Zasady podawania antybiotyków dzieciom

Antybiotyki to grupa leków, która ma zastosowanie w leczeniu infekcji bakteryjnych. Działają poprzez niszczenie bakterii lub hamują ich namnażanie się. Należy pamiętać, że leki te nie są skuteczne w przypadku zakażeń wywołanych przez wirusy lub grzyby.

Kiedy podać dziecku antybiotyk?

Wskazania do stosowania antybiotyków u dzieci obejmują najczęściej bakteryjne schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także dróg moczowych. Zastosowanie antybiotyku powinno poprzedzać skrupulatne badanie lekarskie oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego początku oraz przebiegu infekcji.

Polecane wideo:

W niektórych sytuacjach konieczne jest potwierdzenie zakażenia bakteryjnego za pomocą posiewu wymazów z gardła oraz nosa, posiewu moczu lub plwociny lub szybkich testów na obecność paciorkowców.

Warto uświadomić sobie, że za każdym razem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk bez wyraźnej potrzeby lub niewłaściwie, zwiększa się ryzyko rozwoju bakterii opornych na leki.

Wówczas leczenie niektórych chorób może stać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Oporność bakterii może wystąpić także wtedy, gdy infekcja bakteryjna nie jest do końca wyleczona. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować się do zaleceń lekarza i przyjąć wszystkie przepisane dawki antybiotyku.

Na co uważać podczas antybiotykoterapii u dziecka?

W żadnym wypadku nie wolno podawać dziecku antybiotyku, który został przepisany dla innej osoby lub stosowany podczas wcześniejszego leczenia. Jeśli pediatra zalecił podawanie antybiotyku dziecku, należy trzymać się ściśle jego wytycznych.

Kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia ma właściwe dawkowanie i podawanie antybiotyku dziecku przy zachowaniu zalecanych odstępów czasowych.

Bardzo ważne jest przyjmowanie leku przez określony czas. Jeżeli pediatra przepisał antybiotyk na 10 dni, dziecko powinno otrzymywać lek przez pełne 10 dni, nawet jeśli w międzyczasie objawy ustąpiły, a maluch czuje się lepiej.

W razie braku poprawy po zakończeniu leczenia, konieczna jest konsultacja lekarska. Być może niezbędne będzie zastosowanie innego antybiotyku. Wizyta u lekarza bywa wskazana również wtedy, gdy pediatra chce sprawdzić skuteczność leczenia.

Czym popijać antybiotyk?

Najlepszym płynem do popicia antybiotyku jest zwykła woda. Niektóre leki należy przyjmować, popijając je całą szklanką wody, by uniknąć podrażnienia śluzówki żołądka. Niewskazane jest picie napojów zawierających wapń lub żelazo, składniki te mogą bowiem obniżać skuteczność leku.

Odradza się popijanie antybiotyków herbatkami ziołowymi, wodami smakowymi, koktajlami mlecznymi, sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym, mlekiem oraz mlekiem wzbogaconym o magnez.

Podawanie dziecku właściwego płynu do popicia antybiotyku może wydawać się mało znaczące, należy jednak pamiętać, że rolą rodzica jest dopilnowanie, by chore dziecko w optymalny sposób skorzystało z właściwości leku. Antybiotyki są bowiem w pełni skuteczne, gdy zachowane są wszystkie zalecenia dotyczące ich przyjmowania.

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

Banany W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Warto wiedzieć, że w ich składzie znajduje się również inulina - jest to probiotyk,...

Niemowlę

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Skutki niemycia się Każdy tego kiedyś doświadczył. Pot na plecach, piach we włosach. A później w głowie pojawia się to pytanie: czy przypadkiem nie za długo się nie myłem? No właśnie. Okazuje się, że już jeden dzień bez prysznica wywołuje sporo skutków....

Niemowlę

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Pora roku ma znaczenie Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby. Próbują dociec również tego, czy pora roku, w której przyszliśmy na świat, wpływa na osobowość i cechy charakteru. I chociaż...

Niemowlę

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Zwycięzcy konkursu Każdego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP) nagradza najlepsze, najbardziej poruszające zdjęcia z porodów. Organizacja właśnie ogłosiła zwycięzców za 2016 rok. Wybrano ich spośród 1200 fotografów...

Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe Twoje dziecko jest marudne, płaczliwe, ma problemy ze snem i stale chce być noszone na rękach? Na dodatek nie chce jeść i zachowuje się tak, jakby cofnęło się w rozwoju? Nie martw się! Najpewniej przechodzi właśnie skok rozwojowy. To minie....

Niemowlę

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

Krewetki Pierś z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych mięs w kuchni polskiej. Dzięki dużej zawartości białka, dostarczającego organizmowi niezbędnych aminokwasów, drób jest chętnie spożywany przez sportowców. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy...

Niemowlę

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja znanych modeli dziecięcych w lodowym pałacu Ta przepiękna sesja odbyła się w grudniu ubiegłego roku w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej znajdującej się w Tatrach Wysokich na Słowacji. Jej bohaterami są sławni modele o polskich korzeniach - Alexandra...