Trwa ładowanie...

Pęcherz płodowy

Pęcherz płodowy wraz z płynem owodniowym tworzą naturalne środowisko dla rozwijającego się maluszka. Pęcherz płodowy jest swoistą ochroną dziecka przed bakteriami z dróg rodnych kobiety. Dlatego też pęknięty pęcherz płodowy w terminie porodu stanowi sygnał, że maluszek niedługo powinien przyjść na świat, gdyż nie ma już ochrony przed zagrażającą mu infekcją wstępującą z dróg rodnych mamy. Prawidłowo pęcherz płodowy pęka w trakcie porodu, na początku rodzenia się główki dziecka. Pęknięty pęcherz płodowy przed 37. tygodniem ciąży jest bezpośrednim zagrożeniem między innymi porodem przedwczesnymczy infekcją wewnątrzmaciczną płodu.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

spis treści

1. Budowa pęcherza płodowego

Pęcherz płodowy to szczelnie zamknięty worek wypełniony płynem owodniowym. W nim rozwija się zarodek i płód w macicy aż do czasu narodzin. Pęcherz płodowy zbudowany jest z błon płodowych: owodni, kosmówki oraz doczesnej. Owodnia to błona, która stanowi najbardziej wewnętrzną warstwę pęcherza płodowego, oddziela środowisko wód płodowych od pozostałych błon płodowych. Kosmówka to środkowa wyściółka pęcherza płodowego, z niej tworzy się łożysko. Łożysko jest narządem pośredniczącym pomiędzy matką a dzieckiem, pozwala na wymianę niezbędnych do życia dziecka substancji odżywczych. Doczesna jest błoną pochodzenia matczynego, pochodzi z błony śluzowej macicy. Pęcherz płodowy razem z wodami płodowymi spełnia niezwykle istotną rolę dla rozwijającego się dziecka.

2. Rola pęcherza płodowego i wód płodowych

Błony płodowe stanowią worek, który wypełniony płynem owodniowym jest przez dziewięć miesięcy swoistym domem dla rozwijającego się maluszka. Pęcherz płodowy stanowi zaporę dla bakterii z dróg rodnych kobiety, które nie mają styczności ze środowiskiem płodu.

  • Doczesna stanowi ochronę dla zarodka przed odrzuceniem go jako ciało obce przez organizm matki.
  • Kosmówka wytwarza łożysko, przez które płód jest odżywiany, dotleniony, a szkodliwe produkty przemiany materii dziecka są przez łożysko usuwane.
  • Owodnia wytwarza niezbędny do życia dziecka płyn owodniowy, jest również odpowiedzialna za jego resorpcję i ciągły transport.

Płyn owodniowy jest naturalnym środowiskiem życia maluszka. Stanowi dla niego ochronę i amortyzację przed wstrząsami, umożliwia naukę ssania, połykania, a także naukę ruchów dziecka. Wody płodowe utrzymują stałą temperaturę w macicy, ok. 37,50C, oraz działają bakteriobójczo. Pęknięcie pęcherza płodowego umożliwia przedostanie się bakterii bezpośrednio do maluszka, co grozi jego zakażeniu. Pęknięty worek owodniowy wiąże się również z odejściem wód płodowych. Jeśli następuje to w okolicy terminu rozwiązania, po 37. tygodniu ciąży, stanowi to zazwyczaj początek porodu. Groźniejsza sytuacja jest w przypadku, gdy pęcherz płodowy pęknie przed 37. tygodniem ciąży - sytuacja taka grozi porodem przedwczesnym.

Pęcherz płodowy pełni istotną rolę dla rozwoju dziecka w łonie matki. Szczelny worek owodniowy wypełniony wodami płodowymi jest naturalnym środowiskiem życia maluszka, wspomaga jego rozwój i stanowi dla niego ochronę aż do momentu porodu.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.