Dziecko się jąka
Jąkanie obejmuje 1% wszystkich dzieci i cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Wyróżnia się trzy rodzaje jąkania. Pierwsze pojawia się u dwu-, trzylatków w czasie, gdy dziecko uczy się mówić. Ten rodzaj jąkania jest niegroźny. Czasem jąkanie jest spowodowane wadliwą budową strun głosowych – można je wyleczyć ćwiczeniami logopedycznymi. Jednak najpowszechniejsze jest jąkanie, które wynika z choroby nerwicowej. Co robić, gdy dziecko się jąka?
1. Czym jest jąkanie?
Jąkanie jest wadą wymowy, która objawia się zaburzeniem płynności mowy, na skutek występowania skurczów mięśni biorących udział w mowie. Często jąkaniu towarzyszą zmiany psychiczne, ściśle związane z sytuacją komunikowania się z ludźmi, np. lęk przed mówieniem lub unikanie kontaktów werbalnych. U dzieci może pojawić się rozwojowa niepłynność mowy, między 2 a 3 rokiem życia (max do 5 r.ż). Jąkanie częściej spotyka chłopców 3:1 i w postaci dziecięcej może przyjmować formę nagłą bądź stopniową.
W przypadku formy nagłej pojawiają się:
- problemy z napięciem i oddechem,
- logofobia (strach przed mówieniem),
- kloniczno-toniczne.
W przypadku formy stopniowej pojawiają się:
- powtórzenia sylab, a potem głosek,
- przedłużenia głosek,
- niekontrolowane pauzy w trakcie wypowiadanych wyrazów.
Dodatkowo może pojawić się:
- wzrost napięcia mięśniowego,
- problemy z artykulacją,
- problemy z fonacją i oddechem,
- współruchy,
- objawy wegeatywne (np. zmiana koloru skóry, wzrost tętna, potliwość).
2. Przyczyny jąkania
Czynniki mające wpływ na powstanie i rozwój jąkania:
- predysponujące (mogą wystąpić u dziecka, jeśli ktoś z jego rodziny się jąka),
- wywołujące (mogą łączyć się z czynnikami I i wspólnie wywoływać jąkanie, np. okoliczności szokowe - wypadek, choroba, nagła zmiana w życiu dziecka, przeprowadzka czy pojawienie się młodszego rodzeństwa),
- podtrzymujące (dotyczą niekorzystnych sytuacji, które przedłużają się, np. zbyt wysokie wymagania względem dziecka).
Na jąkanie szczególnie mogą być narażone osoby:
- nieśmiałe,
- o bardzo wysokiej wrażliwości,
- niepewne,
- nadmiernie pobudliwe,
- o zaniżonej samooocenie.
Ciężko leczyć jąkanie, jeśli występują czynniki podtrzymujące, duże wymagania dotyczące mówienia lub zachowania w domu lub szkole, napięta atmosfera domowa, brak wyrozumiałości w podejściu do dziecka. Dzieci, które nie potrafią sprostać wymaganiom stawianym przez rodziców lub nauczycieli, stają się lękliwe, a ich wada wymowy pogłębia się. Często jąkaniu sprzyja nadwrażliwość rodziców i przeczulenie na mowę dziecka. Niekiedy jąkanie się występuje u leworęcznych dzieci, które na siłę próbowano przestawić na praworęczność. Wynika to z faktu, że część mózgu odpowiadająca za mowę jest ściśle powiązana z ośrodkiem kontrolującym rękę, którą się dziecko posługuje. Zmuszanie do praworęczności zakłóca pracę części mózgu odpowiedzialnej za mówienie.
3. Rady dla rodziców jąkającego się dziecka
Gdy dziecko się jąka, należy:
- starać się mówić tak, jakbyśmy chcieli, aby nasze dziecko mówiło,
- słuchać tego, co chce przekazać dziecko, a nie w jaki sposób mówi,
- okazywać radość z rozmowy z malcem,
- chwalić jego inne mocne strony,
- motywować do pracy,
- nie nakłaniać dziecka do mówienia przy obcych,
- nie krytykować ani nie przerywać wypowiedzi dziecka,
- nie mówić do dziecka „nie jąkaj się”,
- okazywać dziecku wyrozumiałość i cierpliwość, aby było spokojniejsze,
- nie mówić za dziecko i nie odpowiadać na pytania zadawane jemu,
- nie wymagać, aby dziecko powtarzało, mówiło wolniej lub pomyślało zanim coś powie, to zwiększy zaburzenia i sprawi, że dziecko zacznie zwracać uwagę na to, jak mówi, a nie co mówi,
- pozwolić, aby dziecko mówiło wolniej, używało ruchów rytmizujących wypowiedź.
Ktoś z rodziców lub osób zaufanych dziecku, powinien towarzyszyć mu na przyjęciach urodzinowych, zabawach w domu lub poza nim, wtedy dziecko będzie czuło się bezpieczniej, a jego mowa będzie spontaniczna. Dzieciom, które się jąkają, warto czytać powoli i spokojnie. Czytane bajki powinny być znane dziecku, aby mogło dopowiadać wyrazy i naśladować głosy zwierząt czy maszyn.
Nieprawidłowości mowy dziecka należy konsultować z logopedą. Specjalista oceni mowę dziecka i zaproponuje ćwiczenia dla jąkających się. Im wcześniej ta wada wymowy zostanie wykryta, tym zwiększają się szanse jej wyleczenia.
Małgorzata Kazbieruk