Trwa ładowanie...

Konkurs na najlepszą położną w Polsce rozstrzygnięty

 Ewa Rycerz
14.01.2016 17:04
Konkurs na najlepszą położną w Polsce rozstrzygnięty
Konkurs na najlepszą położną w Polsce rozstrzygnięty (Materiały prasowe)

Martyna Mączka z Katowic pokonała ponad dwieście konkurentek i została najlepszą położną w Polsce. Wygrała tym samym konkurs na "Położną na Medal", zorganizowany w ramach kampanii społecznej o tym samym tytule.

Kampania społeczna „Położna na Medal” miała jeden główny cel. Chodziło o podniesienie świadomości położnych na temat nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej. Pracujące z kobietami w ciąży pielęgniarki mogły też dowiedzieć się więcej na temat stale zmieniających się standardów pracy, ich roli podczas porodu i połogu. Zapoznały się z oczekiwaniami pacjentek i odpowiedzialnością, jaka na nich spoczywa.

W ramach akcji zorganizowany został również konkurs na najlepszą położną. Zabawa trwała dziewięć miesięcy i zgłoszono do niej 233 osoby. Głosy można było oddawać przez internet. Kryteria oceny pielęgniarek zostały opracowane w oparciu o zalecenia dotyczące opieki nad ciężarną i kobietą w połogu przygotowane przez konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

W całej Polsce w konkursie oddano ponad 9 tysięcy głosów.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

Pierwsze miejsce i tytuł "Położna na Medal" zdobyła Martyna Mączka z Katowic z 1067 głosami. Na drugim miejscu uplasowała się położna z 13-letnim stażem pracy z Wrocławia – Magdalena Kowalczyk-Perdek z 1051 głosami. Zaraz za nią znalazła się Lucyna Mirzyńska z Krakowa. Oddano na nią 960 głosów.

– Wynik konkursu jest dla mnie ogromną niespodzianką, wspaniałym zakończeniem bardzo udanego dla mnie zawodowo roku. Jestem poruszona, że tyle pań, którym miałam zaszczyt pomagać przy porodzie, postanowiło w taki sposób mi podziękować – mówi Martyna Mączka, zwyciężczyni konkursu. Kobieta na co dzień pracuje w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Prowadzi też zajęcia w szkole rodzenia.

Kampanię społeczną zorganizowanła Akademia Malucha Alantan. Wydarzenie patronatem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 11 marca.

1. Najlepsze położne według województw:

Dolnośląskie

Magdalena Kowalczyk-Perdek, Wrocław

Kujawsko-pomorskie

Lucyna Szkoda, Koronowo

Lubelskie

Agnieszka Gąsior-Guziak, Lublin

Lubuskie

Lidia Berdacz, Zielona Góra

Łódzkie

Sylwia Żenicka, Łódź

Małopolskie

Lucyna Mirzyńska, Kraków

Mazowieckie

Bogusława Wąsowska, Radzymin

Opolskie

Barbara Kokot, Opole

Podkarpackie

Elżbieta Buczkowska, Radymno

Podlaskie

Maria Osińska, Białystok

Pomorskie

Anna Plaskota, Gdynia

Śląskie

Martyna Mączka, Katowice

Świętokrzyskie

Beata Prokop, Kielce

Warmińsko-mazurskie

Beata Szandrowska, Elbląg

Wielkopolskie

Arleta Kwiatkowska-Król, Gniezno

Zachodniopomorskie

Małgorzata Białkowska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze