Trwa ładowanie...

Czy operacja usunięcia migdałków przynosi dziecku korzyści?

Lek. Mateusz Nawrocki
15.05.2019 10:34
Czy operacja usunięcia migdałków przynosi dziecku korzyści?
Czy operacja usunięcia migdałków przynosi dziecku korzyści? (123rf)

Tonsillektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu migdałków, jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularną procedurą medyczną. Jak pokazują statystyki, w ciągu ostatnich 30 lat liczba przeprowadzanych zabiegów stopniowo spadała - szczególnie, jeśli wskazaniem były nawracające infekcje gardła.

Każdego roku przeprowadza się ponad pół miliona operacji u dzieci poniżej 15 roku życia. Jak zaznaczają autorzy badań, opublikowanych na łamach "Pediatrics", wskazania do przeprowadzenia zabiegu usunięcia migdałków zmieniły się na przestrzeni lat. Wcześniej głównym powodem, dla którego decydowano się na taki krok, były nawracające infekcje gardła.

Dzisiaj częściej mówi się o terapii bezdechu sennego, który może występować u najmłodszych pacjentów. To ważna kwestia, ponieważ dolegliwość tą często kojarzymy z dorosłymi (szczególnie narażone są osoby otyłe, z dużym obwodem szyi), co prowadzi do bagatelizowania problemu u dzieci.

Analizy przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Vanderbilt miały na celu określenie, czy tonsillektomia rzeczywiście przynosi wymierne korzyści w przypadku najmłodszych pacjentów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
Jakie są wskazania do usunięcia migdałków?
Jakie są wskazania do usunięcia migdałków?

Bez wątpienia jest to zabieg, który wiąże się z pewnym ryzykiem. Według analiz, 8 procent dzieci powróciło do szpitala po 30 dniach od przeprowadzenia tonsillektomii z powodu powikłań, takich jak krwawienie, infekcja czy też odwodnienie.

Zgon w wyniku usunięcia migdałków należy do rzadkości. Według danych statystycznych i analizy korzyści wynikających z przeprowadzonych zabiegów, u dzieci po zabiegu tonsillektomii liczba infekcji, które miały miejsce w pierwszym roku, znacznie spadała w porównaniu do grup kontrolnych, u których zachowano migdałki.

Co ciekawe, po okresie 3 lat nastąpiło wyrównanie dysproporcji i liczba infekcji gardła była porównywalna u dzieci z migdałkami i po zabiegu. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy pacjent ma inny układ immunologiczny i przedstawione dane nie odnoszą się w jednakowy sposób do każdego z nich.

Przeczytaj koniecznie

Jeżeli chodzi o jakość snu, po tonsillektomii uległa ona poprawie, podobnie jak ilość tlenu, która jest dostarczana do organizmu.

Jak zaznaczają autorzy badań, lekarze powinni każdorazowo omawiać korzyści, a także możliwe ryzyko płynące z przeprowadzonej operacji u dzieci z ich rodzicami. Niemniej jednak w analizie odnotowano znaczną poprawę jakości życia najmłodszych pacjentów.

Migdałki stanowią cześć układu immunologicznego - zapobiegają dostawaniu się chorobotwórczych patogenów do układu pokarmowego oraz oddechowego.

Z racji pełnionej funkcji, narażone są na częste infekcje i zakażenia, takie jak angina, rozwijająca się wskutek zakażenia paciorkowcami. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Przedstawione badania stanowią dużą wartość zarówno dla lekarzy, jak i rodziców, którzy muszą podjąć odpowiednią decyzję w kwestii zabiegu operacyjnego u swojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze