Krwawienie przed porodem
Krwawienie przed porodem jest niepokojącym objawem i wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Może oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska lub łożysko przodujące. Te powikłania w ciąży są groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Żadne krwawienie, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, nie powinno być ignorowane przez kobietę. Wymaga zbadania, co jest jego przyczyną i leczenia, podtrzymania ciąży lub jej zakończenia.
1. Przedwczesne odklejenie się łożyska jako przyczyna krwawienia przed porodem
Przedwczesne odklejenie się łożyska jest jedną z możliwych przyczyn krwawień w ostatnich 12 tygodniach ciąży. Fizjologicznie oddzielenie łożyska powinno nastąpić dopiero w czasie porodu. Jeśli nastąpi wcześniej, w większości przypadków wskazane jest jak najszybsze zakończenie ciąży. Zwykle następuje to dzięki cięciu cesarskiemu.
Krwawieniu może towarzyszyć silny ból brzucha, mdłości i wymioty. Krwawienie z dróg rodnych może przerodzić się w silny krwotok i zagrozić życiu i zdrowiu matki i dziecka. Duża utrata krwi u matki może wywołać niedotlenienie u płodu.
Czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego odklejenia łożyska:
- nadciśnienie,
- niedobór kwasu foliowego,
- wady macicy,
- zbyt krótka pępowina,
- zespół żyły głównej dolnej,
- urazy jamy brzusznej,
- stosowanie narkotyków,
- palenie w ciąży,
- niedokrwistość sierpowata,
- ciąża w wieku powyżej 35 lat,
- ponad cztery ciąże.
2. Łożysko przodujące jako przyczyna krwawienia przed porodem
Łożysko przodujące jest kolejnym z powikłań ciąży, które wywołują u kobiety krwawienie z dróg rodnych po 24 tygodniu ciąży. Łożysko przodujące może nie wywoływać innych objawów poza krwawieniem. W przypadku łożyska przodującego kobieta krwawi wielokrotnie, początkowo bezboleśnie. Krwawienie z pochwy jest koloru jasnoczerwonego.
Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łożyska przodującego:
- łożysko przodujące w poprzedniej ciąży,
- wyłyżeczkowanie macicy,
- wady łożyska takie jak łożysko błoniaste, okienkowate, pierścieniowate,
- wady wrodzone u płodu,
- cesarskie cięcie w poprzedniej ciąży,
- ciąża wielopłodowa,
- zapłodnienie in vitro,
- stosowanie narkotyków,
- palenie w ciąży.
3. Inne przyczyny krwawień przed porodem
Przed samym porodem dochodzi do wypchnięcia z dróg rodnych czopu śluzowego. Może być lekko zabarwiony krwią, ale nie jest to powód do niepokoju. Jest to pierwsza oznaka, że szyjka macicy się rozwiera. W zależności od konkretnego przypadku, rozwieranie się macicy może trwać nawet kilkanaście dni lub kilka godzin.
Innymi przyczynami krwawienia przed porodem mogą być:
- polip szyjki macicy,
- pęknięcie macicy,
- pęknięcie żylaka pochwy,
- krwawienie z naczyń błądzących,
- pęknięcie zatoki brzeżnej łożyska,
- rak szyjki macicy.
W przypadku powyższych powikłań ciąży konieczne jest jak najszybsze badanie ultrasonograficzne oraz interwencja lekarska. W zależności od stanu matki i stopnia rozwoju płodu, stosuje się leczenie zachowawcze lub cesarskie cięcie. Nagłe, obfite krwawienie wymaga jak najszybszej hospitalizacji, szczególnie jeśli objawy sugerują nadmierną utratę krwi (osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, omdlenia).