Ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia?

Woda – płyn, bez którego nie byłoby życia. Są tacy, którzy mówią, że to od niej ono się zaczęło. Ile dziennie powinniśmy jej wypijać? Szklankę? Dwie? Okazuje się, że aby uzupełnić braki, dorosły powinien dostarczać organizmowi dziennie nawet dwa litry życiodajnego płynu.

Ciało dorosłego człowieka w 60 proc. składa się z wody, u dziecka w 75 proc., u niemowlaka – 94 proc. Te liczby pokazują, jak wiele jej potrzebujemy. A jeśli dodamy, że utrata z organizmu już 3 proc. wody wywołuje pierwsze objawy zmęczenia, a ubytek 10 proc. zaczyna zagrażać życiu, to stwierdzimy, że woda faktycznie jest życiodajna. Ile więc powinniśmy dziennie jej wypijać?

Polecane wideo:

Ogólnopolskie normy dla dzieci

Organizm człowieka nie magazynuje wody. Dlatego właśnie tak ważne jest jej stałe uzupełnianie.

Polskie normy i zalecenia dotyczące dziennego picia wody opracował na podstawie norm ogólnoświatowych Instytut Żywności i Żywienia. W oparciu o charakterystykę poszczególnych etapów rozwoju dziecka i młodzieży, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną i faktyczne zapotrzebowanie, ustalił zalecenia. Dotyczą one nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. Zostały podzielone także zgodnie z płcią.

Ile zatem powinno pić małe dziecko? Instytut Żywności i Żywienia podaje, że niemowlęta powinny pić do 800 ml wody dziennie. Dzieci w wieku 1–3 lat – 1300 ml, w wieku 4–6 lat – 1700 ml, w wieku 7–9 lat – 1900 ml.

Dalsze zalecenia uszczegółowiono w oparciu o płeć. I tak: dziewczęta w wieku 10–12 lat powinny wypijać 2100 ml wody, w wieku 13–15 – 2200 ml, w wieku 16–18 lat – 2300 wody.

Zdecydowanie więcej według IŻiŻ powinni wypijać chłopcy. Ci w wieku 10–12 lat – 2400 ml wody dziennie, w wieku 13–15 lat – 3000 ml, a w wieku 16–18 – 3300 ml.

Normy dla dorosłych

Dorosły mężczyzna, w związku z szybszą utratą wody, powinien spożywać ok. 3500 ml życodajnego płynu dziennie. Z kolei kobiety powinny pić o ok. pół litra wody mniej.

Skąd takie duże ilości? Woda jest nam niezbędna do życia. Pełni w organizmie szereg funkcji. Reguluje temperaturę ciała, transportuje substancje odżywcze, rozpuszcza związki powstające w reakcjach metabolicznych oraz dostarcza składników mineralnych i tlenu do każdej komórki ciała.

Niebezpieczne odwonienie

Gdy brak jest wody, organizm natychmiast reaguje. Pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie. U dzieci nawet niewielkie odwodnienie może być przyczyną właśnie bólów głowy lub zaburzeń z koncentracją i problemów ze skupieniem uwagi.

Odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne, szczególnie u najmłodszych. Pierwszymi jego oznakami są rumieńce na twarzy, podwyższenie temperatury ciała, zmęczenie, osłabienie, przyspieszona akcja serca. W takim przypadku należy natychmiast podać dziecku do picia wodę.

Trzylatek może już pić tę wysokozmineralizowaną. Należy więc zapewnić mu stały dostęp do niej. Najlepiej, gdy dziecko pije regularnie, szczególnie pozytywnie działa wypijanie szklanki wody zaraz po przebudzeniu.

Kiedy należy pić jeszcze więcej wody?

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę pojawia się – co zaskakujące – przy bardzo niskich temperaturach. Organizm intensywniej wtedy pracuje i spala energię na ogrzewanie się.

Większe ilości życiodajnego płynu powinni pić także sportowcy. Spożycie przez nich wody dochodzi nawet do 4000 ml. To ze względu na jej utratę wraz z potem.

