Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia?

 Ewa Rycerz
03.11.2016 15:57
Picie wody przez dziecko
Picie wody przez dziecko

Woda – płyn, bez którego nie byłoby życia. Są tacy, którzy mówią, że to od niej ono się zaczęło. Ile dziennie powinniśmy jej wypijać? Szklankę? Dwie? Okazuje się, że aby uzupełnić braki, dorosły powinien dostarczać organizmowi dziennie nawet dwa litry życiodajnego płynu.

Ciało dorosłego człowieka w 60 proc. składa się z wody, u dziecka w 75 proc., u niemowlaka – 94 proc. Te liczby pokazują, jak wiele jej potrzebujemy. A jeśli dodamy, że utrata z organizmu już 3 proc. wody wywołuje pierwsze objawy zmęczenia, a ubytek 10 proc. zaczyna zagrażać życiu, to stwierdzimy, że woda faktycznie jest życiodajna. Ile więc powinniśmy dziennie jej wypijać?

spis treści

1. Ogólnopolskie normy dla dzieci

Organizm człowieka nie magazynuje wody. Dlatego właśnie tak ważne jest jej stałe uzupełnianie.

Polskie normy i zalecenia dotyczące dziennego picia wody opracował na podstawie norm ogólnoświatowych Instytut Żywności i Żywienia. W oparciu o charakterystykę poszczególnych etapów rozwoju dziecka i młodzieży, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną i faktyczne zapotrzebowanie, ustalił zalecenia. Dotyczą one nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. Zostały podzielone także zgodnie z płcią.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ile zatem powinno pić małe dziecko? Instytut Żywności i Żywienia podaje, że niemowlęta powinny pić do 800 ml wody dziennie. Dzieci w wieku 1–3 lat – 1300 ml, w wieku 4–6 lat – 1700 ml, w wieku 7–9 lat – 1900 ml.

Dalsze zalecenia uszczegółowiono w oparciu o płeć. I tak: dziewczęta w wieku 10–12 lat powinny wypijać 2100 ml wody, w wieku 13–15 – 2200 ml, w wieku 16–18 lat – 2300 wody.

Zdecydowanie więcej według IŻiŻ powinni wypijać chłopcy. Ci w wieku 10–12 lat – 2400 ml wody dziennie, w wieku 13–15 lat – 3000 ml, a w wieku 16–18 – 3300 ml.

2. Normy dla dorosłych

Dorosły mężczyzna, w związku z szybszą utratą wody, powinien spożywać ok. 3500 ml życodajnego płynu dziennie. Z kolei kobiety powinny pić o ok. pół litra wody mniej.

Skąd takie duże ilości? Woda jest nam niezbędna do życia. Pełni w organizmie szereg funkcji. Reguluje temperaturę ciała, transportuje substancje odżywcze, rozpuszcza związki powstające w reakcjach metabolicznych oraz dostarcza składników mineralnych i tlenu do każdej komórki ciała.

3. Niebezpieczne odwonienie

Gdy brak jest wody, organizm natychmiast reaguje. Pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie. U dzieci nawet niewielkie odwodnienie może być przyczyną właśnie bólów głowy lub zaburzeń z koncentracją i problemów ze skupieniem uwagi.

Odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne, szczególnie u najmłodszych. Pierwszymi jego oznakami są rumieńce na twarzy, podwyższenie temperatury ciała, zmęczenie, osłabienie, przyspieszona akcja serca. W takim przypadku należy natychmiast podać dziecku do picia wodę.

Trzylatek może już pić tę wysokozmineralizowaną. Należy więc zapewnić mu stały dostęp do niej. Najlepiej, gdy dziecko pije regularnie, szczególnie pozytywnie działa wypijanie szklanki wody zaraz po przebudzeniu.

4. Kiedy należy pić jeszcze więcej wody?

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę pojawia się – co zaskakujące – przy bardzo niskich temperaturach. Organizm intensywniej wtedy pracuje i spala energię na ogrzewanie się.

Większe ilości życiodajnego płynu powinni pić także sportowcy. Spożycie przez nich wody dochodzi nawet do 4000 ml. To ze względu na jej utratę wraz z potem.

Również seniorzy i kobiety w ciąży powinni zwrócić uwagę na ilości spożywanej wody. Ci pierwsi piją jej zdecydowanie za mało. Aż 15 proc. osób powyżej 59. roku życia wcale nie sięga po wodę. A powinni to robić kilka razy dziennie. Najlepiej jest bowiem pić ją powoli, małymi łykami. Wtedy najefektywniej nawodnimy organizm.

Z kolei kobiety w ciąży o piciu wody nie mogą wręcz zapominać. Naukowcy obliczyli, że rozwjający się w łonie matki organizm dziecka to nawet w 94 proc. woda.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze