Blizny. Przyczyny, rodzaje oraz metody redukcji
Blizny to naturalna część procesu gojenia się skóry, jednak ich wygląd i zdolność do redukcji mogą zależeć od wielu czynników. Jakie są przyczyny powstawania blizn? Jakie są rodzaje blizn? Jak się ich skutecznie pozbyć?
1. Czym jest blizna?
Blizna jest pozostałością po zagojonej ranie. Składa się z nowych tkanek oraz włókien kolagenowych, zastępujących te, które uległy uszkodzeniu lub przerwaniu.
Gojenie się rany przebiega w trzech etapach:
- faza zapalna, która trwa od dwóch do trzech dób;
- faza proliferacyjna, trwającej kilka tygodni, gdy mamy do czynienia z tworzeniem się nowego naskórka;
- faza remodelingu (dojrzewania), gdy włókna kolagenowe zastępują stare; trwa aż do momentu, gdy blizna przestaje się jakkolwiek zmieniać - do około dwóch lat.
2. Przyczyny powstawania blizn
Blizny mogą powstać w wyniku:
- uszkodzenia skóry - ran, otarć, czy głębokich skaleczeń;
- zabiegów chirurgicznych;
- oparzeń - mogą prowadzić do powstania blizn bliższych czy dalszych stopni;
- infekcji skóry - niektóre infekcje skóry, zwłaszcza te, które są głębokie lub trudno się goją, mogą pozostawiać trwałe blizny.
3. Jakie są rodzaje blizn?
Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje blizn (podział ze względu na wygląd):
- blizny keloidowe (bliznowce) - blizny, które charakteryzuje wypukłość, zwykle przybierają nieregularny kształt i są twarde; bliznowce są wynikiem niewłaściwego gojenia się ran;
- blizny przerostowe - tak jak blizny keloidowe są twarde i wypukłe, do tego zaczerwienione; blizny te mogą znikać wraz z upływem czasu, jednak w niektórych przypadkach mogą też rozszerzać się i zajmować zdrowe tkanki;
- blizny zanikowe - można je określić jako odwrotność blizn keloidowych, ponieważ powstają wskutek zaburzonego gojenia się rany, co z kolei może być spowodowane zbyt niskim poziomem kolagenu; blizny zanikowe to m.in. blizny potrądzikowe, rozstępy spowodowane nagłym rozciągnięciem skóry - rozerwaniem włókien kolagenowych.
Blizny możemy podzielić także ze względu na czas powstania na:
- blizny niedojrzałe;
- blizny dojrzałe.
Możemy także podzielić je ze względu na pochodzenie:
- blizny po operacji;
- blizny po oparzeniu;
- blizny potrądzikowe;
- blizny pourazowe.
4. Jak skutecznie pozbyć się blizn?
Istnieje wiele metod redukcji blizn. Możemy zastosować zarówno domowe sposoby, jak również specjalistyczne preparaty na blizny, rekomendowane przez lekarzy.
Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z bliznami są maści. W sklepach możemy dostać preparaty na blizny potrądzikowe, które ratują cerę wielu młodych ludzi. Warto pamiętać, że najważniejsza w walce z bliznami jest systematyczność - zakupioną maść lub żel powinniśmy mieć zawsze przy sobie.
Aby maść dobrze najlepiej zadziałała, powinniśmy ją dodatkowo wmasowywać w bliznę, aby poprawić jej ukrwienie i w ten sposób wpłynąć na wygląd oraz stan zabliźnionego miejsca.
5. Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?
Z blizną po cesarskim cięciu zmaga się wiele kobiet. Chociaż mnóstwo pań przyjmuję ją spokojnie, wiele kobiet z chęcią pozbyłoby się jej. Gojenie się blizny po cesarskim cięciu dzieli się na cztery etapy i trwa kilka lat.
Początkowo blizna po cesarce jest czerwona, co często budzi niepokój, z czasem jednak zaczyna blednąć. Aby uzyskać szybki oraz widoczny efekt, warto połączyć dwa sposoby pielęgnacji: maść lub żel na blizny oraz delikatny masaż.
Można zastosować również silikonowe plastry na blizny, które również będą pomocne w walce z bliznami po operacji.