Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Położna do porodu

Avatar placeholder
15.01.2016 14:48
Położna do porodu
Położna do porodu

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą a lekarzem, który wkracza do akcji zwykle w finalnej fazie porodu. Dlatego bardzo ważne jest, abyś miała do niej zaufanie i mogła w pełni korzystać z jej doświadczenia.

1. Osobista położna

Niektóre kobiety, szczególnie te, które rodzą po raz pierwszy, odczuwają obawy przed porodem. Jest to zupełnie uzasadnione, ponieważ każdy poród jest inny, a jego przebiegu nie da się z góry zaplanować. Dlatego wiele kobiet decyduje się na skorzystanie z usług położnej, która będzie opiekować się nimi podczas porodu i po. Najodpowiedniejszym miejscem poznania położnej, która może wesprzeć Cię podczas porodu jest szkoła rodzenia. Podczas zajęć, które trwają kilka tygodni, masz okazję dowiedzieć się więcej o wykształceniu, podejściu i możliwościach czasowych oraz logistycznych danej osoby. Położne spotkasz również w poradniach laktacyjnych oraz przychodniach rodzinnych.

Z pewnością ważne jest zaufanie do osoby, którą chciałabyś mieć przy sobie podczas tej najważniejszej chwili w życiu kobiety. Podstawą tego zaufania powinna być fachowa wiedza, doświadczenie oraz to, czy położna jest osobą czynną zawodowo. Sama musisz ocenić, czy będziesz umiała z nią współpracować. Pamiętaj, że położna nie musi zostać Twoją przyjaciółką, ale ważne też, by nie wzbudzała w Tobie antypatii czy strachu. Porozmawiaj z bliskimi Ci kobietami, które już rodziły o ich doświadczeniach związanych z położnymi. Ich wskazówki mogą uświadomić Ci, na co powinnaś szczególnie zwracać uwagę. Nie mniej ważna będzie rozmowa o tym, jak sama położna widzi swoją rolę – czy jest elastyczna, jakie ma podejście do diagnostyki czy kwestii znieczulenia. Nie kieruj się stereotypami, na przykład w kwestii wieku.

2. Dyżurująca położna

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W każdym szpitalu położniczym, podczas każdej zmiany są obecne położne. Ich ilość jest uzależniona od wielkości oddziału i można podczas wizyty pilotażowej kilka tygodni przed porodem sprawdzić, iloma rodzącymi w tym samym czasie opiekuje się położna. Wiele kobiet wybiera właśnie konkretny oddział, opierając się na jego statystykach okołoporodowych, dostępnej aparaturze, dobrych opiniach o personelu medycznym etc.

W większości szpitali publicznych nie istnieje możliwość oficjalnego, bezpłatnego zapewnienia sobie opieki konkretnej położnej. Główną tego przyczyną jest systemowy tryb pracy tych osób. Jeśli decydujesz się na współpracę z wcześniej wybraną osobą, zwykle jest ona w stanie zaproponować ci rozwiązanie, które sprawi, że będziesz pod jej opieką podczas porodu. Wiele szkół rodzenia funkcjonuje przy oddziałach położniczych, więc wybierasz oddział i pewne grono osób poprzez uczestnictwo w zajęciach i niepobierane są dodatkowe opłaty. Niektóre kliniki prywatne oferują opcję porodu z opieką położnej na wyłączność. Stawki wahają się od tysiąca złotych aż do kilkunastu tysięcy, w zależności od wybranych przez Ciebie opcji i konkretnej osoby położnej.

Najprościej jest wybrać położną współpracującą z twoim lekarzem prowadzącym ciążę. Aby dokonać wyboru położnej, trzeba złożyć deklarację. Warto wcześniej wybrać położną, aby móc liczyć na jej wsparcie i pomoc jeszcze w trakcie ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze