Jak karmić noworodka?
Sposób karmienia noworodka powinien być indywidualnym wyborem matki. Jeśli kobieta ma niewystarczającą ilość pokarmu w piersi, należy zastanowić się nad włączeniem mleka modyfikowanego. Nie ma nic złego w tym, że mama nie karmi piersią i podaje dziecku butelkę. Najważniejsze jest, aby pokarm, jego ilość i częstotliwość były dobrane do potrzeb dziecka.
1. Karmienie naturalne
Karmienie piersią jest to czynność, której powinien nauczyć się nie tylko maluch, ale i mama. Potrzebna jest cierpliwość, ponieważ mogą pojawić się problemy, np. w piersiach nie ma wystarczającej ilości mleka, noworodek nie potrafi ssać z różnych przyczyn. Dlatego bardzo ważna jest wytrwałość. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki i co najważniejsze zawiera też przeciwciała. Pierwszy pokarm, który pojawia się w piersiach kobiety to tzw. siara, która jest wydzielana przez pierwsze dni po porodzie.
Jest to najlepszy pokarm, który zawiera tłuszcze, wszystkie składniki mineralne, witaminy i przeciwciała. Następnie pojawia się mleko przejściowe, które jest mieszanką i jest rzadsze od siary. Na końcu noworodek będzie pił mleko dojrzałe, które jest białe, a po kilku tygodniach stanie się wodniste. Bardzo ważne znaczenie ma dieta podczas karmienia. Kobieta powinna jeść pokarmy niskokaloryczne pozbawione tłuszczu, cukru i sztucznych składników.
2. Karmienie butelką
Wbrew niektórym opiniom karmienie mlekiem modyfikowanym nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Tak jak każda czynność wykonywana przy noworodku, tak i karmienie powinno opierać się na higienie i pewnych umiejętnościach, a to znaczy, że rodzice powinni nauczyć się nie tylko przygotowywać butelki, smoczki, ale przede wszystkim należy opanować umiejętność prawidłowego przyrządzenia mieszanki. Według zaleceń lekarzy dziecko powinno pić mleko codziennie do ukończenia pierwszego roku życia.
Musisz to wiedzieć
- Karmienie piersią przynosi korzyści mamie i dziecku
- Karmienie piersią może zapobiec różnicom w stanie zdrowia dzieci
- Karmienie piersią - zalety dla mamy
Rodzice powinni być spokojni, jeśli chodzi o kwestię jakości mleka, ponieważ według zaleceń Ministerstwa Zdrowia muszą one spełniać państwowe normy zawartości tłuszczu, witamin, białka, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania dziecka. Oczywiście skład poszczególnych mieszanek może różnić się od siebie w zależności od firmy – niektóre są np. wzbogacane dodatkowymi składnikami. Trzeba pamiętać, że w początkach karmienia nie wolno dziecku podawać krowiego mleka, ponieważ zawiera dużą ilość białka, które może wpłynąć destruktywnie na nerki noworodka, a także doprowadzić do odwodnienia. Przy wątpliwościach warto poprosić o opinię lekarza pediatrę.