Trwa ładowanie...

Częste choroby gardła u dzieci

 Magdalena Pietras
12.09.2016 09:41
Częste choroby gardła u dzieci
Częste choroby gardła u dzieci (Zdjęcie dziecka - Shutterstock)

Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwijaniu się różnych infekcji. Szczególnie podatne na różne choroby są dzieci. Przemoknięcie, towarzystwo innych chorych dzieci, brak odpowiedniej diety, brak słońca – wszystko to wpływa na to, że nasze dzieci częściej chorują. Wśród najczęstszych dolegliwości pojawiających się u maluchów są problemy z układem oddechowym.

spis treści

1. Nawracające zapalenie gardła

Skąd bierze się zapalenie gardła? Najczęstszą przyczyną jest atak wirusów. Znacznie rzadziej przyczyną tego problemu są bakterie. Jeśli zapalenie spowodowały wirusy, to będziemy mogli zauważyć, że gardło malucha jest zaczerwienione, boli go, ma trudności z przełykaniem potraw. Do tego dochodzi kaszel oraz gorączka. W przypadku zakażenia bakteryjnego zapalenie gardła objawia się mocnym zaczerwieniem migdałków oraz błony śluzowej. Pojawia się bardzo wysoka gorączka. Dziecko jednak nie męczy się przy tym z kaszlem. Bakteryjne zapalenie gardła najczęściej leczone jest za pomocą antybiotyków.

2. Częste zapalenie krtani

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Wśród dzieci dosyć często zdarza się również zapalenie krtani. Objawia się ono problemami z oddychaniem oraz mówieniem. Czasem nie można wypowiedzieć nawet słowa. Maluch kaszle w charakterystyczny sposób („szczekająco”). Do tego dochodzi świszczący oddech, rozdrażnienie oraz nierzadko gorączka. Zapalenie krtani najczęściej spowodowane jest wirusami.

Bardzo istotne jest to, aby rodzice wiedzieli, jak postąpić w przypadku nasilenia dolegliwości. Pomocne może okazać się wystawienie dziecka na zewnątrz – chłodne powietrze powinno przynieść ukojenie (jest to wskazane, gdy pomoc jeszcze nie przybyła). Można również zastosować specjalną mgiełkę do nawilżenia gardła. Należy także wiedzieć, że jeśli dziecko ma atak, to nie powinniśmy w tym momencie podawać mu napojów, ponieważ przez to może nawet dojść do zakrztuszenia. W trakcie leczenia zadbajmy o to, by pomieszczenie, w którym przebywa dziecko miało odpowiednio nawilżone powietrze. W tym celu użyjmy specjalnego nawilżacza do powietrza lub pozostawmy mokry ręcznik na grzejniku.

Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko może mieć zapalenie krtani, to przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci poniżej 5. roku życia. Przez charakterystyczną budowę krtani oraz dróg oddechowych maluszków, zapalenie krtani może nawet stanowić niebezpieczeństwo dla życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze