Zasady podawania antybiotyków dzieciom

Antybiotyki to grupa leków, która ma zastosowanie w leczeniu infekcji bakteryjnych. Działają poprzez niszczenie bakterii lub hamują ich namnażanie się. Należy pamiętać, że leki te nie są skuteczne w przypadku zakażeń wywołanych przez wirusy lub grzyby.

Kiedy podać dziecku antybiotyk?

Wskazania do stosowania antybiotyków u dzieci obejmują najczęściej bakteryjne schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także dróg moczowych. Zastosowanie antybiotyku powinno poprzedzać skrupulatne badanie lekarskie oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego początku oraz przebiegu infekcji.

Polecane wideo:

W niektórych sytuacjach konieczne jest potwierdzenie zakażenia bakteryjnego za pomocą posiewu wymazów z gardła oraz nosa, posiewu moczu lub plwociny lub szybkich testów na obecność paciorkowców.

Warto uświadomić sobie, że za każdym razem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk bez wyraźnej potrzeby lub niewłaściwie, zwiększa się ryzyko rozwoju bakterii opornych na leki.

Wówczas leczenie niektórych chorób może stać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Oporność bakterii może wystąpić także wtedy, gdy infekcja bakteryjna nie jest do końca wyleczona. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować się do zaleceń lekarza i przyjąć wszystkie przepisane dawki antybiotyku.

Na co uważać podczas antybiotykoterapii u dziecka?

W żadnym wypadku nie wolno podawać dziecku antybiotyku, który został przepisany dla innej osoby lub stosowany podczas wcześniejszego leczenia. Jeśli pediatra zalecił podawanie antybiotyku dziecku, należy trzymać się ściśle jego wytycznych.

Kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia ma właściwe dawkowanie i podawanie antybiotyku dziecku przy zachowaniu zalecanych odstępów czasowych.

Bardzo ważne jest przyjmowanie leku przez określony czas. Jeżeli pediatra przepisał antybiotyk na 10 dni, dziecko powinno otrzymywać lek przez pełne 10 dni, nawet jeśli w międzyczasie objawy ustąpiły, a maluch czuje się lepiej.

W razie braku poprawy po zakończeniu leczenia, konieczna jest konsultacja lekarska. Być może niezbędne będzie zastosowanie innego antybiotyku. Wizyta u lekarza bywa wskazana również wtedy, gdy pediatra chce sprawdzić skuteczność leczenia.

Czym popijać antybiotyk?

Najlepszym płynem do popicia antybiotyku jest zwykła woda. Niektóre leki należy przyjmować, popijając je całą szklanką wody, by uniknąć podrażnienia śluzówki żołądka. Niewskazane jest picie napojów zawierających wapń lub żelazo, składniki te mogą bowiem obniżać skuteczność leku.

Odradza się popijanie antybiotyków herbatkami ziołowymi, wodami smakowymi, koktajlami mlecznymi, sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym, mlekiem oraz mlekiem wzbogaconym o magnez.

Podawanie dziecku właściwego płynu do popicia antybiotyku może wydawać się mało znaczące, należy jednak pamiętać, że rolą rodzica jest dopilnowanie, by chore dziecko w optymalny sposób skorzystało z właściwości leku. Antybiotyki są bowiem w pełni skuteczne, gdy zachowane są wszystkie zalecenia dotyczące ich przyjmowania.

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Ciche objawy anemii u dzieci

Ciche objawy anemii u dzieci

Poznaj wroga Anemia (inaczej niedokrwistość) to stan, w którym ilość krwinek czerwonych jest niewystarczająca, by przenosić tlen po całym organizmie. Niektóre jej postacie, tj. anemia sierpowata czy talasemia objawiają się już po urodzeniu, gdyż mogą...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Tak nazywaliśmy dzieci w 2016 roku Wybór imienia dla dziecka to kwestia, która zaprząta głowę rodzicom jeszcze w ciąży. Wielu z nich podejmując decyzję, kieruje się popularnością imienia. Ale są też tacy rodzice, którzy od popularnych imion stronią, nadając...

Niemowlę

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców?

Dziecko bije, kopie, szarpie, jest agresywne w stosunku do rodziców? To nadal temat tabu, który nie figuruje w żadnych statystykach. Dotyczy jednak wielu przypadków, z którymi psychologowie spotykają się w poradniach. Dlaczego dzieci stosują taką przemoc?...

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Te produkty zawierają najwięcej soli

Te produkty zawierają najwięcej soli

Mamo, nie sól! O tym, że niemowlęta nie powinny spożywać słonych produktów, wie każda matka. Często zdarza się jednak, że gdy dziecko skończy rok, a zasady żywienia się zmieniają, w diecie pojawia się sól. I chociaż delikatne solenie kanapki czy zupki...