Piwo w ciąży
Piwo w ciąży – czy można sobie na nie od czasu do czasu pozwolić, czy nie zaszkodzi ono rozwojowi dziecka? Jak wiadomo, picie alkoholu w ciąży jest przez wszystkich lekarzy odradzane, nawet więcej – zakazywane. Dotyczy to nie tylko czystej wódki, ale również takich procentowych napojów, jak piwo czy wino. Niektórym wydaje się, że wypicie jednego piwa nie powinno być dla płodu szkodliwe. Nic bardziej błędnego. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi matki, przenikając przez łożysko, negatywnie oddziałuje na dziecko. Organizm płodu nie jest w stanie bronić się przed toksycznymi substancjami, a jego wątroba nie eliminuje alkoholu. Kiedy pijesz w ciąży, również maluch otrzymuje pewną dawkę alkoholu.
1. Czym grozi picie piwa w ciąży?
Jeśli chodzi o picie piwa w ciąży, należy się pewne wyjaśnienie. Regularne spożywanie piwa grozi takimi samymi skutkami zdrowotnymi dla płodu, jak picie wódki.
Jeśli pijesz piwo w ciąży permanentnie, musisz liczyć się z takimi zagrożeniami, jak:
- poronienie lub poród przedwczesny,
- niska waga urodzeniowa noworodka,
- opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu,
- uszkodzenie mózgu dziecka,
- wady nerek,
- wady serca,
- problemy ze wzrokiem i słuchem u dziecka,
- rozwój ADHD u dziecka,
- wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego – FAS.
Oczywiście, nie każda kobieta ciężarna, która pije piwo w ciąży, musi urodzić dziecko z FAS. Jednak regularne zaglądanie do kufla z piwem w ciąży ogromnie podnosi ryzyko choroby u noworodka.
2. Jakie zagrożenia niesie ze sobą FAS?
Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym są znacznie mniejsze i lżejsze od zdrowych niemowląt. Obwód główki dziecka z FAS jest również znacznie mniejszy niż obwód główki dziecka zdrowego. Niemowlęta matek regularnie pijących alkohol w ciąży z reguły znacznie wolniej niż pozostałe dzieci przybierają na wadze. Ponadto mogą mieć różne zniekształcenia twarzy, np. małe, szeroko rozstawione oczy, opadające powieki, źle rozwiniętą dolną szczękę, zdeformowane uszy. Często występują u nich wady wzroku, wady słuchu, wady nerek, serca i zaburzenia pracy wątroby. Czasami FAS daje objawy w późniejszym etapie rozwoju dziecka w postaci wad układu kostno-mięśniowego i trudności z mówieniem (bełkot, jąkanie się).
Dzieci z FAS są z reguły nadpobudliwe psychoruchowo, nadwrażliwe na dźwięki i dotyk. Mają skłonność do niekontrolowanych napadów gniewu i impulsywności. Nie myślą o konsekwencjach własnych działań, mają problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym i pojęciem abstrakcji. Niekiedy FAS objawia się problemami z pamięcią, co przekłada się na nieradzenie sobie w nauce. FAS zwiększa ryzyko depresji i popadania w uzależnienia. Grozi również u dziecka wieloma zachowaniami niedostosowanymi społecznie i dobrowolną alienacją, czyli izolowaniem się od innych.
Skutki rozwoju FAS u płodu są długofalowe i nie znikają wraz z wiekiem dziecka. Poza problemami natury fizycznej (wady wzroku, wady nerek, wady serca itp.), maluch przez całe życie jest skazany również na problemy natury psychicznej. Minimalizowanie skutków FAS może odbywać się poprzez rehabilitację dziecka i prowadzenie psychoterapii. Pamiętaj, że alkohol w ciąży wyrządza dziecku wiele krzywd. Niektóre wcale nie muszą być widoczne od razu po porodzie. Niekiedy skutki picia alkoholu w ciąży ujawniają się po wielu latach rozwoju malca. Jeśli jesteś w ciąży, staraj się unikać procentowych napojów, by zadbać o zdrowie własne i swojego maleństwa.