Trwa ładowanie...

Solarium tylko za zgodą rodziców?

Twoje dziecko mimo młodego wieku regularnie korzysta z solarium, a ty nie masz na to wpływu? Już wkrótce może to ulec zmianie. Nowy projekt ustawy zakłada, że, aby osoby niepełnoletnie nie będą mogły opalać się w solariach bez ukazania zgody rodziców.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"
spis treści

1. Decyzja należy do rodziców

Jak się okazuje jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym osoby nieletnie mogą bez ograniczenia korzystać z solarium. Przykładowo we Francji, Niemczech, Holandii i Belgii wstęp do solariów mają tylko osoby pełnoletnie. Posłowie z Sejmowej Komisji Zdrowia przygotowali projekt ustawy, który przewiduje konieczność uzyskania przez osobę małoletnią zgody rodzica lub prawnego opiekuna na korzystanie z solarium. Ma to ograniczyć nadmierne opalanie się wśród nastolatek. W naszym kraju średnia wieku osób, które eksponują swoją skórę na działanie sztucznych promieni wynosi bowiem 17 lat.

W projekcie znajdują się założenia, mówiące o tym, że właściciele solarium powinni pamiętać o umieszczeniu specjalnych oznaczeń zakazujących korzystanie z nich przez osoby nieletnie oraz informujących o konsekwencjach związanych z opalaniem się. Projekt zakłada, że osobom, które umożliwią nieletnim opalanie w solarium bez zgody ich opiekuna będzie groziła grzywna, a na przedsiębiorstwu kara pieniężna nałożona przez inspektora sanitarnego w wielkości nawet do 100 tys. złotych.

2. Opalanie jak azbest i papierosy?

Autorzy projektu argumentują swoje stanowisko złym wpływem promieniowania na skórę, które zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. W przypadku osób przed 35 rokiem życia, które odwiedzają solaria regularnie ryzyko pojawienia się tej choroby zwiększa się aż dwukrotnie. Dodatkowo nadmierne opalanie przyspiesza procesy starzenia się skóry.

W Polsce z roku na rok liczba osób, u których zdiagnozowano czerniaka stale się zwiększa. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych. W porównaniu z latami 80-tymi ubiegłego wieku odnotowuje się dwa razy więcej przypadków zachorowań u osób do 40 roku życia. Według ekspertów korzystanie z solarium jest równie niebezpieczne dla zdrowia jak np. palenie papierosów oraz azbest.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.