Trwa ładowanie...

Akupunktura może złagodzić kolkę u niemowląt

Dziecięca kolka jest stresującą przypadłością, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jednak nowe badania sugerują, że akupunktura może przynieść ulgę w kolce niemowląt.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Dziecięca kolka lub nadmierny płacz, definiowany jest jako niekontrolowany płacz, który trwa "dłużej niż 3 godziny dziennie, przez co najmniej 3 dni w tygodniu, przez okres dłuższy niż 3 tygodnie".

Chociaż dziecięce kolki są uważane za łagodne, jej przyczyny pozostają nieznane. Istniejące badania sugerują wiele potencjalnych przyczyn, takich jak nietolerancja laktozy lub białka mleka krowiego, zapalenie przewodu pokarmowego, złe nawyki żywieniowe lub palenie papierosów przez matkę.

Niewiele można zrobić, by pocieszyć dziecko podczas kolki. Niektóre badania wykazały, że mogą pomóc probiotyki, ale dostępne dowody są nie wystarczające, aby opracować rzeczywiste leczenie oparte na probiotykach.

Akupunktura może przynieść ulgę niemowlakom cierpiącym z powodu kolki
Akupunktura może przynieść ulgę niemowlakom cierpiącym z powodu kolki

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie "Acupuncture in Medicine", bada, czy akupunktura ma kojący wpływ na kolki uniemowląt.

Szwedzcy naukowcy Kajsa Landgren i Inger Hallström zbadali 147 dzieci, u których zdiagnozowano kolki niemowlęce w czterech ośrodkach zdrowia dziecka w Szwecji.

Zdrowe niemowlęta były wieku między 2-8 tygodni i były karmione dietą pozbawioną mleka krowiego przez co najmniej 5 dni przed badaniem.

Oprócz zwykłej opieki dzieci były kierowane cztery razy do ośrodka zdrowia dziecka, gdzie otrzymały dodatkowe wsparcie i porady. Wizyty odbywały się dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione...

zobacz galerię

Badanie składało się randomizowanego, zawierającego pojedynczą ślepą próbę, trzyfazowych testów. 147 dzieci losowo przydzielono do trzech grup (A, B lub C). Pierwsza grupa otrzymywała standardową minimalną akupunkturę w punkcie LI4 akupunktury.

Grupa B otrzymała łagodnie pobudzającą akupunkturę na maksymalnie pięć punktów akupresury na okres do 30 sekund. Ostatnia grupa nie otrzymała żadnej akupunktury.

Zabieg akupunktury został przeprowadzony przez 10 lekarzy klinicznych, z których dziewięciu zostało przeszkolonych i otrzymało również specjalne szkolenie z akupunktury koncentrującej się na kolkach.

ZOBACZ TAKŻE:

Tylko koordynator projektu i akupunktury wiedział, do której grupy każde niemowlę zostało przypisane. Ani pielęgniarki, ani rodzice nie mieli takich informacji.

Ogólnie, ilość czasu, w którym niemowlę płacze, obniżyła się drastycznie we wszystkich trzech grupach. Naukowcy zwrócili uwagę, że nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że kolka zwykle rozwiązuje się samoistnie.

Jednak krótszy czas płaczu zarejestrowano we wszystkich grupach, które otrzymały akupunkturę, niż w tych, które otrzymały tylko standardowe leczenie. Redukcja była zauważalna w drugim tygodniu leczenia akupunkturą, a także w trakcie okresu obserwacji.

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko
Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko [11 zdjęć]

Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły...

zobacz galerię

Po 2 tygodniach znacznie większa liczba dzieci otrzymujących leczenie akupunkturą płakała poniżej 3 godzin dziennie, w porównaniu z tymi w grupie standardowej terapii. Dzieci te niespełniały już kryteriów kolki.

Niemowlęta tolerowały leczenie stosunkowo dobrze i bez skutków ubocznych. Dziecko nie płacze w ogóle w 52 proc. podawanych zabiegów, a tylko 8 proc. zabiegów spowodowało, że płacz trwał dłużej niż 1 minutę.

"Dla tych dzieci, które nadal płaczą dłużej niż 3 godziny na dobę, akupunktura może być skutecznym sposobem leczenia" - twierdzą autorzy.

Jednakże zwracają oni również uwagę, że przed podjęciem leczenia akupunkturą, rodzice powinni wykluczyć mleko krowie z diety ich dziecka i prowadzić rejestr płaczu ich dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.