Trwa ładowanie...

Gazy u niemowląt

Avatar placeholder
18.08.2021 06:47
Gazy u niemowląt
Gazy u niemowląt (123rf)

Gazy u niemowląt mogą oznaczać kolkę jelitową. Wtedy dziecko po jedzeniu płacze, pręży się, jest niespokojne i przykurcza nóżki. Oddawanie gazów łagodzi skurcze jelit i bóle brzucha. Przy gazach u maluszka mogą się pojawić wzdęcia brzucha i gazy o niemiłym zapachu połączone z wypróżnieniami. Dodatkowo, dziecku może się odbijać częściej niż zwykle. Gazy to nic innego jak nadmiar powietrza w jelitach. Za gazy u niemowląt odpowiada nie tylko kolka jelitowa. Do innych przyczyn powstawania gazów należą: spożywanie pokarmów wzdymających przez matkę karmiącą piersią, niestrawność, pasożyty układu pokarmowego, uchyłkowatość jelit czy stres.

spis treści

1. Przyczyny powstawania gazów u niemowląt

Za główną przyczynę gazów u niemowląt uznawana jest kolka jelitowa. Za nadmiar gazów u dziecka mogą jednak odpowiadać również inne czynniki, np.:

  • nieprawidłowe karmienie piersią;
  • jedzenie w pośpiechu i łapczywie, co sprzyja łykaniu powietrza;
  • spożywanie przez matkę karmiącą piersią pokarmów wzdymających;
  • nieprawidłowa dieta dla niemowlaka;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • obecność w przewodzie pokarmowym dziecka pasożytów;
  • jelito drażliwe;
  • choroba uchyłkowa jelit;
  • nieżyt żołądka;
  • niestrawność;
  • nietolerancja laktozy lub innych składników spożywczych;
  • celiakia, inaczej choroba trzewna;
  • stres i nadmierne pobudzenie nerwowe.

Objawy kolki jelitowej i powstawanie gazów mogą być również wywoływane przez nadmierne ilości witaminy C podawane maluszkowi – dawki przekraczające 500 mg dziennie. W diecie niemowlaka warto unikać pokarmów wzdymających, do których należą warzywa, takie jak bakłażan, brokuł, brukselka, cebula, fasola, groch, kalafior, kapusta, marchew, seler, soczewica, szpinak i zielony groszek, owoce – np. morele i śliwki, a także kiełki pszenicy, otręby oraz rodzynki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy gazów u niemowląt

Nadmierna ilość gazów w jamie brzusznej powoduje wzdęcia brzucha. Do głównych objawów gazów u niemowląt zalicza się: bóle brzucha, odbijanie gazów przez jamę ustną, ulewanie, oddawanie gazów przez odbytnicę – potocznie „prutanie”.

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój, to silne bóle brzucha, słyszalne przelewania w jamie brzusznej, biegunka i spadek masy ciała. Gazy w jelitach to całkiem naturalne zjawisko. Jeśli są w odpowiedniej ilości i nie mają nieprzyjemnego zapachu, nie stanowią powodów do zmartwień. Wręcz przeciwnie, usprawniają perystaltykę jelit.

W skład gazów jelitowych wchodzą przede wszystkim: wodór, dwutlenek węgla, metan oraz azot. Substancje te powstają w procesie rozpadu węglowodanów złożonych. Wraz z połkniętym powietrzem do składu dochodzi również tlen.

Gdy nieprzyswojone składniki pożywienia ulegają utlenieniu, powstają gazy jelitowe o nieprzyjemnej woni. U maluszków, które w czasie jedzenia połykają duże ilości powietrza, dochodzi do wytworzenia większej niż normalnie ilości gazów.

Zobacz także:

3. Diagnostyka i leczenie gazów u niemowląt

W celu ustalenia przyczyny nadmiaru gazu w jelitach wykonywane są badania diagnostyczne: morfologia krwi, posiew kału, USG przewodu pokarmowego, a w niektórych przypadkach również badanie endoskopowe.

Specjalistyczne leczenie jest wdrażane tylko wtedy, gdy przyczyną nadmiernych gazów są choroby przewodu pokarmowego. Stosuje się leczenie farmakologiczne – leki zawierające simetikon.

Nadmiar gazów ulega rozproszeniu i nie powstają otoczone śluzem zbiorniki gazowe w żołądku i jelitach. U niemowląt perystaltykę jelit można usprawnić poprzez masowanie brzuszka kolistymi ruchami.

Warto do masażu użyć zwykłej oliwki kosmetycznej albo oliwy z oliwek i delikatnie uciskając brzuszek niemowlaka, sięgać jak najdalej do boczków. Podczas masażu przyciskaj lekko nóżki malca do brzuszka, by ułatwić odejście gazów. Pozwól przez jakiś czas poleżeć dziecku na brzuszku.

Na dolegliwości maluszka pomóc może również herbatka z kopru włoskiego, która ułatwia oddawanie gazóworaz herbatka z rumianku, która pomaga w wypróżnianiu się.

Warto też wyeliminować z diety dziecka te produkty, po których zauważasz zwiększenie gazów jelitowych i boleści brzucha. Staraj się karmić dziecko regularnie, by nie dopuszczać do sytuacji, w której głodny niemowlak ssie szybko i łapczywie.

Nie przekarmiaj maluszka, bo przeciążone jelita pracują wolniej, co może skutkować gazami i wzdęciami. W przypadku dzieci karmionych butelką, warto zastosować specjalny preparat, w którym zawartość laktozy została zmniejszona, a białka poddane procesowi hydrolizy.

Szczegółowe informacje na temat tego typu mieszanek można uzyskać od lekarza. Odpowiedni preparat powinien zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Gazy u noworodka i niemowlaka. Przyczyny i zapobieganie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze