Trwa ładowanie...

Dlaczego, mając kaszel, należy nawilżać gardło?

Każdy z nas może przyznać, że jednym z najbardziej uciążliwych i irytujących objawów chorób jest kaszel. Szczególnie trudny do zniesienia jest nocą, ponieważ nie pozwala nam spać. Kaszel bardzo źle znoszą dzieci. Wobec kaszlu, który już długo męczy dziecko, czujemy się bezradni. Nie wiemy, w jaki sposób mu pomóc. Są jednak skuteczne sposoby na to, by załagodzić tę przykrą dolegliwość.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

spis treści

1. Dlaczego kaszlemy?

Kaszel to bardzo częsta dolegliwość, czy jednak wiemy skąd on się bierze? Może mieć wiele przyczyn, np. wtedy, gdy się zachłyśniemy lub w naszym układzie oddechowym znajdzie się jakaś substancja lub ciało obce, które nie pozwalają mu normalnie funkcjonować. Czasem przyczyną kaszlu są problemy żołądkowe. Najczęściej jednak kaszlemy, ponieważ jesteśmy przeziębieni. Nabłonek pokrywający nasze drogi oddechowe wytwarza śluz, który jest odpowiedzialny za to, by oczyścić te drogi z wszelkich zanieczyszczeń oraz zarazków. W okresie zachorowań atakuje nas więcej wirusów i bakterii i przez to w naszych drogach oddechowych produkowana jest znacznie większa ilość śluzu. W pewnym momencie organizm ma problemy z usuwaniem jego nadmiaru. Dlatego też pojawia się kaszel. Dzięki temu odruchowi wydalamy na zewnątrz nadmierną ilość śluzu.

Istotne znaczenie dla naszego zdrowia ma stan naszej śluzówki. Jeśli jest ona wysuszona, wówczas znacznie gorzej oczyszczają się nasze drogi oddechowe. Dlatego też, aby zapobiec chorobie i zmniejszyć przykre dolegliwości, należy pomyśleć o tym, aby ją w odpowiednim stopniu nawilżyć. Na początku pomyślmy o tym, żeby dziecko nie wdychało suchego powietrza. Nie zapominajmy o tym, że jesień i zima to czas, kiedy przebywamy w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. W ten sposób wysuszamy śluzówkę. Postarajmy się więc o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko ustawić nawilżacze powietrza lub po prostu wywiesić pranie w bliskości grzejnika.

Dowiedz się więcej

2. Sposoby nawilżania gardła, które pomogą na kaszel

Czasem jednak nawet nawilżenie powietrza nie przyniesie maluchowi natychmiastowej ulgi. Wtedy dobrym pomysłem jest nawilżenie gardła poprzez picie syropów.

 

Większość z nas zapewne lekceważy pierwsze objawy przeziębienia, mamy nadzieję, że samo przejdzie. Czasem tak się rzeczywiście zdarza, nierzadko jednak jest ono już symptomem poważniejszej choroby. Dlatego tak ważne jest to, by nie lekceważyć tej dolegliwości u dzieci. Oczywiście, należy udać się szybko do lekarza, jednak przedtem można załagodzić męczący kaszel przez podanie syropu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.