Trwa ładowanie...

Jak zwiększyć laktację?

Avatar placeholder
19.01.2023 00:57
Jak zwiększyć laktację?
Jak zwiększyć laktację? (123rf)

Karmienie piersią to dla każdej mamy cudowne doświadczenie. Jesteś tak blisko swojej kruszynki, karmisz ją i zarazem mocno przytulasz. Nie zawsze jednak ten moment jest łatwy i nie zawsze, niestety, kończy się tym, ze twój maluszek jest syty i usatysfakcjonowany. Wiele karmiących mam ma problem z przystawianiem maluszka do piersi. Składa się na to wiele czynników. Z fizycznych pobudek podrażnione brodawki, z emocjonalnych codzienny stres, głęboko tkwiący lęk powodują, że mleko może zaniknąć, a malec ssący pierś po prostu będzie płakał zamiast jeść, bo pokarmu po prostu będzie za mało.

spis treści

1. Jak zwiększyć laktację?

Konkurs

Konkurs

Zapraszamy Was serdecznie do konkursu, w którym będziecie mogły podzielić się z nami swoimi odczuciami związanymi z karmieniem piersią. Do wygrania aż 20 zestawów nagród! W skład jednego zestawu wchodzi 6 opakowań musów owocowych 100% organic oraz jedno opakowanie suplementu Piulatte Plus o działaniu prolaktacyjnym.

Przede wszystkim przystawiaj malucha do piersi jak najczęściej. Nawet co godzinę. Może być to dla ciebie uciążliwe, możesz nie mieć ochoty – nie martw się, to się zdarza! Pomyśl sobie, że to piękny czas i za rok, dwa, może już się nie powtórzyć, zatem korzystaj, póki jeszcze masz możliwość na taką bliskość ze swoją pociechą! Przystawiaj maluszka do obu piersi, zacznij od tej, z której ostatnio jadł.

Nie pozwalaj na przerwy między karmieniami dłuższe niż 3 godziny. Nawet wskazane jest, by między karmieniami odciągać mleko. Zasada bowiem jest następująca – im więcej maluszek (bądź laktator) wyciągnie mleka z twoich piersi, tym więcej one go wytworzą.

2. Jak zapobiec laktacyjnemu kryzysowi?

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Aby zwiększyć laktację, karm malucha poprawnie. Malec powinien ssać efektywnie, a nie tylko cmokać. Chodzi przecież o to, by się najadł. W ustach maluszka powinna znaleźć się brodawka i otoczka (jej większa część). Wówczas, gdy malec je, słychać lekkie pojękiwanie – charakterystyczne dla jedzącego bobaska.

Jeśli widzisz, że źle przystawiłaś dziecko, wkładając mały palec w kącik jego ust, „oderwij” malca od brodawki, po czym przystaw ponownie.

Pij jak najwięcej. Dużo wody, naparów z kopru włoskiego, specjalne herbatki laktacyjne – wszystko to pomaga w powiększeniu laktacji. W przypadku obserwowanego obniżenia laktacji lub w okresie po porodzie rozwiazanym cesarskim cięciem może pomóc wczesne zastosowanie preparatów pobudzających i zwiększających laktację opartych o składniki ziołowe.

Bądź spokojna i zrelaksowana. Pamiętaj, że każdy stres sprzyja zanikowi cennego dla dziecka mleka! Gdy karmisz, przyciemnij okna, włącz relaksacyjną muzykę, zadbaj o intymność, nie pozwól by wam ktokolwiek przeszkadzał. Karmiąc nie rób stu rzeczy jednocześnie, tylko skup się na sobie i maleństwu. Staraj się przystawiać malucha także dość często w nocy. Ten pokarm jest bardziej wartościowy, bardziej tłusty i bogatszy w kalorie. Jest go także więcej, ze względu na wyższy poziom prolaktyny.

Karmić malucha naturalnie jest naprawdę cudownie, ale nie łatwo. Pamiętaj, najbardziej od ciebie i Twojego spokoju oraz zaangażowania będzie zależało, jak długo dasz radę karmić dziecko piersią. Lekarze zalecają, by maluchy były karmione w taki sposób minimum do szóstego miesiąca życia, aczkolwiek jak zawsze – im dłużej, tym lepiej…

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze