Jak wybrać szpital do porodu?
Ciąża to czas, gdy cieszysz się, chodzisz z głową w chmurach, myślisz, że to już, że będziesz mamą, w końcu będziesz mieć przy sobie malutką istotkę. Zastanawiasz się, jak jej dasz na imię, w co będziesz ubierać, jak dbać… Przez pierwsze miesiące nie planujesz, gdzie urodzisz maleństwo. Jednak gdy rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami, coraz częściej w głowie kołacze Ci się myśl, że musisz pomyśleć o miejscu, gdzie ma przyjść na świat najważniejszy człowiek w Twoim życiu.
1. Który szpital położniczy i jaki poród
Pamiętaj o tym, że jeśli tuż obok Twojego domu znajduje się szpital, nie znaczy to, że właśnie w nim powinnaś urodzić. Zauważ, że nie ma teraz rejonizacji, więc możesz wybrać miejsce do porodu. Jeśli słyszałaś wiele pozytywnych opinii o szpitalu, który znajduje się kilkanaście kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś udała się tam, gdy rozpoczną się pierwsze skurcze.
Pamiętaj, że przede wszystkim liczy się Twój komfort. Im lepiej będziesz się czuła, tym szybciej i sprawniej przyjdzie na świat Twoja pociecha. Zanim nadejdzie ta wielka chwila, pojedź tam razem z partnerem, obejrzyj dokładnie placówkę. Jeśli Ci się uda, może nawet dostaniesz pozwolenie na obejrzenie sali porodowej. Zanim podejmiesz decyzję, warto dowiedzieć się także, czy w danej placówce możliwe są różne rodzaje porodu. Porody w wannie, porody rodzinne, porody „ aktywne” (np. na piłce, krzesełku itp.) i czy dane udogodnienia są płatne (przeważnie tak i ceny wahają się od ok.100 do nawet 500 złotych). Jeśli nie jesteś przekonana do formy porodu, pozwól położnej z danego szpitala opowiedzieć sobie o zaletach i wadach takiej formy rodzenia. Nie wstydź się pytać!
Bardzo wiele pomaga uczęszczanie do szkoły rodzenia, gdzie prowadząca zajęcia, jak i grono przyszłych mam, mogą okazać się bardzo pomocne w podjęciu decyzji. Jeśli jesteś stuprocentowo pewna, że chcesz się zdecydować na poród rodzinny, niech to stanie się podstawowym kryterium poszukiwań odpowiedniej placówki.
2. Jaka sala porodowa i opieka po porodzie
Dla wielu z nas bardzo ważna jest nie tylko chwila, gdy już zobaczymy nasze maleństwo, ale także i sposób w jaki ono przyjdzie na świat. Wiadomo, że im bardziej domowo, czysto, schludnie, tym jakoś… przyjemniej. Marzy nam się szpital rodem z amerykańskich filmów, gdzie ściany są błękitne, łóżka nowe, z głośników leci relaksacyjna muzyczka…
- Czy to faktycznie tylko marzenia?
Coraz więcej szpitali kładzie nacisk na wygląd i urządzenie sal porodowych. Są one pomalowane w przyjazne, stonowane kolory, mają odpowiednio dobrane światło. Są wyposażone w prysznice, a także niezbędny „sprzęt porodowy”, jak piłki, krzesełka, drabinki, przybory do masażu itp. Zatem nie krępuj się pytać nawet o takie szczegóły. Wydają się mało istotne, ale dla kobiety rodzącej po raz pierwszy są naprawdę bardzo ważne.
Wybierając szpital, warto także dowiedzieć się jak najwięcej na temat opieki po porodzie. Wypytaj nawet o „oddział patologii noworodków” - jest to bardzo ważne. Zorientuj się czy możliwe jest, by w tych pierwszych dniach mógł towarzyszyć Ci partner – w wielu szpitalach są specjalne pokoje rodzinne, gdzie we trójkę możecie cieszyć się maleństwem.
Jak dokonać wyboru? Nie jest to łatwe. Najprostsza rada – pytaj o co, ile i jak tylko możesz. Nie krępuj się w zadawaniu pytań. Niech specjaliści rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli jednak „suche” informacje Cię nie przekonują, rozmawiaj z mamami.
Dowiedz się w jakich szpitalach rodziły Twoje koleżanki i jak oceniają wszystkie powyższe punkty. Wybór na pewno będzie łatwiejszy, jeśli zdasz się na życzliwą Tobie osobę. Powodzenia