Wapń dla dzieci
Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, szczególnie dziecka. Jest on niezbędny, aby kości i zęby mogły prawidłowo rosnąć. Dlatego nie powinno go brakować ani w diecie małych dzieci, ani nastolatków. Wapń reguluje też pracę mięśni i serca oraz wpływa na krzepliwość krwi. Dorosły organizm korzysta przez lata z zapasów wapnia zgromadzonych w kościach w dzieciństwie. Dlatego warto zadbać o prawidłowy poziom tego ważnego pierwiastka.
1. Wapń w organizmie dziecka
Wapń jest głównym budulcem kości i zębów, usprawnia funkcjonowanie układu mięśniowego, szkieletowego i krwionośnego, uczestniczy w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, a także wpływa na pracę wszystkich komórek w organizmie ludzkim. Na każdy kilogram beztłuszczowej masy ciała człowieka dorosłego przypada ok. 20-25 g wapnia. Jeżeli chodzi o organizm dziecięcy, minerał ten buduje ok. 1,5 proc. masy ciała malucha, a więcej niż 99 proc. tej wartości zawarte jest kośćcu.
Zgodnie z zaleceniami lekarzy, dzienne zapotrzebowanie malucha między 1. a 3.rokiem życia to nawet do 1000mg na dobę. Zdrowy człowiek przeciętnie przyswaja ok. 20-30 proc. wapnia z pożywienia. Natomiast w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią, wartość ta sięga aż 30-40 proc..
Warto więc zapewnić dziecku odpowiedni zastrzyk dobrze przyswajalnego wapnia. Należy zadbać, aby wapń przyjmowany przez malucha pochodził z pożywienia. Warto wprowadzić do diety dziecka produkty mleczne, gdyż są one bogate w dobrze przyswajalny pierwiastek. Dodatkowo, kwas cytrynowy i mlekowy oraz witamina D zwiększają jego przyswajalność. Aby jak najlepiej wzmocnić kości dziecka, szukajmy związków wapnia ze słabymi kwasami organicznymi, takimi jak kwas askorbinowy, mlekowy i cytrynowy. Powstają one w procesie fermentacji cukrów, czyli przede wszystkim laktozy znajdującej się w mleku i fruktozy, której dostarczają warzywa i owoce. Wspomniany proces stosuje się przy wytwarzaniu produktów mlecznych, np. serów i jogurtów. Dlatego uwzględnienie ich w diecie usprawni wchłanianie wapnia w organizmie dziecka. Wapń jednak nie występuje tylko w mleku. Zawarty jest on także w ziarnach sezamu, słonecznika, dyni, fasoli i soi oraz w suszonych owocach, migdałach, płatkach owsianych, natce pietruszki, rybach, buraczkach, kapuście, brokułach.
2. Niedobór wapnia u dziecka
Niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia struktury kości, zwiększonego ryzyka zachorowania na próchnicę oraz zaburzeń wzrostu u maluchów. Niewystarczająca jego ilość w pożywieniu ma niekorzystny wpływ na działanie układu mięśniowego i nerwowego. U ludzi starszych, niedobory wapnia prostą drogą prowadzą do osteoporozy.
Jednak wapń oprócz budowania kości i zębów pełni wiele innych cennych ról w organizmie ludzkim. Przede wszystkim wpływa na działanie układu nerwowego, uczestniczy w procesie produkcji krwi, zwiększa przyswajanie żelaza, wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwalergiczne oraz pomaga w leczeniu bezsenności. W przypadku niewielkiego niedoboru wapnia u dziecka nie pojawiają się dostrzegalne gołym okiem objawy, chociaż kości nie są właściwie zmineralizowane. Stan taki może się nasilać wskutek źle skomponowanej diety lub słabego wchłaniania wapnia, co skutkuje pobieraniem przez organizm wapnia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania z kości. Wskutek odwapnienia kości stają się osłabione i skłonne do złamań. U dziecka podobna sytuacja niesie ryzyko krzywicy.
Leczenie ostrych stanów niedoborowych wapnia powinno się odbywać w warunkach szpitalnych, w pozostałych przypadkach stosuje się przewlekłe podawanie wapnia doustnie lub dożylnie, niekiedy wraz z witaminą D. Niedobory wapnia sprzyjają powstawaniu szeregu zaburzeń organizmu, których konsekwencje zwykle pozostają w organizmie na długo. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować poziom tego ważnego pierwiastka w diecie dziecka.