Trwa ładowanie...

Jaki laktator wybrać?

Avatar placeholder
11.07.2019 08:04
Jaki laktator wybrać?
Jaki laktator wybrać? (123rf)

Laktator to pierwsza pomoc przy nawale pokarmu. Służy do odciągania nadmiernej ilości mleka z piersi mamy.

Laktator jest urządzeniem służącym do odciągania pokarmu z piersi. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jaki laktator wybrać, ręczny czy elektryczny. Urządzenie polecane jest kobietom, które urodziły wcześniaków, matkom wracającym do pracy oraz tym, które na pewien czas muszą rozstać się z dzieckiem.

W razie nagłego wyjazdu czy dłuższego pobytu w szpitalu, każda mama powinna zadbać o to, aby pozostawić dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Jakie są rodzaje laktatorów?

spis treści

1. Laktator szpitalny i ręczny

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Laktator można dostać w szpitalu lub innej placówce opieki zdrowotnej. Sprzęt stosuje się w przypadku, kiedy noworodek nie może być karmiony piersią matki (dziecko jest wcześniakiem lub jest chore). Urządzenie pobudza pierś do wytwarzania mleka i ustanawia w pełni jego produkcję.

Laktator szpitalny jest sprzętem, z którego korzysta wiele mam, ale nie ma powodów do niepokoju. Każda kobieta ma własny zestaw laktacyjny, do którego mleko jest odciągane, jest to w pełni higieniczny sposób magazynowania pokarmu. Matka może jednocześnie używać dwóch zestawów laktacyjnych, aby w tym samym czasie ściągać pokarm z obu piersi.

Laktator ręczny służy do okazjonalnego ściągania pokarmu, niestety nie sprawdza się przy codziennym zastosowaniu. Wiele mam stosuje laktator ręczny na początku karmienia piersią, w czasie, gdy występuje tak zwany nawał mleczny. Niestety w przypadku, gdy piersi produkują za mało mleka, ten laktator nie będzie pomocny. Stosowanie laktatora ręcznego wymaga pewnej praktyki i znalezienia właściwego rytmu odciągania. Dla wielu kobiet jest to kłopotliwe.

2. Laktator elektryczny

To osobiste urządzenie polecane mamom, których dzieci mają problemy z samodzielnym ssaniem piersi. Kobietom często trudno podjąć decyzję, jaki laktator elektryczny będzie dla nich najlepszy. Producenci proponują sprzęt różnej jakości i w różnej cenie.

Wybór należy podjąć na podstawie ilości cykli na minutę (cpm) danego urządzenia. Szybkość poniżej 30 cpm nie jest polecana, ponieważ czas odciągania pokarmu jest długi, a to powoduje ból brodawki, która przez długi czas znajduje się w lejku laktatora. Szybkość w granicach 30-35 cpm posiadają laktatory polecane kobietom, które okazjonalnie odciągają pokarm.

Urządzenie nie jest przeznaczone do użytku codziennego, ponieważ nie utrzymuje odpowiedniej ilości mleka. Szybkość 30-60 cpm posiadają laktatory, które przeznaczone są dla matek wracających do pracy lub tych, które muszą często oddawać pokarm. Sprzęt o tej szybkości utrzymuje odpowiednią produkcję mleka. Decydując się na zakup laktatora, warto zastanowić się, jak często trzeba będzie korzystać z tego sprzętu. To powinno być najważniejsze kryterium wyboru.

Następny artykuł: Nie chcę karmić piersią
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.