O FAS wiemy ciągle za mało

9 września to Światowy Dzień FAS. Pojęcie to odnosi się do zespołu wad wrodzonych dziecka, które spowodowane są spożywaniem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży.

O statystyki w tym zakresie trudno. Badania epidemiologiczne z uwzględnieniem występowania FAS w Europie Środkowej i Wschodniej nie były jak dotąd rzetelnie przeprowadzone. Szacuje się jednak, że co trzecia kobieta pijąca w czasie ciąży alkohol może urodzić dziecko z zaburzeniami ze spektrum poalkoholowych wrodzonych zaburzeń rozwojowych. W tej grupie u 1/3 małych pacjentów zdiagnozowany zostanie pełnoobjawowe FAS.

Polecane wideo:

Wiedza sprzed 30 lat

W latach 80. XX wieku pokutowało przekonanie, że niewielkie ilości alkoholu w ciąży (zwłaszcza czerwonego wina) mogą poprawić krążenie łożyskowe. Dzisiaj już wiemy, że każda ilość alkoholu działa niekorzystanie na płód.  

Dane statystyczne mówią same za siebie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w 2015 roku, zdecydowana większość Polaków wie, że w ciąży nie wolno spożywać alkoholu, jednak co trzecia kobieta, która urodziła jedno lub więcej dzieci, przyznaje, że w czasie ciąży piła niewielkie ilości alkoholu. Co szósta respondentka w wieku od 18 do 35 lat uważa ponadto, że małe piwo lub lampka wina nie szkodzą rozwijającemu się w łonie matki dziecku.

Objawy FAS

Spożywanie alkoholu na każdym etapie ciąży działa destrukcyjnie na mózg dziecka. Wystarczy 50 g alkoholu, by doszło do obumarcia 20 milionów komórek mózgowych. Powstają również niewłaściwe połączenia między neuronami.

Im większe ilości alkoholu spożywa matka, tym ryzyko uszkodzeń jest wyższe. Dzieje się tak, gdyż cząsteczki etanolu z łatwością przenikają przez łożysko.

W przypadku FAS diagnozuje się zaburzenia na wielu polach. Problem najczęściej daje się zauważyć dopiero po kilku latach.

Objawy FAS to:

  • niedobór wzrostu,
  • dysmorfia twarzy (spłaszczona środkowa część twarzoczaszki, niedorozwój szczęki i żuchwy, zwężone szpary powiekowe, krótki nos, dodatkowy fałd w kąciku oka, opadające powieki, deformacja uszu),
  • zaburzenia neurologiczne,
  • wady serca,
  • obniżone IQ,
  • zaburzenia uwagi i zdolności uczenia się (np. trudność w zrozumieniu pojęć abstrakcyjnych).
  • zaburzenia snu.

Wiele dzieci, których dotknął problem FAS, ma poważne problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

FAS jako niepełnosprawność ukryta

Na pierwszy rzut oka dzieci z FAS niczym nie różnią się od swoich rówieśników. Dobry specjalista jest jednak w stanie rozpoznać pełnoobjawowe zaburzenie, zwłaszcza dlatego, że charakterystyczne są w tym przypadku rysy twarzy. Społeczeństwo ma na ten temat jednak nikłą wiedzę. I jak wskazują osoby zajmujące się tym problem, koniecznie trzeba to zmienić.

W edukację włączyć się powinni nauczyciele i pedagodzy. Osoby pracujące z dzieckiem muszą wiedzieć, jak mu pomóc. Konieczne jest zrozumienie, że w tym przypadku problemy z nauką czy zaburzenia zachowania nie wynikają ze złośliwości czy charakteru ucznia, ale z uszkodzenia jego mózgu.

Co nauka wie o FAS?

Dorobek badawczy na temat FAS jest imponujący. Już w latach 70. XX wieku rozprawę na ten temat opublikowano w Stanach Zjednoczonych, a mniej więcej w tym samym czasie wyniki swoich trzydziestoletnich obserwacji w tym zakresie przedstawił francuski uczony, Paul Lemoine. Ze zgromadzonych przez niego danych wynika, że spośród 50 pacjentów z pełnoobjawowym FAS, pięcioro zmarło w wyniku zburzeń pracy serca i oddychania. Picie alkoholu w czasie ciąży spowodowało również u dzieci zaburzenia psychiczne, często objawiające się w dorosłym życiu. Powodowały one między innymi problemy z zachowaniem norm społecznych.

Diagnozowanie syndromu FAS nadal rodzi pewne problemy, najważniejsza jednak w tym przypadku jest edukacja społeczeństwa. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że spożycie nawet najmniejszej ilości alkoholu w ciąży uszkadza płód. Może ponadto doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego.

Zespołowi FAS i zaburzeniom wynikającym z destrukcyjnego działania alkoholu na rozwijające się w łonie matki dziecko można zapobiec w 100 proc.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

nieobliczalna94 • ostatni post 11 godzin temu

1
Artykuły Alkohol w ciąży
Alkohol w ciąży

Piwo w ciąży

mniejszy niż obwód główki dziecka zdrowego. Niemowlęta matek regularnie pijących alkohol w ciąży z reguły znacznie wolniej niż pozostałe dzieci (...) . Minimalizowanie skutków FAS może odbywać się poprzez rehabilitację...

Alkohol w ciąży

Czy w ciąży można pić alkohol?

Fakt, że alkohol spożyty przez kobietę w ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu, został potwierdzony wieloma badaniami. Zmiany, które zachodzą (...) w płodzie, są nieodwracalne, dlatego większość ciężarnych na czas...

Alkohol w ciąży

Co wolno, a czego nie wolno w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Jest to 9 miesięcy, które możesz spędzić w wyjątkowy sposób. Od momentu, gdy dowiadujesz się o swoim odmiennym stanie (...) się powiedzieć. Co wolno w ciąży? Oto Twoje dziesięć przykazań...

Alkohol w ciąży

Picie wina w czasie ciąży

Picie wina w czasie ciąży

Wino jest napojem alkoholowym otrzymywanym najczęściej z winogron oraz innych owoców. Wino stanowi bogate źródło polifenoli, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka.

Alkohol w ciąży

Jak alkohol wpływa na płód?

Jak alkohol wpływa na płód? Odtwórz wideo

pokutuje w naszym społeczeństwie przekonanie, że lampka wina w ciąży nie zaszkodzi... Psycholog Teresa Jadczak-Szumiło wyjaśnia, jak groźne są skutki picia (...) alkoholu w ciąży. Niebezpieczne są zwłaszcza pierwsze...

Alkohol w ciąży

Wino w ciąży

Wino w ciąży

wpływają na zdrowie człowieka. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać wina, gdyż zawarty w nim alkohol powoduje wady rozwojowe płodu oraz może stanowić (...) kobiety w ciąży nie powinny spożywać wina,...

Alkohol w ciąży

Picie alkoholu w czasie ciąży

Picie alkoholu w czasie ciąży

jego ilość, może zaszkodzić dziecku. Co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol Każda kobieta w ciąży wie, że używki mogą szkodzić dziecku. Ale czy każda (...) przeprowadzone przez PBS na zlecenie PARPA),...

Alkohol w ciąży

Czy w ciąży można pić kawę?

Czy w ciąży można pić kawę? Można. Nie można. Nie wiadomo. To trochę jak z alkoholem. Niby oczywiste jest, że nie można, bo alkohol szkodzi zdrowiu (...) , że jej picie w ciąży jest w 100% bezpieczne,...