Trwa ładowanie...

Herbatka na laktację - z jakich ziół, czy jest skuteczna?

 Ewa Rosiecka
19.01.2023 00:55
Herbatka na laktację to stosowany od wieków sposób na zwiększenie ilości pokarmu
Herbatka na laktację to stosowany od wieków sposób na zwiększenie ilości pokarmu (Adobe Stock)

Herbatka na laktację ma niezwykle długą tradycję. Zioła na zwiększanie pokarmu od wieków stosowane są przez matki na całym świecie, dlatego dla tak wielu kobiet jest to naturalny sposób na poprawienie laktacji. Czy na pewno waz jadnak inwestować w zioła, które wspomagają karmienie piersią? Sprawdź!

spis treści

1. Skąd pochodzi zwyczaj picia herbatek na laktację?

Od wieków zielarki miały swoje sposoby na wspomaganie produkcji mleka u matek karmiących. Już Hipokrates zwany ojcem medycyny, w IV wieku p.n.e. zalecał kobietom picie wywaru z kopru włoskiego.

Również w tradycyjnym hinduskim systemie leczniczym Ajurwedy znana była specjalna mieszanka, wspierająca zarówno płodność, jak i karmienie piersią. Z jakich składników była zrobiona? Składała się z korzenia ziela shatavari i kardamonu, a wywar podawano z klarowanym masłem lub mlekiem.

Takich ziół oraz pomysłów, jak je mieszać w historii było mnóstwo - duża część przetrwała do dziś. Mieszanki te zalecane są przez pediatrów, ginekologów, zielarzy czy doradców laktacyjnych. Na rynku dostępne są zarówno pojedyncze zioła, jak i gotowe mieszanki skierowane bezpośrednio do kobiet karmiących piersią.

Zobacz film: "Karmienie piersią"
10 faktów o karmieniu piersią, o których warto wiedzieć
10 faktów o karmieniu piersią, o których warto wiedzieć

Karmienie piersią to najlepszy i najbardziej naturalny sposób żywienia niemowląt. Służy nie tylko zaspokajaniu

przeczytaj artykuł

2. Zioła, z których robione są herbatki na laktację

Z których ziół robione są herbatki na laktację? Jest to m.in.:

  • kozieradka - składnik niemal wszystkich herbatek laktacyjnych, polecany także przy zapaleniu pęcherza moczowego i zapaleniu stawów; wspomaga produkcję potu i na takiej samej zasadzie ma stymulować także pracę gruczołu mlecznego; jej minusem jest nieciekawy smak, nadmiar zaś może powodować skutki uboczne w postaci rozwolnienia i mdłości;
  • koper włoski (fenkuł) - związek roślinny, który imituje wpływ estrogenu na tkanki organizmu; bogaty w witaminę C, mangan, miedź, fosfor i potas, polecany także w przypadku kolki jelitowej; pojedyncze badania potwierdzają jego skuteczność w zwiększaniu produkcji pokarmu;
  • rutwica lekarska - zalecana przede wszystkim cukrzykom, ze względu na zdolność stymulowania trzustki i kory nadnerczy, zgodnie z niektórym źródłami jest także skuteczna przy poprawianiu laktacji; nie przetestowano jej jednak pod kątem bezpieczeństwa w czasie karmienia piersią;
  • anyż - jako zioło do parzenia wykazuje właściwości estrogenne, podobne kozieradce;
  • drapacz lekarski - znany już od średniowiecza jako błogosławiony oset, według naukowców skutecznie chroni także przez gronkowcem; zbyt duże dawki mogą wywoływać mdłości;
  • liść maliny - najlepiej znany jako naturalny sposób na wywołanie porodu, dodawany również do herbatek laktacyjnych; według niektórych badaczy wzmacnia organizm i pomaga się zregenerować.

3. Czy herbatki na laktację działają?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Z jednej strony mamy wieki praktyki naszych przodków, która z jakiegoś powodu przetrwała do dziś. Nawet obecnie na forach jest pełno mam, które polecają zioła wspomagające laktację.

Z drugiej strony naukowcy do dziś nie udowodnili, że zioła te rzeczywiście zwiększają ilość pokarmu. Badania te zwykle kończą się podsumowaniem, że aby to udowodnić potrzeba bardziej wnikliwej analizy.

Można powiedzieć, że skuteczność ziołowych herbat na laktację może być wywołana efektem placebo, ponieważ wiele kobiet tak bardzo chce karmić, że chwyta się wszystkich możliwych środków.

Warto pamiętać jednak, że najważniejszą rolę w stymulacji laktacji odgrywa częste przystawianie dziecka do piersi, a jeśli podejrzewamy, że mamy za mało pokarmu, najlepiej, jeśli skontaktujemy się z doradcą laktacyjnym, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze