Pęcherz płodowy
Pęcherz płodowy wraz z płynem owodniowym tworzą naturalne środowisko dla rozwijającego się maluszka. Pęcherz płodowy jest swoistą ochroną dziecka przed bakteriami z dróg rodnych kobiety. Dlatego też pęknięty pęcherz płodowy w terminie porodu stanowi sygnał, że maluszek niedługo powinien przyjść na świat, gdyż nie ma już ochrony przed zagrażającą mu infekcją wstępującą z dróg rodnych mamy. Prawidłowo pęcherz płodowy pęka w trakcie porodu, na początku rodzenia się główki dziecka. Pęknięty pęcherz płodowy przed 37. tygodniem ciąży jest bezpośrednim zagrożeniem między innymi porodem przedwczesnymczy infekcją wewnątrzmaciczną płodu.
1. Budowa pęcherza płodowego
Pęcherz płodowy to szczelnie zamknięty worek wypełniony płynem owodniowym. W nim rozwija się zarodek i płód w macicy aż do czasu narodzin. Pęcherz płodowy zbudowany jest z błon płodowych: owodni, kosmówki oraz doczesnej. Owodnia to błona, która stanowi najbardziej wewnętrzną warstwę pęcherza płodowego, oddziela środowisko wód płodowych od pozostałych błon płodowych. Kosmówka to środkowa wyściółka pęcherza płodowego, z niej tworzy się łożysko. Łożysko jest narządem pośredniczącym pomiędzy matką a dzieckiem, pozwala na wymianę niezbędnych do życia dziecka substancji odżywczych. Doczesna jest błoną pochodzenia matczynego, pochodzi z błony śluzowej macicy. Pęcherz płodowy razem z wodami płodowymi spełnia niezwykle istotną rolę dla rozwijającego się dziecka.
2. Rola pęcherza płodowego i wód płodowych
Błony płodowe stanowią worek, który wypełniony płynem owodniowym jest przez dziewięć miesięcy swoistym domem dla rozwijającego się maluszka. Pęcherz płodowy stanowi zaporę dla bakterii z dróg rodnych kobiety, które nie mają styczności ze środowiskiem płodu.
- Doczesna stanowi ochronę dla zarodka przed odrzuceniem go jako ciało obce przez organizm matki.
- Kosmówka wytwarza łożysko, przez które płód jest odżywiany, dotleniony, a szkodliwe produkty przemiany materii dziecka są przez łożysko usuwane.
- Owodnia wytwarza niezbędny do życia dziecka płyn owodniowy, jest również odpowiedzialna za jego resorpcję i ciągły transport.
Płyn owodniowy jest naturalnym środowiskiem życia maluszka. Stanowi dla niego ochronę i amortyzację przed wstrząsami, umożliwia naukę ssania, połykania, a także naukę ruchów dziecka. Wody płodowe utrzymują stałą temperaturę w macicy, ok. 37,50C, oraz działają bakteriobójczo. Pęknięcie pęcherza płodowego umożliwia przedostanie się bakterii bezpośrednio do maluszka, co grozi jego zakażeniu. Pęknięty worek owodniowy wiąże się również z odejściem wód płodowych. Jeśli następuje to w okolicy terminu rozwiązania, po 37. tygodniu ciąży, stanowi to zazwyczaj początek porodu. Groźniejsza sytuacja jest w przypadku, gdy pęcherz płodowy pęknie przed 37. tygodniem ciąży - sytuacja taka grozi porodem przedwczesnym.
Pęcherz płodowy pełni istotną rolę dla rozwoju dziecka w łonie matki. Szczelny worek owodniowy wypełniony wodami płodowymi jest naturalnym środowiskiem życia maluszka, wspomaga jego rozwój i stanowi dla niego ochronę aż do momentu porodu.