Również seniorzy i kobiety w ciąży powinni zwrócić uwagę na ilości spożywanej wody. Ci pierwsi piją jej zdecydowanie za mało. Aż 15 proc. osób powyżej 59. roku życia wcale nie sięga po wodę. A powinni to robić kilka razy dziennie. Najlepiej jest bowiem pić ją powoli, małymi łykami. Wtedy najefektywniej nawodnimy organizm.

Z kolei kobiety w ciąży o piciu wody nie mogą wręcz zapominać. Naukowcy obliczyli, że rozwjający się w łonie matki organizm dziecka to nawet w 94 proc. woda.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ważny Temat - Strefa Zdrowia Muszynianki
Ważny Temat - Strefa Zdrowia Muszynianki

Wpływ wody na organizm dziecka

Wpływ wody na organizm dziecka

Bez wody człowiek nie przeżyje długo. Jest mu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważna jest ilość wody, którą pijemy w ciągu dnia (...) , tylko od razu wydalona. Najlepiej podawać dziecku wodę często, ale w małych ilościach. Funkcje...

Ważny Temat - Strefa Zdrowia Muszynianki

5 sposobów na dostarczenie wody do organizmu dziecka

5 sposobów na dostarczenie wody do organizmu dziecka

Ciało dziecka w 75 procentach składa się z wody, niemowlaka - aż w 94 procentach. Każda utrata cennego płynu jest niebezpieczna, dlatego tak ważne (...) dodatkowej wody. Czerpią ją z mleka mamy. Oprócz tego kobiecy pokarm zawiera wiele...

Ważny Temat - Strefa Zdrowia Muszynianki

Jak wybrać odpowiednią wodę dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednią wodę dla dziecka?

są takie istotne w rozwoju dziecka? Są jednymi z najważniejszych minerałów. Magnez uczestniczy w ponad 50 proc. wszystkich procesów biochemicznych (...) nabiału, bogatego źródła tego pierwiastka. Dobra woda zdrowia...

Ważny Temat - Strefa Zdrowia Muszynianki

Jak wyrobić nawyk picia wody od najmłodszych lat?

Jak wyrobić nawyk picia wody od najmłodszych lat?

Żywa woda zdrowia doda - to stare ludowe porzekadło zawiera w sobie wiele prawdy. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (...) . Dlatego tak ważne jest, aby wyrobić nawyk jej picia już od najmłodszych...

Ciąża

Dlaczego powinniśmy pić czystą, ciepłą wodę?

Dlaczego powinniśmy pić czystą, ciepłą wodę?

Ciepła woda pomoże schudnąć Picie ciepłej wody przyczynia się do wzrostu temperatury ciała, co łączy się z podkręceniem metabolizmu. Kolejną (...) także: 6 objawów zespołu policystycznych jajników Zapobiega starzeniu...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Błędy żywieniowe, które popełniasz podczas śniadania

Błędy żywieniowe, które popełniasz podczas śniadania

jest odpowiednia do ilości kalorii spożywanych w ciągu całego dnia. Pamiętaj, aby porcje porównywać z wielkością dłoni lub pięści. Nie polegaj (...) może być po prostu szklanka wody lub pomarańcza....

Rodzina

Sprawdzone sposoby na suche usta

Sprawdzone sposoby na suche usta

więcej wody w ciągu dnia. Postaraj się więc pić przynajmniej 1,5 litra wody a zauważysz pozytywne efekty na całym ciele. Złuszczanie naskórka Istnieje (...) . Nawilżenie...

Ciąża

5 rzeczy, które pediatrzy chcą powiedzieć rodzicom

5 rzeczy, które pediatrzy chcą powiedzieć rodzicom

u dzieci W diecie dziecka zamieńcie napoje gazowane na wodę Soki, napoje gazowane, wody smakowe. Picie tych produktów jest wśród dzieci nagminne. Z kolei (...) wodę pije niewiele dzieci. Jednym z powodów,...