Trwa ładowanie...

Krwawienie przed porodem

Avatar placeholder
04.10.2023 12:26
Krwawienie przed porodem
Krwawienie przed porodem

Krwawienie przed porodem jest niepokojącym objawem i wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Może oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska lub łożysko przodujące. Te powikłania w ciąży są groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Żadne krwawienie, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, nie powinno być ignorowane przez kobietę. Wymaga zbadania, co jest jego przyczyną i leczenia, podtrzymania ciąży lub jej zakończenia.

spis treści

1. Przedwczesne odklejenie się łożyska jako przyczyna krwawienia przed porodem

Przedwczesne odklejenie się łożyska jest jedną z możliwych przyczyn krwawień w ostatnich 12 tygodniach ciąży. Fizjologicznie oddzielenie łożyska powinno nastąpić dopiero w czasie porodu. Jeśli nastąpi wcześniej, w większości przypadków wskazane jest jak najszybsze zakończenie ciąży. Zwykle następuje to dzięki cięciu cesarskiemu.

Krwawieniu może towarzyszyć silny ból brzucha, mdłości i wymioty. Krwawienie z dróg rodnych może przerodzić się w silny krwotok i zagrozić życiu i zdrowiu matki i dziecka. Duża utrata krwi u matki może wywołać niedotlenienie u płodu.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego odklejenia łożyska:

2. Łożysko przodujące jako przyczyna krwawienia przed porodem

Łożysko przodujące jest kolejnym z powikłań ciąży, które wywołują u kobiety krwawienie z dróg rodnych po 24 tygodniu ciąży. Łożysko przodujące może nie wywoływać innych objawów poza krwawieniem. W przypadku łożyska przodującego kobieta krwawi wielokrotnie, początkowo bezboleśnie. Krwawienie z pochwy jest koloru jasnoczerwonego.

Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łożyska przodującego:

  • łożysko przodujące w poprzedniej ciąży,
  • wyłyżeczkowanie macicy,
  • wady łożyska takie jak łożysko błoniaste, okienkowate, pierścieniowate,
  • wady wrodzone u płodu,
  • cesarskie cięcie w poprzedniej ciąży,
  • ciąża wielopłodowa,
  • zapłodnienie in vitro,
  • stosowanie narkotyków,
  • palenie w ciąży.

3. Inne przyczyny krwawień przed porodem

Przed samym porodem dochodzi do wypchnięcia z dróg rodnych czopu śluzowego. Może być lekko zabarwiony krwią, ale nie jest to powód do niepokoju. Jest to pierwsza oznaka, że szyjka macicy się rozwiera. W zależności od konkretnego przypadku, rozwieranie się macicy może trwać nawet kilkanaście dni lub kilka godzin.

Innymi przyczynami krwawienia przed porodem mogą być:

W przypadku powyższych powikłań ciąży konieczne jest jak najszybsze badanie ultrasonograficzne oraz interwencja lekarska. W zależności od stanu matki i stopnia rozwoju płodu, stosuje się leczenie zachowawcze lub cesarskie cięcie. Nagłe, obfite krwawienie wymaga jak najszybszej hospitalizacji, szczególnie jeśli objawy sugerują nadmierną utratę krwi (osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, omdlenia).

Następny artykuł: Niewydolność cieśniowo-szyjkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.