać i wytrzeć dziecko. Soda w przeciwieństwie do skóry ma bowiem odczyn zasadowy i nie powinna zbyt długo pozostawać na jej powierzchni.

4.10. Wiesiołek

Najróżniejsze zmiany skórne, także te powstałe na skutek nierozważnych zabaw w słońcu, pozostają bezsilne w starciu z olejkiem z wiesiołka, który dzięki swojemu nietuzinkowemu składowi znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe chronią skórę przed łuszczeniem i rogowaceniem, zapewniając jej jednocześnie dogłębne nawilżenie.

4.11. Ogórek

Okład z plastrów ogórka sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, kiedy na skutek długotrwałego przebywania na słońcu w głównej mierze ucierpiała skóra na twarzy. Swoje właściwości odżywcze i regeneracyjne warzywo to zawdzięcza sporej ilości antyoksydantów i witaminy C.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze