Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Ból brzucha po cesarce

Avatar placeholder
30.09.2020 14:26
Ból brzucha po cesarce
Ból brzucha po cesarce (123rf)

Ból brzucha po cesarce jest nieuniknionym elementem połogu. Zazwyczaj jest to tępy, palący ból w okolicy rany pooperacyjnej, który wzmaga się podczas wstawania z łóżka lub siadania. Ból brzucha po cięciu cesarskim związany jest z gojeniem się rozciętych powłok brzusznych i może trwać do około dwóch tygodni. Po cięciu cesarskim boli również podbrzusze − to wynik kurczącej się macicy. Aby dobrze znosić ból brzucha po cesarce, warto poznać dokładnie jego przyczyny.

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha po cesarce

W pierwszej dobie po cięciu cesarskim ból brzucha spowodowany jest głównie głęboką raną pooperacyjną. Podczas zabiegu zostaje przecięta nie tylko skóra, ale też powięzi, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Największy ból kobieta odczuwa podczas pionizacji, czyli pierwszego wstawania z łóżka. Odczuwalność bólu zależy od progu bólowego kobiety. Oczywiście w trakcie pobytu w szpitalu kobiecie po cięciu cesarskim podawane są leki przeciwbólowe, szczególnie ważne w pierwszej dobie. Po jakimś czasie ból przeradza się w mrowienie wokół blizny po cięciu cesarskim oraz występują zaburzenia czucia. To normalne zjawisko − przecięte bowiem zostały nerwy odpowiedzialne za czucie powierzchowne.

Ból brzucha po cesarce jest bardziej odczuwalny również podczas kaszlu i kichania. Wtedy powłoki brzuszne poruszają się i angażują nieco rozcięte mięśnie brzucha. Ból brzucha wzmaga również karmienie piersią. Podczas wypływu pokarmu uwalniana jest oksytocyna, która powoduje bolesne obkurczanie się macicy. Nieprzyjemny ból w dole brzucha świadczący o zwijaniu się macicy jest objawem pozytywnym − informuje, że wszystko powraca do normy. Macica, która przed porodem waży około 1,5 kg, po porodzie zmniejsza swój ciężar do 50 gramów! Ból ten odczuwają pacjentki zarówno po cięciu cesarskim, jak również po porodzie siłami natury. Obkurczanie się macicy trwa przez cały okres połogu, czyli 6 tygodni po porodzie. Kolejnym czynnikiem wywołującym ból brzucha po cesarce są zaparcia i nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach.

2. Zmniejszanie dolegliwości bólowych po cesarce

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W trakcie pobytu w szpitalu podawane są różne leki przeciwbólowe. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy poprosić położną o dodatkowe leki. Po wyjściu ze szpitala również można zażywać środki przeciwbólowe, np. paracetamol. Po cesarce ważny jest ruch, oczywiście nie forsowne ćwiczenia, ale spacery zamiast siedzenia lub leżenia. Warto też zwrócić uwagę na umiejętne wstawanie: zgiąć najpierw nogi w kolanach, obrócić się na bok i bokiem, bez angażowania mięśni brzucha, usiąść na łóżku, po czym powoli wstać.

Na ranę pooperacyjną można robić zimne okłady, np. przyłożyć zamrożoną butelkę z lodem owiniętą ręcznikiem. Podczas kaszlu lub kichania należy asekurować bliznę po cesarce ręką. Również lekkostrawna dieta bogata w błonnik, eliminująca potrawy wzdymające jest istotną profilaktyką bólów brzucha spowodowanych przez zaparcia i gromadzące się w jelitach gazy.

Ból po cesarce nie należy do przyjemności. Jednak mija po jakimś czasie i pozwala młodej mamie już tylko cieszyć się macierzyństwem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze