Przyczyny porodu przedwczesnego
Poród przedwczesny to sytuacja, której zazwyczaj każdy stara się uniknąć, gdyż stanowi pewne zagrożenie dla dziecka i jego matki. Im wcześniej przed terminem urodzi się dziecko, tym mniejsze jego szanse na przeżycie, a jednocześnie większe ryzyko problemów ze zdrowiem wcześniaka. Zagrożenia dla wcześniaka wynikają z niedojrzałości ich układów. Życie dziecka nie jest już podtrzymywane przez organizm matki, a jego organizm nie jest jeszcze gotowy do samodzielnego funkcjonowania. Przyczyny przedwczesnego porodu mogą wynikać z powikłań ciąży lub czynników środowiskowych.
1. Rodzaje przedwczesnego porodu
Poród w terminie to taki, który ma miejsce po 37 tygodniu ciąży. Jeśli do porodu dochodzi między 24 a 37 tygodniem ciąży, mamy do czynienia z porodem przedwczesnym. Wcześniaki zazwyczaj ważą między 500 a 2500 g., i ze względu na swoją niedojrzałość, wymagają specjalistycznej opieki. Nie posiadają jeszcze odporności, więc są bardzo narażone na infekcje. Jeśli maluch urodzi się przed 29 tygodniem ciąży, to istnieje duże ryzyko zaburzeń słuchu, wzroku dziecka, a także zaburzeń intelektualnych i nerwowych.
Warto jednak pamiętać, że są różne rodzaje porodu przedwczesnego. Jednym z jego typów jest zagrażający poród przedwczesny. Ma miejsce w początkowej fazie porodu, co oznacza, że wciąż możliwe jest wstrzymanie akcji porodowej. Zazwyczaj o zagrażającym porodzie przedwczesnym mówi się, gdy ilość skurczów na godzinę mieści się w przedziale 4-7. Jednocześnie szyjka macicy zostaje skrócona na mniej niż 60% i pojawia się rozwarcie na mniej niż 3 cm.
Możliwy jest również poród przedwczesny w toku, który oznacza, że rozpoczęła się akcja porodowa. Występuje więcej niż 8 skurczów na godzinę, szyjka macicy jest rozwarta na ponad 3 cm i skraca się do 80%. Na tym etapie poród jest znacznie trudniejszy do zahamowania.
2. Czynniki ryzyka przedwczesnego porodu
Do porodów przedwczesnych częściej dochodzi u kobiet, które mają problemy ze zdrowiem, lub które wcześniej rodziły przed terminem. Ponadto takie czynniki środowiskowe, jak stres, wysiłek fizyczny, zanieczyszczenie środowiska i złe warunki życiowe mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu. Wiadomo, że niedożywienie lub niezdrowe odżywianie się, a także picie alkoholu, czy stosowanie innych używek może stać się przyczyną porodu przed terminem. Dochodzi do niego również u kobiet ciężko pracujących w czasie ciąży.
Z badań wynika, iż poród przedwczesny częściej zdarza się ciężarnym, które nie ukończyły jeszcze 16 roku życia oraz kobietom po trzydziestce, które rodzą po raz pierwszy.
Inne możliwe przyczyny porodu przedwczesnego to:
- wady macicy, w tym niewydolność cieśniowo-szyjkowa, przegrody, mięśniaki;
- zakażenie wewnątrzmaciczne – może doprowadzić do pęknięcia błon płodowych. W tym przypadku po tygodniu zazwyczaj dochodzi do porodu;
- nadciśnienie w czasie ciąży;
- wielowodnie;
- nadmierna pobudliwość skurczowa macicy;
- zakażenie dróg moczowych.
Zdarza się, że poród przedwczesny jest wynikiem interwencji lekarza. Indukcja porodu przed terminem jest koniecznością, w przypadku zagrożenia obumarcia płodu lub gdy kontynuowanie ciąży zagraża zdrowiu i życiu matki.
Poród przedwczesny nie oznacza, że nasze dziecko będzie się nieprawidłowo rozwijać. Ryzyko, że dziecko nie przeżyje też nie musi być duże. Rozwój medycyny sprawił, że uratować można nawet najmniejsze wcześniaki.