Trwa ładowanie...

Krwawienie przed porodem – przyczyny, objawy i postępowanie

Avatar placeholder
23.02.2024 21:45
Krwawienie przed porodem często spowodowane jest rozwarciem szyjki macicy
Krwawienie przed porodem często spowodowane jest rozwarciem szyjki macicy (Adobe Stock)

Krwawienie przed porodem jest sytuacją, która wymaga uwagi. Choć nie zawsze wskazuje na coś niepokojącego czy groźnego, może być objawem patologii, która zagraża życiu dziecka i zdrowiu matki. Oznacza to, że może wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Na co zwrócić uwagę? Jak reagować?

spis treści

1. Krwawienie przed porodem - czy to normalne?

Krwawienie przed porodem, tak jak i plamienie w ciąży, nie musi być groźne. Może być normalnym zjawiskiem, ale i wskazywać na poważne problemy zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka. Co to dokładnie znaczy?

1.1. Naturalne przyczyny krwawienia przed porodem

Jakie są naturalne przyczyny krwawienia przed porodem? Może za nie odpowiadać rozwarcie szyjki macicy, co oznacza, że ta zaczyna przygotowywać do porodu.

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

Najczęściej jest to brązowe plamienie przed porodem, które pojawia się w wyniku skurczów przepowiadających i skracania szyjki macicy. Różowe plamienie w 38. tygodniu ciąży i później może wywołać także rozciągnięcie i napięcie macicy.

Zdarza się, że w zaawansowanej ciąży obserwuje się nie tylko lekkie krwawienie, ale i gęsty śluz z krwią przed porodem (to tak zwany czop śluzowy - brązowy lub różowy). To normalne zjawiska pod koniec ciąży. Towarzyszy im zwykle delikatne krwawienie.

Kiedy sytuacja powinna niepokoić? Nieprawidłowe jest krwawienie obfite bądź któremu towarzyszą inne niepokojące objawy. Z kolei pojawienie się regularnych, silnych i bolesnych skurczów bądź odejście wód płodowych wskazuje na rozpoczęcie porodu.

1.2. Niepokojące przyczyny krwawienia przed porodem

Krwawienie przed porodem może być również związane z patologiami, takimi jak:

Niezbędnik poporodowy. Zobacz, czego nie może zabraknąć w twojej wyprawce
Niezbędnik poporodowy. Zobacz, czego nie może zabraknąć w twojej wyprawce

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? To znak, że musisz zacząć kompletować wyprawkę. Sprawdź,

przeczytaj artykuł

2. Krwawienie przed porodem - objawy

Krwawienie przed porodem może być skąpe (przypomina plamienie) lub obfite (przypomina miesiączkę, ale i krwotok). Bywa lekko różowe, ale i żywoczerwone bądź brązowe. Może mieć charakter pojedynczego epizodu, ale i towarzyszyć przez dłuższy czas. Wiele zależy od jego przyczyny.

Zdarza się, że krwawieniu przed porodem towarzyszą różne dolegliwości i odczucia, takie jak:

  • bóle brzucha;
  • skurcze podbrzusza, które mogą przypominać bóle porodowe;
  • ból pleców;
  • wrażenie napięcia w dolnej części brzucha;
  • uczucie ciężkości w miednicy;
  • uczucie zmęczenia.

3. Krwawienie przed porodem - postępowanie

Co robić, gdy pojawia się krwawienie przed porodem? To zależy. Jeśli występuje jedynie plamienie bądź niewielkie krwawienie, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. To ważne, ponieważ pozwala nie przeoczyć patologii, która może stanowić zagrożenie dla dziecka czy matki.

W przypadku ciężkiego krwawienia, silnych bólów brzucha, zawrotów głowy, utraty przytomności należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Natychmiast trzeba skontaktować się z lekarzem, gdy obserwuje się zmiany w odczuciu i częstotliwości odczuwania ruchów dziecka. Powinno niepokoić zarówno zmniejszenie ich intensywności, jak i nagły brak.

Pojawienie się regularnych, silnych i bolesnych skurczów bądź odejście wód płodowych, co wskazuje na rozpoczęcie porodu i wymaga udania się do wybranego do porodu szpitala.

4. Leczenie krwawienia przed porodem

Jakie są metody leczenia krwawienia przed porodem? To zależy od przyczyny i stopnia nasilenia objawów. W przypadku lekkiego krwawienia, które nie jest związane z poważnymi powikłaniami, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla ciąży, matki i dziecka, wystarczy obserwacja i monitorowanie stanu zdrowia oraz reagowanie na niepokojące sygnały.

Konieczne czasem bywa ograniczenie aktywności fizycznej (aby zmniejszyć ryzyko nasilenia się krwawienia i powikłań, na przykład przedwczesnego porodu). Bardzo ważne jest także picie dużych ilości płynów lub podawanie płynów dożylnie.

Zdarza się, że wdrażane są leki stabilizujące ciążę (np. przeciwkrwotoczne, ale i regulujące nadciśnienie tętnicze, antybiotyki dopasowane do patogenu, który wywołał infekcję dróg rodnych ciężarnej czy leki przeciwbólowe.

Stan zapalny, nadciśnienie tętnicze ciężarnych czy odklejenie łożyska od ściany macicy zdecydowanie wymagają terapii.

Gdy lekarze uznają, że krwawienie przed porodem zagraża życiu matki lub dziecka, konieczna może być hospitalizacja i interwencja medyczna. Gdy doszło do odklejenia łożyska, konieczny może być natychmiastowy poród drogą cięcia cesarskiego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Niewydolność cieśniowo-szyjkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze