Jak naturalnie wywołać poród?

Termin porodu minął. Ginekolog nakazuje cierpliwość. Jest to niezwykle trudne dla kobiety, która już nie może doczekać się pierwszego spotkania ze swoim dzieckiem. Czy można zatem przyspieszyć akcję porodową?

Na różnego rodzaju forach internetowych jest całe mnóstwo podpowiedzi na wywołanie porodu. Niektóre z nich można usłyszeć od babć i mam. Korzystając z tego rodzaju porad, trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i mającego przyjść na świat dziecka.

Polecane wideo:

Tydzień przed planowaną datą porodu można rozpocząć długie wędrówki, o ile aura za oknem jest sprzyjająca. Spacer to spokojna forma aktywności, która nie jest obciążona żadnym ryzykiem. A ponadto jest okazją do rozmyślań lub swobodnej rozmowy. Spacer poprawia krążenie krwi, rozluźnia, a przy tym wycisza i uspokaja.

Aktywność fizyczna pod koniec ciąży jest wręcz zalecana, niemniej należy kierować się w tym zakresie zdrowym rozsądkiem. Nie wolno zwiększać wysiłku również po upływie wyznaczonego terminu porodu. Jeśli trening będzie zbyt gwałtowny i nadmierny, może przyczynić się do rozwoju komplikacji, tj. odklejenia się łożyska.

Przyspieszyć poród może również seks. W czasie stosunku uwalnia się oksytocyna, hormon wywołujący skurcze macicy. Z kolei znajdujące się w nasieniu prostaglandyny powodują skracanie i rozwieranie szyjki macicy.

Można również sięgnąć po domowe specyfiki, choćby po herbatę z liści malin. Picie tego naparu  zakazane jest przed 37. tygodniem ciąży, i to nie bez powodu. Działa stymulująco na jelita, a ich pobudzenie może wywołać skurcze macicy.

Herbatę z liści malin warto pić również po porodzie (działa uspokajająco i rozluźniająco).

Przyspieszenie porodu a emocje

Ginekolodzy są zdania, że powodem opóźnienia porodu mogą być czynniki emocjonalne, zwłaszcza te negatywne. Jeśli kobieta boi się porodu lub gdy ogarnia ją paniczny lęk, wówczas trudniej o rozpoczęcie akcji porodowej.

Obawy przed rozwiązaniem ciąży są czymś normalnym, jednak w sytuacji, gdy narastają lub gdy utrudniają codzienne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u psychologa.

Czego nie wolno robić, by przyspieszyć poród?

Z pewnością zakazane jest picie alkoholu. Nawet jego najmniejsza dawka może spowodować zmiany w mózgu dziecka (FAS), bo alkohol z łatwością przenika przez łożysko.

Nie warto również jeść bardzo ostrych przypraw, bo nie przyczynią się one do wywołania akcji porodowej. Mogą jedynie być przyczyną uciążliwej zgagi i niestrawności.

W celu przyspieszenia porodu specjaliści odradzają również mycie okien i wieszanie firan. Wchodzenie na drabinę lub parapet w 9. miesiącu ciąży jest skrajnie niebezpieczne. Łatwo o zachwianie się, utratę równowagi i upadek.

Ciąża przenoszona – jakie niesie ryzyko?

O ciąży przenoszonej mówimy wówczas, gdy trwa ona dłużej niż 42 tygodnie. Stanowi niewielki odsetek wszystkich ciąż (ok. 3 proc.).

Ciąża przenoszona stanowi zagrożenie dla życia dziecka. Łożysko bowiem staje się niewydolne, zmniejsza się również ilość wód płodowych (a przy tym stają się one gęste). Dziecku grozi niedotlenienie i niedożywienie.

Najczęściej lekarz w porę podejmuje decyzję o wywołaniu porodu, kierując swoją pacjentkę do szpitala. Jeśli stan ciężarnej i dziecka jest dobry, można poczekać kilka dni na naturalne rozpoczęcie akcji porodowej.

Jeśli nic nie będzie zwiastowało nadchodzącego rozwiązania, wówczas decyduje się o wywołaniu porodu. W tym celu ciężarnej podaje się kroplówkę z oksytocyną. Gdy nie przyniesie ona oczekiwanych skutków, wówczas podejmowane są inne czynności, np. przebicie pęcherza płodowego. Jeśli akcja porodowa nie postępuje, wykonywane jest cesarskie cięcie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Te produkty zawierają najwięcej soli

Te produkty zawierają najwięcej soli

Mamo, nie sól! O tym, że niemowlęta nie powinny spożywać słonych produktów, wie każda matka. Często zdarza się jednak, że gdy dziecko skończy rok, a zasady żywienia się zmieniają, w diecie pojawia się sól. I chociaż delikatne solenie kanapki czy zupki...

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....