Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Objawy kolki u niemowląt

Avatar placeholder
18.10.2022 09:48
Objawy kolki u niemowląt
Objawy kolki u niemowląt

Objawy kolki u niemowląt można nauczyć się rozpoznawać, a co więcej: można także zapobiegać atakom kolki u maluszka, jeśli odnajdzie się ich przyczynę. Manifestuje się tym, że dziecko płacze i jest rozdrażnione, mimo zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Najczęściej za przyczynę takiego stanu przyjmuje się kolkę jelitową, ale tak naprawdę może on mieć podłoże psychologiczne, alergologiczne i neurologiczne.

spis treści

1. Jak objawia się kolka u niemowląt?

Kolka powoduje płacz u dziecka, który może trwać nawet kilka godzin – zamiast płaczu może pojawić się rozdrażnienie czy grymaszenie, którego nie da się ukoić. Dziecko może mieć zaczerwienioną buzię, a płacz może osiągać bardzo wysokie tony. Towarzyszy mu także podkurczanie nóżek niemowlęcia, napinanie brzucha i prężenie całego ciała. Pod koniec ataku dziecko może mieć gazy lub zrobić kupkę.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

Według najnowszych kryteriów z 2016 roku kolkę rozpoznaje się u dzieci w wieku poniżej 5. miesiąca życia jako nawracający i długotrwający płacz, grymaszenie lub drażliwość. Charakterystyczną cechą jest fakt, że płacz rozpoczyna się bez jednoznacznej przyczyny, której można by zapobiec oraz bardzo trudno go ukoić.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

W przebiegu kolki rozwój dzieckajest całkowicie prawidłowy, nie występuje też podwyższona temperatura czy inne choroby. Płacz u dziecka może być także wywołany przez inne schorzenia, niemające nic wspólnego z napadem kolki niemowlęcej, a są to:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Jakie są przyczyny kolki u niemowląt?

Tradycyjnie uważa się, że kolka niemowlęca jest wywołana kolką jelitową i to ból brzucha powoduje płacz malucha. Niekoniecznie jednak musi tak być. Według nieco innej teorii, płacz dziecka jest wywoływany również przez ból brzucha, ale związany z niedojrzałością bariery jelitowej i zaburzeniami wydzielania hormonów jelitowych.

Jeszcze inną przyczyną ataków kolki może być także częsty u małych dzieci refluks żołądkowo-przełykowy. Nowsze teorie mówią, że atak może być wywołany alergią pokarmową (najczęściej na białko mleka krowiego). Pod uwagę są brane także czynniki psychologiczne (negatywne emocje rodzica udzielają się dziecku) i neurologiczne (układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty).

zobacz także

Wiadomo, że kolka występuje częściej u dzieci, których matki paliły papierosy w czasie ciąży lub palą po urodzeniu dziecka1. Żadnych innych czynników zwiększających ryzyko kolki nie odkryto. Dolegliwość występuje równie często u chłopców i dziewczynek, niemowląt karmionych piersią i żywionych sztucznymi mieszankami.

Kolka ustępuje samoistnie w przeciągu pierwszych pięciu miesięcy życia dziecka. Bardzo rzadko stosuje się jakiekolwiek leczenie – chyba że podejrzewa się, że jest wywołana alergią czy refluksem. Takim zaburzeniom można przeciwdziałać za pomocą zmian w diecie matki karmiącej piersią. W przypadku kolki można zwrócić się do lekarza, ale dobrze jest przedtem przez jakiś czas zapisywać, co i o której godzinie dziecko zjadło i kiedy płakało. Może to pomóc wykryć przyczynę ataków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze